Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ÇOCUGUNUZUN KEPÇE KULAK SORUNU IÇIN YAZ TATILI GÜZEL BIR FIRSAT

“Okulda arkadaslarim kulaklarimla dalga geçiyor, bu yüzden okula gitmek istemiyorum”

Aileler bu sözleri okul çagina gelmis, kulaklari kepçe görünümlü olan çocuklarindan sürekli isitirler. Yüzümüzde belirgin bölgelerden biri olan kulagimizin görünümü oldukça önemlidir. Okul çaginda olan çocuklar arkadaslari tarafindan kulaklari yüzünden dalga konusu olduklarinda, okuldan soguyabilmekte hatta depresyon belirtileri gösterebilmektedir. Çocugunuzun kepçe kulak problemine son vermek için yaz tatili en uygun dönemdir. Memorial Hizmet hastanesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Bölümü’nden Op. Dr. Erkut Özdamar, kepçe kulak ve tedavi yöntemleri hakkinda bilgi verdi.

Kepçe kulaklarin sebebi genetik olabilir

Kepçe kulak, kulak kikirdaklarinin zayif olmasi nedeniyle kulak kivrimlarinin yeterli olusmamasi ve buna bagli olarak kulagin öne veya yana dogru açili durdugu durumdur. Kepçe kulaklar herhangi bir rahatsizlik, hastalik belirtisi degildir. Kepçe kulak, dogustandir ve ailesel olarak gelisir. Bazen yeni dogan bebeklerde anormal olarak, bir veya iki kulak olmayabilir. Bir baska teoriye göre; kanda dolasan östrojen hormonu kulak kikirdaklarinin yumusak olmasina neden olmakta, bu durumda dogumdan hemen sonra kulak önü kaslarinin çekmesiyle birlikte kulak kepçe görünüme dönmektedir.

Çocuklarinizi okula baslamadan önce mutlaka ameliyat ettirin!

Kepçe kulak, okul yasindaki kiz ve erkek çocuklarin en büyük kâbusudur. Okulda arkadaslari arasinda alay konusu olabilirler. Bu durum çocuklarin okuldaki basarisini ve sosyal iliskilerini çok derin sekilde etkileyebilir. Bazen ileride telafisi mümkün olmayan ciddi psikolojik problemlere bile neden olabilir. Okul çagina gelmeden önce, kepçe kulak sorunu yasayan çocuklarin tedavisi yapilmalidir. Böylece çocuklar okula baslandigi zaman alay konusu olmadan ve psikolojik olarak olayin farkina varmadan tedavi edilebilmektedir.

Bebeklik çaginda erken müdahale ile ameliyata gerek kalmayabilir

En iyi tedavi, erken dönemde yapilandir. Aileleri tarafindan kepçe kulak oldugu tespit edilen bebekler, dogumdan 2–3 hafta sonra doktora götürülür ve bebeklerin kulaklarina birkaç ay süre ile doktor kontrolünde elastik bandaj uygulanir. Sonuç genellikle basarili olur ve ileride ameliyata gerek kalmaz. Bu firsati kaçirmis çocuklar için en iyi tedavi ise; ilkokula baslamadan yani 6 yasinda cerrahi olarak düzeltilme yapilmadir. Kulaklar 4–5 yaslarinda gelisimini tamamladigi için çocuklarin 6 yasinda ameliyat olmalarinda bir sakinca yoktur. Kisisel sartlara ve ailenin tercihine göre ameliyat daha sonraki yillarda da yapilabilir; ancak çocugun arkadaslari tarafindan, kulaklari yüzünden alay konusu edilme olasiligini ortadan kaldirdigi okul öncesi ameliyat için tercih edilmelidir. 5-6 yasindan itibaren her yasta yapilabilir.

Çocugunuza ameliyatin hayatini nasil degistirecegini anlatin

Çocugunuzda kulaklari kepçe diye mutsuz bir tavir sergiledigini saptadiginizda bu durumu bir doktorla görüsmenizde büyük yarar vardir. Eger çocugunuz okul çaginda ise bu durumun onu etkileyip etkilemedigini arastirmalisiniz çünkü bazen çocuklar bunu dile getirmezler ve sikintilarini içine atarlar. Bu durum bunalima girmelerine sebebiyet verebilir. Sayet çocugunuz bu durumdan sikâyet ediyorsa, onu ciddiye alip ona yardimci olmaya çalismalisiniz. Ileride ciddi sorunlarla karsilasabilirsiniz. Ancak çocuklar kulaklarindan sikayetçi degillerse ve bu ameliyati kendileri istemiyorlarsa, ameliyat için zorlanmamalidir. Kulaklarin seklinden rahatsizlik duyan ve ameliyat olmak isteyen çocuklar genellikle tedavi sirasinda daha uyumlu olmaktadirlar.

Ameliyat sonrasi hastanede kalmak gerekmiyor

Kulak estetigi ameliyati, ciddi riskler tasiyan bir müdahale degildir. Son derece basit ve konforlu bir ameliyattir. Hastanin yasina göre lokal ve ya genel anestezi altinda yapilabilir.. Hastanede kalmayi gerektirmeyen günlük bir cerrahi islemdir. Cerrahin tercihine göre kulak önünden veya arkasindan yapilir. Kulak kikirdaklari yeniden sekillendirilerek kulak geriye dogru yerlestirilir.

Acisiz, iz birakmayan operasyon

Ameliyat, yaklasik 45–90 dakika sürer. Ameliyattan sonra verilen kulak bandini 1–2 hafta kadar takmak gerekir. Kesiler genellikle kulak arkasindaki kivrimda kalacagindan görünen bir iz kalmaz. Operasyon duymayi etkilemez ve iyilesme 1–2 hafta içinde tamamlanir. Kulak görünümü düzelen hastada psikolojik olarak büyük rahatlama görülür. Temel olarak bu ameliyat, halk arasinda yeni yeni popülarite kazanmakta olup, basit, güvenli ve acisiz olmasina karsilik; yüz estetiginde ve kisinin ruhsal durumunda ciddi düzelme saglayan bir ameliyattir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası