Genel SağlıkHABERLER

TÜRKİYE’NİN GÖZÜ BİYONİK GÖZE KİLİTLENDİ!

Türkiye’de sağlık alanında bir ilke daha imza atıldı. Dünyagöz Hastaneler’i tarafından düzenlenen 1. Biyonik Göz Sempozyumu’nda dünyada 42 milyon kişiyi yakından ilgilendiren biyonik göz ile ilgili tüm gelişmeler açıklandı.

Görme engellileri karanlıktan kurtaracak teknoloji olarak adlandıran biyonik gözün işlendiği sempozyuma Biyonik Göz konusunda araştırma yapan Prof. Dr. Makato Tamai (Japonya) ve Doç. Dr. Rajat Agrawal (A.B.D), katıldı.

Swissotel’de gerçekleştirilen sempozyuma göz doktorlarının ve halkın ilgisi büyük oldu. Yaklaşık 5 saat süren bilimsel sempozyumda biyonik göz ile ilgili dünyada yapılan araştırmaların dünü, bugünü ve geleceği hakkında bilgi verildi. Sempozyumda ayrıca Doç. Dr. Yusuf Durlu ve Prof. Dr. Cengiz Aras da birer sunum yaptılar.

Biyonik göz çok yakında herkesin hizmetinde!

Sempozyumda yaptığı konuşmada yapay görmeyi oluşturan yeni teknolojilerin gelişme sürecinin çok hızlandığını belirten Japonya Tohoku Üniversitesi’nden Prof. Dr. Makoto Tamai, özellikle gen teknolojisinin, tavukkarası gibi kalıtsal retina hastalıkların tedavisinde kullanılmasının çok yakında başlayacağını ve bu konuda yapılan çalışmaların sonuçlanarak yaygın klinik uygulamalara geçeceğini söyledi. Gen teknolojisini kullanarak yapılan tedavilerin amacının hastalıklı genin yerine sağlıklı genin yer değiştirmesi olduğunu ifade eden Prof. Tamai, tavukkarası hastalarında çok yakında görme artışı sağlamanın mümkün olduğunu belirtti.

Amerika Birleşik Devletleri Kaliforniya Üniversitesi Doheny Göz Enstitüsü’nden Doç. Dr. Rajat Agrawal ise biyonik göz çalışmalarının, görme siniri sağlam olan fakat görme duyusunu, yitirmiş kişilerde öncelikle başarılı olacağını ifade etti. Doç. Dr. Agrawal, Epiretinal implant olarak adlandırılan biyonik gözün görme engelli kişiler için çok büyük bir gelişme olduğunu, yöntemin tavukkarası hastalarında da uygulandıktan sonra kişilerin çevresindeki cisimleri rahatlıkla seçebildiğini belirtti. Doç. Dr. Agrawal sempozyumda ayrıca biyonik göz çalışmalarının başarıya ulaştığı hastalar ile yapılan video kayıtları doktorlar ve halk ile paylaştı.

Doç. Dr. Yusuf Durlu ise Biyonik Göz Sempozyumu’nun bu konuda isim yapmış, uluslararası alanda tanınan konunun uzmanı doktorları bir araya getirdiğini ifade etti. Biyonik Göz konusunun ülkemizde ilk kez bir toplantıda işlendiğini, bu toplantının amacının göz hekimlerini ve biyonik göz uygulanacak hasta adaylarını aydınlatılması olduğunun altını çizen Durlu yakın gelecekte çalışmaların bir yağının da Türkiye’de olabileceğinin ifade etti.

Sempozyuma görme engellilerden yoğun ilgi!

Sempozyum sonrasında düzenlenen Halk Semineri’ne görme engelli vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği dikkat çekti. Yaklaşık 500 kişinin takip ettiği sempozyumda görme engelliler özel gösterilerle hem doktorları hem de halkı etkiledi. Kerim ve Selim Altınok kardeşler kısa bir müzük dinletisi ile sempozyuma farklı bir renk kattı. Görme engelli vatandaşlara Dünyagöz tarafından özel olarak Braile Alfabesinde hazırlanan Biyonik Göz Kitapçığı hediye edildi.