Genel SağlıkHABERLER

BİR GÜN BEBEK SAHİBİ OLMAK İSTERSENİZ

Enerjinizin büyük bir bölümünü doğum kontrolü için harcadığınız düşünülürse,bir gün üreme yolarlını tekrar açmak isteyebilirsiniz.Belki henüz bu aşamada değilsiniz;Çok sevdiğiniz işinizde uzun saatler geçirmekten mutlusunuz,bir anlık kararla arabaya atlayıp uzun seyahatlere çıkmayı seviyorsunuz veya DNA’nı onunki ile karıştıracak kadar değer verdiğiniz bir adamla henüz karşılaşmadınız.Ancak bir gün aniden bebek yapma isteğiyle dolarsanız,problemsiz bir şekilde hamile kalabilmeyi istemez misiniz ? Kadın Hastalıkları-Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op.Dr.Numan Bayazıt konu ile ilgili sizlere önerilerde bulundu.

Doktor Kontrolleri Önemli

Doğurganlık çağındaki her kadın 6 ayda bir mutlaka jinekolojik kontrollerini yaptırmalıdır.Doğurganlığı azaltan (polikistik over sendromu,diyabet,çikolata kisti gibi) tüm sağlık sorunlarınızı kontrol ettirmelisiniz.Çünkü çocuk sahibi olmakta güçlük çeken kadınlarda en sık karşılaştığımız ve bizi zorlayan problemler yumurtalık ve rahimden geçirilmiş operasyonlardır.Ama erken tanı bu olasılıkları azaltıyor.

Kullandığınız ilaçları gözden geçirin?

Değişik hastalıklar için kullanılan ilaçlar da doğurganlığı etkileyebilir. Özellikle ülser ve tansiyon ilaçlarının sperm sayıları üzerine etkili olduğu bilinmektedir. Eğer bu tür bir ilaç kullanıyorsanız doktorunuzla bu konuyu mutlaka görüşmelisiniz. Öte yandan özellikle eczanelerde reçetesiz satılan bazı ilaçlar da erken dönemdeki bir hamileliği olumsuz şekilde etkileyebilir. Eğer hamile kalmayı planlıyorsanız ve bu nedenle korunmayı bıraktıysanız herhangi bir ilacı kullanırken çok dikkatli olmalısınız. Böyle bir durumda ilaç kullanmanız gerektiğinde jinekoloğunuzun fikrini almaktan asla çekinmeyin.

Alışveriş Listesini Değiştir

Uzmanlarca yapılan incelemeler sonucunda beslenme ile doğurganlık arasında çarpıcı bağlantıların olduğu anlaşılmıştır.Bebek dostu bir diyetin dört temel kuralı şunlardır;

1-İşlenmiş yiyecekler (beyaz ekmek ve pirinç gibi) yerine daha yavaş sindirilen karbonhidratlar (sebze ve tam tahıllar gibi) seçmelisiniz.

2-Trans (hidrojene)yağlardan uzak durmalısınız.

3-Doymuş yağlar yerine doymamış yağları tercih etmelisiniz.

4-Proteini hayvansal ürünler yerine çoğunlukla bitkisel besinlerden almalısınız.

Bu tarz glisemik indeksi düşük besinlerden oluşan bir diyetin kan şekerini dengede tutarak hem diyabeti önlediğini hem de kalp damar sağlığını güçlendirdiği uzun zamandır biliniyor.Bununla beraber doğurganlık üzerinde de etkisi büyüktür.Basit karbonhidratlar gibi kan şekerini aniden yükselten yiyecekler yediğinizde,bedeniniz daha fazla insülin üretir ve bu vücudunuzda daha fazla testosteronun dolaşıma girmesi demektir.Zamanla yumurtlama fonksiyonları da bundan etkilenmeye başlar.Farklı tipte yağ ve proteinler,kandaki glikoz ve insülin değerini etkiler.Bu yüzden bir an önce bol bol meyve ve sebze yeme alışkanlığı kazanma da fayda var.Ayrıca sepeti kırmızı et yerine mümkün olduğunca balık,fındık,yumurta ve fasulye ile doldurmalısınız.

Sağlıklı Kiloda Kal

Konu hamile kalmak olduğunda beden kitle endeksiniz 20 ile 24 arasında olmalıdır. Araştırmacılarca,kısırlık vakalarının yüzde 12’sinin kilo probleminden kaynaklandığı tahmin ediliyor;fazla kilolu olan ve normalden zayıf olan kadınlar bu açıdan eşit durumdadır.Fazla kilolu olursan regl düzensizliği ve yumurtlama bozukluğu yaşayabilirsiniz.(Ancak kilonun beş ya da 10’unu vermek,bu sorunların düzelmesine yardımcı olabilir) Normalden düşük kiloda olduğun takdirde ise hiç yumurtlamayabilirsin çünkü yumurtalıklarının çalışmasını sağlayan vücudundaki yağdır.

Stresi Azalt

Çocuk sahibi olmak isteyen bir çiftin duymak istemediği bir şey varsa,o da ‘‘Zorlamayın,biraz rahatlayın’’cümlesidir.Fakat stres,bedenine yumurtlama işaretini veren beyin sinyallerini karıştırarak yumurtlamayı engelleyebiliyor.Eğer stresinizi azaltabilirseniz,kendinizi rahat hissettiğiniz aylarda daha rahat bebek sahibi olabilirsiniz.

Doğum Kontrolü Önemli

Aslında doğurganlığı korumanın yolu iyi bir doğum kontrolünden de geçiyor. Hazırlıksız yakalanılan gebeliklerin kürtajı ileride telafisi olmayan güçlüklere neden olabiliyor. Prezervatif veya diyafram gibi bariyer metotları basittir;hamile kalmaya hazır olduğunuzda sadece bunları kullanmayı bırakmanız yeter.Eğer spiral kullanıyorsan çıkarıldığı anda doğurganlığınız normale döner. Doğum kontrol hapı içinde aynı şey geçerli.Hapı bıraktıktan sonra düzensiz regl döngüsü yaşayabilirsin ama son paketi bitirdikten sonra iki hafta içinde yumurtlama başlar.Bir de doğum kontrol hapları kullanan bazı kadınlar bunların ileride kısırlık yapacağını düşünüyorlar. Aslında tam tersine bu haplar yumurtalık kistlerini azaltarak faydalı bile olurlar. Kist oluşumunun azalması demek yumurtalık operasyonlarının da azalması demektir.