Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


GENÇ KIZLAR ERGENLIK DÖNEMINI BILINÇLI KARSILAMALI

Genç kizliga adim atilan ergenlik dönemi, regl ile kendini gösterir. Regl ile birlikte, genç kizlarin merak ettigi ve her zaman dile getiremedigi soru ve sorunlar, kendini göstermeye baslar. Bölgesel temizlik, en saglikli epilasyon yöntemleri-zararlari, düzenli regl gibi konulara dair bilgi veren Canbebe Medikal Danismani ve Pediatrik Dermatoloji Dernegi Baskani Prof. Dr. Ümit Uksal, genç kizlara mutlaka bu dönemde bir doktor edinmelerini, merak ettiklerini çekinmeden sormalarini öneriyor...

1. Ergenlik döneminde genital bölgede (cinsel organ bölgesi) ne gibi degisiklikler olur? Ergenlik dönemi, genç kizlarda 11 yas civarinda gögüslerde hafif büyüme ile baslar. Yaklasik bir yil kadar sonra ilk adet kanamasi ile hormonlarin faaliyetine bagli bazi degisiklikler olur. Dis genital organlarda ve koltuk altlarinda tüylenme olusur. Kizlarda genital bölgede tüylenmenin üst siniri karin alt bölgesinde düz bir çizgi seklindedir. Tüylerin göbege dogru ters üçgen seklinde devam etmesi, hormonal bir bozuklugun belirtisi olabilecegi için önemlidir.

2. Genital bölge tüylerinin temizliginde ideal yöntem nedir?

Genital bölgede tüylerin yani sira; bazi salgi ve yag bezleri de vardir. Bu bölgenin temizligine özen gösterilmezse hem rahatsiz edici koku hem de enfeksiyonlar ortaya çikabilir. Ergenlik dönemindeki genç kizlara genital bölge temizligi ve adet zamaninda gerekli siklikta hijyenik ped degistirmeleri için egitim verilmelidir. Tüylerin temizlenmesi de hijyenik açidan daha sagliklidir. Tüyler tiras edilerek, tüy dökücü kremlerle, agda veya lazer epilasyonu ile temizlenebilir. Her genç kiz için uygun yöntem, tüylerin yogunluk ve rengine, yas ve sosyoekonomik kosullara göre belirlenir.

3. Ilk regl ne zaman olur? Genç kizlarda regl düzeni nasil olmalidir?

Regl’in baslangiç yasi ailesel özelliklere, irk-etnik köken, yasanilan bölge, vücut kitle indeksine göre 11-15 yas arasinda degisir. Ülkemizde ortalama ilk adet yasi 13 olarak görülür. Siyah irkta, sicak iklim kusaginda yasayanlarda, sosyo-ekonomik durumu daha yüksek toplumlarda ve vücut-kitle indeksi yüksek (kilolu) kizlarda regl daha erkendir. Regl düzeni 22-30 gün araliklarla olmakla beraber ilk yillarda düzensizlik görülebilir, genellikle 16 yasindan sonra adet daha düzenli olusur. Adet düzensizligi devam ederse, Kadin Hastaliklari-Dogum Uzmani muayenesi gerekir. Yumurtalik kistleri, bazi hormonal hastaliklar düzensiz adetle ortaya çikabilir. Bu gibi hastaliklar erkenden tedavi edilmezse kisirliga yol açabilir.

4. Lazer epilasyonu kansere neden olabilir mi? Yumurtaliklar, kizlik zari ve lenf bezleri lazer epilasyonundan zarar görebilir mi?

Lazer epilasyonu kansere neden olmaz. Lenf bezleri, kizlik zari veya yumurtaliklar da lazer epilasyonundan etkilenmez. Çünkü epilasyon lazerleri sadece derinin birkaç milimetre derinligindeki kil köklerine ulasir ve daha derindeki doku ve organlari etkilemez.

5. Genital bölge için agda tercih edilmeli midir?

Genital bölge tüylerinin temizliginde agda (geleneksel agda veya sir agda) etkili bir yöntemdir. Ancak oldukça agrili oldugu için yasi çok genç olan kizlarda uygulama daha zor olabilir. Lazer epilasyonu her yasta uygulanabilir, agdaya nazaran daha az olmakla birlikte biraz yanma hissi olur. Ergenligin baslangiç döneminde 13-14 yas arasi tüylerin çok temiz kosullarda kesilmesi veya hafifçe tiras edilmesi tavsiye edilebilir. 16 yas sonrasi agda veya lazer daha uygundur. Lazer oldukça pahali bir yöntemdir. En az 6-7 seans tekrarlanmasi ile tüylerde önemli azalma saglanabilir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası