Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


GENÇ KIZLAR ERGENLIK DÖNEMINI BILINÇLI KARSILAMALI

Genç kizliga adim atilan ergenlik dönemi, regl ile kendini gösterir. Regl ile birlikte, genç kizlarin merak ettigi ve her zaman dile getiremedigi soru ve sorunlar, kendini göstermeye baslar. Bölgesel temizlik, en saglikli epilasyon yöntemleri-zararlari, düzenli regl gibi konulara dair bilgi veren Canbebe Medikal Danismani ve Pediatrik Dermatoloji Dernegi Baskani Prof. Dr. Ümit Uksal, genç kizlara mutlaka bu dönemde bir doktor edinmelerini, merak ettiklerini çekinmeden sormalarini öneriyor...

1. Ergenlik döneminde genital bölgede (cinsel organ bölgesi) ne gibi degisiklikler olur? Ergenlik dönemi, genç kizlarda 11 yas civarinda gögüslerde hafif büyüme ile baslar. Yaklasik bir yil kadar sonra ilk adet kanamasi ile hormonlarin faaliyetine bagli bazi degisiklikler olur. Dis genital organlarda ve koltuk altlarinda tüylenme olusur. Kizlarda genital bölgede tüylenmenin üst siniri karin alt bölgesinde düz bir çizgi seklindedir. Tüylerin göbege dogru ters üçgen seklinde devam etmesi, hormonal bir bozuklugun belirtisi olabilecegi için önemlidir.

2. Genital bölge tüylerinin temizliginde ideal yöntem nedir?

Genital bölgede tüylerin yani sira; bazi salgi ve yag bezleri de vardir. Bu bölgenin temizligine özen gösterilmezse hem rahatsiz edici koku hem de enfeksiyonlar ortaya çikabilir. Ergenlik dönemindeki genç kizlara genital bölge temizligi ve adet zamaninda gerekli siklikta hijyenik ped degistirmeleri için egitim verilmelidir. Tüylerin temizlenmesi de hijyenik açidan daha sagliklidir. Tüyler tiras edilerek, tüy dökücü kremlerle, agda veya lazer epilasyonu ile temizlenebilir. Her genç kiz için uygun yöntem, tüylerin yogunluk ve rengine, yas ve sosyoekonomik kosullara göre belirlenir.

3. Ilk regl ne zaman olur? Genç kizlarda regl düzeni nasil olmalidir?

Regl’in baslangiç yasi ailesel özelliklere, irk-etnik köken, yasanilan bölge, vücut kitle indeksine göre 11-15 yas arasinda degisir. Ülkemizde ortalama ilk adet yasi 13 olarak görülür. Siyah irkta, sicak iklim kusaginda yasayanlarda, sosyo-ekonomik durumu daha yüksek toplumlarda ve vücut-kitle indeksi yüksek (kilolu) kizlarda regl daha erkendir. Regl düzeni 22-30 gün araliklarla olmakla beraber ilk yillarda düzensizlik görülebilir, genellikle 16 yasindan sonra adet daha düzenli olusur. Adet düzensizligi devam ederse, Kadin Hastaliklari-Dogum Uzmani muayenesi gerekir. Yumurtalik kistleri, bazi hormonal hastaliklar düzensiz adetle ortaya çikabilir. Bu gibi hastaliklar erkenden tedavi edilmezse kisirliga yol açabilir.

4. Lazer epilasyonu kansere neden olabilir mi? Yumurtaliklar, kizlik zari ve lenf bezleri lazer epilasyonundan zarar görebilir mi?

Lazer epilasyonu kansere neden olmaz. Lenf bezleri, kizlik zari veya yumurtaliklar da lazer epilasyonundan etkilenmez. Çünkü epilasyon lazerleri sadece derinin birkaç milimetre derinligindeki kil köklerine ulasir ve daha derindeki doku ve organlari etkilemez.

5. Genital bölge için agda tercih edilmeli midir?

Genital bölge tüylerinin temizliginde agda (geleneksel agda veya sir agda) etkili bir yöntemdir. Ancak oldukça agrili oldugu için yasi çok genç olan kizlarda uygulama daha zor olabilir. Lazer epilasyonu her yasta uygulanabilir, agdaya nazaran daha az olmakla birlikte biraz yanma hissi olur. Ergenligin baslangiç döneminde 13-14 yas arasi tüylerin çok temiz kosullarda kesilmesi veya hafifçe tiras edilmesi tavsiye edilebilir. 16 yas sonrasi agda veya lazer daha uygundur. Lazer oldukça pahali bir yöntemdir. En az 6-7 seans tekrarlanmasi ile tüylerde önemli azalma saglanabilir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası