Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


BEBEK KALBINDE DOGUSTAN GELEN 200’Ü ASKIN HASTALIK VAR

Çocuk kalp hastaliklarinda çok çesitli anomaliler var. Kalp kapakçiklarindaki bozukluklar, karinciklar ve kulakçiklar arasindaki delikler, kalbe dönen ve kalpten çikan büyük damarlarla iliskili bozukluklar, kalpten çikan damarlarin yer degistirmesi, kalbi besleyen koroner damarlarin, anomalileri bunlardan bazilari. 200’den fazla dogustan kalp hastaligi çesidi bulunuyor. Bu hastaliklarin bazen birkaçi bir arada olarak karsimiza çikabiliyor. Bu hastaliklari yönelik olarak çok çesitli sayida düzeltici islemler, ameliyatlar veya yardimci ameliyatlar yapiliyor.

Acibadem Bakirköy Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Bölüm Baskani Prof. Dr. Tayyar Sarioglu, çocuklarda en sik görülen kalp hastaliklari ve bunlarin tedavileri hakkinda merak edilen sorulari yanitladi:

Çocuk kalbinde en sik karsilasilan hastaliklar hangileridir?

• Büyük Damarlarin Transpozisyonu: En sik karsilastigimiz rahatsizliklardan biri büyük damarlarin trnaspozisyonu dedigimiz kalp anomalisidir. Burada kalpten çikan ana atardamarlar kendilerine ait olmayan karinciklardan çikmaktadir. Tüm vücuda gitmesi gereken kan akcigerlere, akcigerlere gitmesi gereken kan da vücuda pompalanmaktadir. Bu durumda damarlarin yerini degistiriyor ve kalbi besleyen koroner damarlari da uygun yerlere naklediyoruz. Kalp cerrahisinin en önemli ameliyatlarindan biri olan bu ameliyata “Arteriyel Switch” ameliyati diyoruz.

• Mavi çocuk hastaligi: Halk arasinda mavi çocuk diye bilinen hastalikda genellikle kalpte birden fazla bozukluk vardir. Karinciklar arasinda delik, akcigere giden damarda darlik, vücuda giden ana atardamarin karinciklardan ters olarak çikmasi sözkonusudur. Bunlari tek Bütün bunlari tek seansta düzeltmek mümkündür.

• Kalp kapaklarinda darlik ve yetersizlik: Kalp kapaklarini ilgilendiren darlik ve yetersizlikler nedeniyle düzeltici ameliyatlar ve tamirler yapiyoruz. Bu ameliyatlarda yüzde 90’dan fazla basari sözkonusudur. Ancak bu basarinin elde edilebilmesi için kalp cerrahisinin ve çocuk kardiyologlarinin, yeni dogan uzmanlarinin, çocuk uzmanlarinin, çocuk yogun bakim uzmanlari ve anestezi uzmanlarinin, çok iyi egitilmis hemsire ve teknisyenlerin, psikoterapi uzmanlarinin, sosyal çalisma uzmanlarinin bir arada bulundugu merkezlere ihtiyaç vardir. Ayrica bu merkezlerin ileri teknolojiyle donatilmis olmasi gerekmektedir.

Çocuk kalp hastaliklari nedeniyle ameliyatin ne zaman yapilmasi uygundur?

Çocuk kalp hastaliklarinda hastalarin üçte biri yenidogan döneminde yani dogumdan sonraki ilk bir ay içerisinde tedavi ve ameliyatlara ihtiyaç gösterir. Eger bu dönem içinde gerekli tedaviler yapilamazsa bu çocuklarin büyük bir kismi hayatlarini kaybedebilir. Bu nedenle çocuk kalp hastaliklari merkezlerinin yenidogan döneminde gerekli tedaviyi ve ameliyatlari yapabilmeleri sarttir.

Çocuk kalp hastaliklarinda ameliyat disinda hangi tedavi seçenekleri uygulaniyor?

Kapak Ve Darliklara Ameliyatsiz Tedavi: Bazi anomalilerde ameliyatsiz olarak kateter yoluyla tedavi islemleri yapilabilmektedir. Kalpteki bazi delikler kapatilabilmekte, kapaklardaki ve damarlardaki darliklar bu yolla açilabilmekte veya bazi hastalarda kapak yerlestirme islemleri, kateter yoluyla yapilabilmektedir. Ayrica ameliyat öncesinde ve sonrasinda bazi ilave anomaliler kateter yoluyla ameliyatsiz olarak düzeltilebilmektedir. Bu islemlere girisimsel tedavi yöntemleri diyoruz.

Ritm Sorunlarina Özel Girisim: Kalpte elektriksel sistemin bozukluguna bagli olarak ortaya çikan ritm problemleri de görülebilir. Bu kalp ritmi sorunlarinin tesbit edilmesi, nedenlerinin belirlenmesi için yine kateter yoluyla elektrofizyolojik çalisma dedigimiz bir yöntemle kalp ritm sorunlari tanisi konulabilmektedir. Ve gerekirse ritm bozukluguna yol açan kalpteki anormal ileti yollari, yakilarak tedaviler yapilmaktadir. Bazilarinda bu ritm bozuklugu böylece kesin çözüme kavusturulabilir. Bazen bu islemlerin tekrarlanmasi gerekebilir.

Kalp Deliklerine Semsiye: Kalpteki bazi delikler kateter yöntemiyle kapatilirken semsiye yöntemi denilen bir araç kullaniyoruz. Böylece delikler bir tel çember üzerine gerilmis perdelerle kapatilabiliyor. Birden fazla delik olmasi halinde de bu yöntem uygulanabilir.

Minimal Invaziv Ameliyatlar: Bazen küçük açikliklardan gögse girilerek kalbe ulasilarak kalp kapaklarindaki bozukluklar tamir edilebilir. Kalpteki bazi delikler kapatilabilir. Biz bu yönteme “Minimal Invaziv Kalp Ameliyatlari” diyoruz. Bu ameliyatlarin birçogunda gögüs normal ameliyatlardaki gibi önden boydan boya açilmadan, gögsün yan duvarindaki üç bes santimetrelik küçük açikliklardan kalbe ulasilarak gerekli tamirleri yapmaktayiz. Böylece çocuklarin daha çabuk iyilesmeleri ve estetik olarak da gögüs ön duvarinda bir iz kalamamis olmasi saglanmaktadir. Ancak her türlü kalp ameliyatlarini bu sekilde yapmak sözkonusu degildir.

Çocuklar Kalp Ameliyati Olduktan Sonra Sagligina Kavusabiliyor Mu?

Çocuklarda görülen kalp hastaliklarinin en önemli farkliligindan biri de ameliyat olduktan sonra, çocuklarin yüzde 90 oraninda normal veya normale yakin saglikli bir yasama kavusturulabilmesidir. Birkaç gün içersinde veya birkaç saat içersinde hayatini kaybetmek üzere olan bir çocuk yapilan ameliyat ve tedavilerle bir ömür kazanabilmektedir.

Çocuklar Da By-Pass Ameliyati Oluyor Mu?

Çocuklarda da nadiren eriskinlerde oldugu gibi koroner kalp damarlarina ait darliklar ve bazi dogustan gelen anomalilerle karsilasabiliyoruz. Bu durumda eriskinlerde oldugu gibi koroner by-pass ameliyatlari gerekirse çok küçük bebeklerde de yapilabiliyor. Bazen de çocuklarda tekrarlayan kalp ameliyatlarina ihtiyaç duyulabiliyor. Üçünçü dördüncü defa ameliyat etmememizi gerektiren durumlar sözkonusu olabiliyor. Bazi güçlükleri olmakta birlikte bu tekrarlayan ameliyatlarda da basari son derece yüksektir.

Çocuklarda Ve Gençlerde Görülen Ani Ölümler Neden Kaynaklaniyor?

• Çocuklarda ve gençlerde zaman zaman futbol oynarken, spor yaparken, ani kalp ölümleriyle karsilasabiliyoruz. Bu çocuklarda genellikle daha önce belirti vermeyen, tespit edilmemis kalp ve koroner damar anomalileri sözkonusu oluyor.

• Özellikle kalpten çikan ana atardamar kapagi ve altindaki yapilarda darliklar, önemli nedenlerden biridir.

• Bir diger önemli neden kalbi besleyen koroner damarlarin anormal çikislari, çocuklarda ani kalp ölümlerine neden olabilmektedir.

• Bunun için agir sporlar yapacak olan çocuklarin spora baslamadan önce kalp kontrolünden geçirilmesi, efor testi, eko kardiyografi, gerekirse bilgisayarli tomografi ve manyetik rezonans tetkiklerinin yapilmasi bu anomalilerin tesbiti için gereklidir. Böyle bir durumla karsilasilirsa ameliyatla kalpten çikan darligin veya koroner arterlerin, damarlardaki anomalinin düzeltilmesi hayat kurtarici oluyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası