ŞOK DİYET YAPANLAR DİKKAT!

Adet düzensizlikleri kadınların en sık yaşadıkları sağlık sorunlarındandır ve her bilinçli kadının bu düzensizliklerin nedenleri hakkında genel bilgilere sahip olması gerekir. Memorial Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nden Opr. Dr. Banu Göker Özdemir, düzenli adet kanaması için beslenmenin önemini vurgulayarak, ani kilo kayıplarının adet düzeninden sapmaya neden olduğunu söyledi.

Genç kızlarda hızlı kilo kaybı

Genellikle zayıflamak için çok kısa sürede hızlı kilo kaybı sağlayan, çok düşük enerjili ve tek tip besin içeren dengesiz diyetler, kadınlarda hormonal dengeyi ve buna bağlı adet düzenini bozan en önemli faktörlerden biridir. Ani meydana gelen kilo kayıplarında sorun, beyindeki hipotalamus denilen bölgeden gelen ve alt beyindeki hipofizi ve dolaylı yoldan yumurtalıkları etkileyen sinyallerin frekansının bozulmasıdır. Buna bağlı olarak kadınlarda adet görememe veya yılda 3-4 kere adet görme gibi sorunlar meydan gelir.

Burada problem sadece adet düzensizliği ile sınırlı kalmamakta, bunun yanında hamile kalamamak uzun dönemde östrojen hormonunun eksikliğine bağlı olarak kemik erimeleri ve hatta genç yaşlarda kemik kırılmalarına kadar gidebilecek önemli sağlık sorunları gelişebilmektedir.

Zayıflamak için şok diyetler yerine uzun döneme yayılmış karbonhidrat, protein ve yağın dengeli bir şekilde düzenlendiği diyetler tercih edilmelidir. Böylece vücudun adaptasyonu daha kolay olmakta ve verilen kilolar şok diyetlerdekine göre daha kalıcı olmaktadır.