TERLEMEYE BOTOX’LU MÜDAHALE

“Sıcaklıkların kendini hissettirmeye başladığı bu aylarda, boğucu havanın verdiği sıkıntı yanında, terleme, akabinde kötü kokmak da gelmektedir. Terlemeyi önlemede en sağlıklı ve etkili yöntemler arasında sık sık duş almak gelmektedir. Ancak bu handikap bir probleme dönüştüğü anlarda başka yöntemler aramak gerekir. VKV Amerikan Hastanesi’nden Dr. Çağrı Sade, bu yöntemlerden çok etkili olan bir tanesini anlatıyor. ”

Botox, protein yapısında bir ilaçtır. Hiperhidroz bireylerin yaşam kalitesi üzerinde önemli etki oluşturan bir durumdur. Günümüzde hyperhidrosis denilen aşırı terlemenin tedavisinde botox kullanımı gittikçe yaygınlaşmaktadır. Botox, tüm vücudun bütün olarak terlemesinde değil, lokal bölgelerin aşırı terlemesinde etkilidir. El ve ayak içi, koltuk altı, alın ve genital bölgelerin aşırı terlemelerinde botox mükemmel bir tedavi seçeneğidir. Botox’la sosyal yaşamda rahatsızlıklara yol açan terleme problemi ağrısız, ofis şartlarında kısa süreli bir işlemle halledilebilir. Botox, ter bezlerine giden sinir uyarısının engellenmesi ile etkisini gösterir.

Botox uygulamasından önce yapılması ve yapılmaması gerekenler:

Uygulamanın 48 saat öncesinde hastanın tıraş olmaması gerekir.

Tedaviden 24 saat önce terlemeyi önleyici maddelerin kullanımından kaçınılmalıdır.

Kadın hastaların hamile olmadığından emin olunmalıdır.

İşlem öncesi aşırı terleyen bölgeler bir takım testlerle tespit edilir. En sık kullanılan test Minor İyot Nişasta Testi’dir. İyot aksiller alandaki deriye sürülür. Kurumuş olan iyodun üzerine mısır nişastası serpilir. Siyah boyanan alanlara botox enjeksiyonu yapılır. Bu bölgelere ağrı hissini azaltmak amacıyla pomad veya krem sürülerek yaklaşık 1 saat beklenir. Daha sonrasında küçük iğnelerle cilde botox enjeksiyonu uygulanır. Uygulanan bölgeye göre işlem süresi 5 ile 15 dk. arasındadır. Etki süresi kişiye ve uygulanan bölgeye göre değişmekle birlikte ortalama 6-8 ay kadardır. İlacın bir hafta içinde etkisi başlar. Terleme ileri derecede azalır ya da tamamen kaybolur. Terlemenin ortadan kalkması neticesinde rahatsız edici kokudan da kurtulunur. Botox hiperhidroz tedavisinde etkilidir ve anlamlı hiçbir yan etkiye neden olmamaktadır. Hastaların çok küçük bir bölümünde (%3) yüzde ağrı enjeksiyon yerinde kızarıklık olabilir. Bu yan etkiler enjeksiyon ile ilgilidir ve sıklıkla bir hafta içinde iyileşir.

VKV Amerikan Hastanesi
Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi
Dr. Çağrı Sade