Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


TÜRK ÇOCUKLARI AVRUPALILARA GÖRE DAHA KISA BOYLU

Kalsiyum, vücudumuzdaki kemikleri ve disleri olusturan, onlari güçlü ve saglikli tutan en önemli elementlerden biridir. Kalsiyum vücudumuzda %99 oraninda dislerde ve kemiklerde bulunur. %1 oraninda ise kanda ve kan pihtilasmasini saglayan, eklemleri yapilandiran, kalp atislarini düzenleyen, sinir sisteminin onarilmasina yardimci olan yumusak dokularda bulunur.

Beslenme ve Diyet Uzmani Dr. Yasemin Bradley, insan bedeninde en çok bulunan minerallerden biri olan kalsiyumun, çocuklarin kemik gelisiminde çok önemli bir yeri oldugunu herkesin bildigini fakat bu konuya yeterince önem verilmedigini açikladi. Günümüz çocuklarinin 40 yil öncesine göre daha fazla yag, seker ve tuz içeren yiyeceklerle beslendigini belirten Dr. Bradley bu durumun çocuklarda obeziteye yol açtigini konusunda önemli açiklamalarda bulundu.

Fast-Food Yiyecekler Çocuklardaki Beden Gelisimini Olumsuz Yönde Etkiliyor…

Son dönemlerde çocuklarin dogal gidalardan çok sagliksiz olan fast-food yiyeceklere daha çok yöneldigini ifade eden Dr.Yasemin Bradley, bu durumun çocuklarin gelisimini olumsuz yönde etkiledigini belirterek bu konuya dikkat edilmesi konusunda ebeveynleri uyardi. Dr. Bradley çocuklarin en dogal içecek olan su yerine sekerli ve asitli içecekler tüketmelerinin saglik açisindan büyük risk tasidigini belirtti. Günümüz çocuklarinin TV ve bilgisayar karsisinda uzun saatler geçirdigine de deginen Beslenme ve Diyet Uzmani Dr. Yasemin Bradley; “Ülkemizde çocuklarin boylari Avrupali akranlarina göre daha kisa! Bunda kalsiyum bakimindan fakir beslenmenin rolü büyük” diye konustu.

Günlük önerilen kalsiyum alimi için suyun önemini özellikle vurgulayan Dr. Yasemin Bradley; “Çocuklarin düzenli olarak kalsiyumdan zengin gidalar ile beslenmesi ve pH degeri yüksek dogal mineralli su içmeleri kemik yogunluklarinin artmasina ve boylarinin uzamasina yardimci olur. Kalsiyumun en iyi kaynaklari olan süt ve süt ürünleri, balik ve kuru baklagillerin tüketilmesi çok önemlidir. Bunun yaninda düzenli olarak tükettigimiz dogal mineralli ve pH degeri yüksek sular ile de vücudumuza mineral takviyesi yapmis oluruz. Birçok arastirma kalsiyumdan zengin dogal mineralli su içmek ve kalsiyum emilimi göstergeleri arasindaki baglantiyi orta koymustur” dedi.

Sudaki pH Degerine Dikkat Edilmeli

Son olarak, büyüme çaginda kemik yogunlugunu istenen düzeylerde tutmak için yeterli kalsiyum aliminin sart oldugunu belirten Dr. Yasemin Bradley, kalsiyum açisindan pH degeri yüksek dogal mineralli suyun önemli bir kaynak oldugunu, üstelik kalori içermediginden bol bol tüketilmesi gerektigini söyledi. Dr. Yasemin Bradley, pH oraninin vücut açisindan oldukça önemli oldugunun altini çizerek, su alirken özellikle ambalajin üzerindeki pH degerine ve dogal minerallere sahip olmasina dikkat edilmesi gerektigini de sözlerine ekledi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası