Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Hamile kalmaya karar verdiginizde nelere dikkat etmelisiniz?

Günümüzde anne adaylari planli bir sekilde bebek sahibi olmaya karar veriyor. Böylece kendilerini fiziksel ve psikolojik olarak bu yepyeni döneme hazirlamak için gerekli zamana sahip oluyorlar. VKV Amerikan Hastanesi Kadin Hastaliklari ve Dogum Uzmani ve www.tupbebek.com sitesi medikal direktörü Dr. Senai AKSOY hamile kalmaya karar verdiginiz dikkat etmeniz gerekenleri derledi.

Gebelik öncesi muayene

Anne olmaya karar verildiginde ilk yapilmasi gereken gebeligi takip etmesi istenilen hekim ile temasa geçmek, randevu almak ve muayeneye gitmektir. Bu ziyaret esnasinda hekim kisinin genel saglik durumu hakkinda bilgi sahibi olur ve gebelik ile ilgili yasam seklindeki bazi degisiklikler ile ilgili plan yapar.

Ilk muayenede detayli bir fizik inceleme yapilmalidir. Gebelik esnasinda gelismekte olan bebege olumsuz etkileri olabilecek bazi enfeksiyonlara karsi bagisiklik olup olmadigi arastirilmalidir. Eger kisi bagisik degilse gebelikten en az 3 ay önce asi yapilmalidir.

Kisinin kronik bir rahatsizliginin olup olmadigi son derece önemlidir. Seker hastaligi ya da yüksek tansiyon gibi bazi önceden bilinen hastaliklar kontrol altina alinmalidir.

Düzenli ya da düzensiz kullanilan ilaçlar hekim ile tartisilmali, bunlarin gebelige ve bebege olan etkileri sorgulanmalidir.

Hem anne hem de baba adayinin aile geçmisleri sorgulanmali, soylarinda genetik geçis gösteren herhangi bir anomali ya da hastaligin olup olmadigi arastirilmalidir. Bu tür bir problem varliginda hekim gebelik öncesi genetik danisma isteyebilir.

Gebelige hazirlik

Gebelik ve anne olma heyecani saglikli bir yasam için mükemmel bir motivasyon aracidir. Bu karari veren pek çok kadin aliskanliklarini kendi istegi ile degistirmekte, pek çogunun esi de ona destek olmak maksadiyla ona uymaktadir. Sonuç daha saglikli bireyler ve aile olarak karsimiza çikmaktadir.

Sigara: Sigarayi birakmak için anne olmayi istemekten daha iyi bir sebep olamaz. Sigara kadinda yumurta, erkekte sperm sayi ve kalitesini azalttigindan gebe kalmada güçlüge neden olabilir. Sigara içen gebelerin bebekleri düsük dogum agirlikli olabilmekte, bu kadinlarda düsük ya da erken dogum daha sik görülmektedir. Yeni yayinlanan bir çalismada gebelikleri boyunca sigara kullanan kadinlardan dogan erkek çocuklarin ileriki yasamlarinda suç ve siddete olan egilimlerinin artmis olarak bulunmasi ilginçtir.

Alkol: Benzer sekilde alkol de gebe kalma sansini bir miktar azaltir. Anne karninda alkole maruz kalan bebeklerde uzun dönemde zeka gerilikleri, ögrenme bozukluklari, davranis bozukluklari görülebilir. Yine yapilan bir çalismada haftada 1 - 5 kez alkol kullanan kadinlarin hiç kullanmayanlara göre daha zor gebe kaldiklari saptanmistir. Alkol erkekte de sperm sayisi ve kalitesini azaltir.

Stres: Israil’de yapilan bir arastirmada infertilite tedavisi gören kadinlarda stres gidermek maksadi ile meditasyon yapanlarda gebeliklerin daha kolay elde edildigi sonucuna varilmistir. En saglikli ve kolay stres giderici egzersizdir.

Beslenme: Gebelikte oldugu gibi gebe kalmaya karar verildiginde de beslenme son derece önemlidir. Suni tatlandiricilar, kafein gibi pek çok maddenin kullanimi azaltilmalidir. Kilo fazlaligi varsa bunlari vermek için en iyi dönem gebelik öncesidir. Çünkü gebelikte diyet önerilmez.

Gebe kalmadan önce günlük Folik asit takviyesi faydali olabilir. Günde alinan 400 - 800 mikrogram folik asit bebekteki merkezi sinir sistemi anomalilerini %50’ye yakin oranda azaltir. Folik asidin düsük olasiligini da arttirdigina dair arastirmalar mevcuttur.

Önemli noktalar

• Gebe kalinip kalinamayacagi önceden bilinemez. Hiçbir hekim ya da kisi, hiçbir kimseye çocugun olur ya da olmaz diye garanti veremez. Tabii ki bunun istisnalari vardir. Rahmi ya da testisleri olmayan bireylerden olusan çiftlerde dogal olarak gebelik olmaz. Ancak anatomik olarak hiçbir problem olmasa bile %15 vakada açiklanamayan kisirlik oldugu unutulmamalidir.

• Gebe kalmaya karar verildiginde dogal olarak ilk yapilacak sey korunmayi birakmaktir. Uygulanan yönteme bagli olarak üreme yeteneginin geri dönmesi 0 - 3 ay kadar sürebilir.

• Gebe kalmak için en uygun dönem 28 günde bir adet gören kadinda kanamanin baslangicindan itibaren 12 - 15. günlerdir.

• Gebe kalma sansini arttirmak için düzenli bir cinsel yasam ve haftada en az 3 iliski faydali olur. Bu sekildeki çiftlerin %75i 6 ay içinde gebelik elde eder.

• Çiftlerin %15’inde 1 yilin sonunda gebelik olmaz. Bu çiftlerin infertilite arastirilmasi açisindan hekime müracaati gerekir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası