‘KANSER HAFTASI’ ETKİNLİKLERİ BAŞLADI

“1-7 Nisan Kanser Haftası” etkinlikleri, Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde bu yıl ikincisi düzenlenen “Kanser Toplantısı” ile başladı.

Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Rüstem Zeydan, 1970’li yıllarda ölüm nedenleri arasında 4. sırada yeralan kanserin, günümüzde kalp hastalıklarından sonra 2. sıraya yükseldiğini belirtti. Zeydan, kanserden kaynaklanan ölümleri azaltmak amacıyla kurulan erken teşhis ve tarama merkezlerinin sayısının yıls onunda 30’a çıkarılacağını söyledi.

“Kanser Toplantısı”nın açılışında konuşan Müsteşar Yardımcısı Zeydan, kanserin, sık görülmesi ve ölümlere yol açması nedeniyle önemli sağlık sorunları arasında ilk sırada yer aldığını belirterek, Türkiye’nin, meme kanseri başta olmak üzere giderek artan kanser riski altında olduğunu kaydetti.

ERKEN TANI VE TEDAVİNİN ÖNEMİ

Türkiye’de kanserle mücadelede özel bir ilgi alanı olması ve çalışmaların yoğunluk kazanmasının yanı sıra koruyucu müdahaleler konusunda yapılacak çok iş olduğunu dile getiren Zeydan, halkın kanserden korunma konusunda bilgilendirilmesi gerektiğini vurguladı. Kanserde erken tanı ve tedavinin, hastalığın önlenmesinde büyük yararlar sağlamasına rağmen, halkın bilinçlendirilmemesinin ciddi sorunlar yarattığına işaret eden Zeydan, “Bu, yalnız sağlıkçıların değil, tüm toplumun, sivil toplum kuruluşlarının görevidir” dedi.

TEŞHİS VE TARAMA MERKEZLERİ

Zeydan, Türkiye’de 1970’li yıllarda ölüm nedenleri arasında 4. sırada yer alan kanserin günümüzde kalp hastalıklarından sonra ikinci sıraya yükseldiğini bildirdi. Rüstem Zeydan, 1996 yılında hayata geçirilen Kanser Erken Teşhis ve Tarama Merkezleri Projesi ile meme, uterus-serviks (rahim) ve cilt kanserinden kaynaklanan ölümleri azaltmanın amaçlandığını söyleyerek, geçen yıl 22 olan tarama merkezleri sayısının şu an 27’ye çıktığını, yıl sonunda 30’a ulaşacağını bildirdi.

KANSERLİ HASTA SAYISI ARTTI

Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Mahmut Koç da hastanede kanser tedavisi konusunda yapılan çalışmalara değinerek, radyasyon onkolojisi servisinin yakında hizmete gireceğini ifade etti. Özellikle son yıllarda kanser vakalarında önemli ölçüde artış görüldüğünü belirten Koç, 1990’lı yıllarda hastanelerinde yatan kanserli hasta sayısı yüzde 7.5 iken, bu sayının yüzde 14’ün üzerine çıktığını bildirdi. Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Necdet Ünüvar, katılacağı duyurulmasına rağmen başka bir programa iştiraki nedeniyle toplantıda bulunamadı.