Genel SağlıkHABERLER

KALP HASTALARI SICAK HAVAYA DİKKAT!

Son günlerde artan sıcaklıklar, birçok hastalığa davetiye çıkartıyor. Özellikle Kalp hastalarının sıcak havalarda dikkat etmesi gerektiğini belirten uzmanlar, kalp rahatsızlığı yaşayanların sıcak havalarda dışarıya çıkmamaları gerektiğini belirtti.

Yaşam Hastanesi Başhekimi Kardioloji Uzmanı Dr. Mustafa Karabulut, Sıcak havalarda dengesiz beslenme, sıvı ve tuz kaybının kalp krizine zemin hazırladığını ifade etti. Karabulut, “Sıcak havalarda su ve tuz dengesi bozulur. Bu nedenle özellikle kalp ve damar hastalarının sıcak havalarda çok dikkat etmesi gerekir. Göğüste kollarla, boyuna vurabilen baskı şeklinde göğüs ağrısı, terleme, nefes darlığı, çarpıntı ve baygınlık hissi gibi belirtiler kalp krizinin habercisi olabilir.” dedi.

Yaz aylarında sıvı kaybının çok olmasına dikkati çeken Karabulut, bu aylarda bolca sıvı tüketilmesi gerektiğini, ancak sıvı alırken de sıvı kaybını arttıracak şeylerden kaçınılması gerektiğini belirtti. Özellikle alkollü ve gazlı içeceklerin sıvı kaybını arttırdığını belirten Karabulut, çay ve kahvenin de aşırı şekilde tüketilmemesi gerektiğini vurguladı. Sıcak havalarda hafif ve açık renkli giysilerin tercih edilmesinin uygun olacağını söyleyen uzmanlar, spor yaparken de aşırıya kaçılmaması ve hafif sporların tercih edilmesinin sağlığımız açısından daha faydalı olacağı uyarısında bulundu.