Genel SağlıkHABERLER

TÜRK ÇOCUKLARI AVRUPALILARA GÖRE DAHA KISA BOYLU

Kalsiyum, vücudumuzdaki kemikleri ve dişleri oluşturan, onları güçlü ve sağlıklı tutan en önemli elementlerden biridir. Kalsiyum vücudumuzda %99 oranında dişlerde ve kemiklerde bulunur. %1 oranında ise kanda ve kan pıhtılaşmasını sağlayan, eklemleri yapılandıran, kalp atışlarını düzenleyen, sinir sisteminin onarılmasına yardımcı olan yumuşak dokularda bulunur.

Beslenme ve Diyet Uzmanı Dr. Yasemin Bradley, insan bedeninde en çok bulunan minerallerden biri olan kalsiyumun, çocukların kemik gelişiminde çok önemli bir yeri olduğunu herkesin bildiğini fakat bu konuya yeterince önem verilmediğini açıkladı. Günümüz çocuklarının 40 yıl öncesine göre daha fazla yağ, şeker ve tuz içeren yiyeceklerle beslendiğini belirten Dr. Bradley bu durumun çocuklarda obeziteye yol açtığını konusunda önemli açıklamalarda bulundu.

Fast-Food Yiyecekler Çocuklardaki Beden Gelişimini Olumsuz Yönde Etkiliyor…

Son dönemlerde çocukların doğal gıdalardan çok sağlıksız olan fast-food yiyeceklere daha çok yöneldiğini ifade eden Dr.Yasemin Bradley, bu durumun çocukların gelişimini olumsuz yönde etkilediğini belirterek bu konuya dikkat edilmesi konusunda ebeveynleri uyardı. Dr. Bradley çocukların en doğal içecek olan su yerine şekerli ve asitli içecekler tüketmelerinin sağlık açısından büyük risk taşıdığını belirtti. Günümüz çocuklarının TV ve bilgisayar karşısında uzun saatler geçirdiğine de değinen Beslenme ve Diyet Uzmanı Dr. Yasemin Bradley; “Ülkemizde çocukların boyları Avrupalı akranlarına göre daha kısa! Bunda kalsiyum bakımından fakir beslenmenin rolü büyük” diye konuştu.

Günlük önerilen kalsiyum alımı için suyun önemini özellikle vurgulayan Dr. Yasemin Bradley; “Çocukların düzenli olarak kalsiyumdan zengin gıdalar ile beslenmesi ve pH değeri yüksek doğal mineralli su içmeleri kemik yoğunluklarının artmasına ve boylarının uzamasına yardımcı olur. Kalsiyumun en iyi kaynakları olan süt ve süt ürünleri, balık ve kuru baklagillerin tüketilmesi çok önemlidir. Bunun yanında düzenli olarak tükettiğimiz doğal mineralli ve pH değeri yüksek sular ile de vücudumuza mineral takviyesi yapmış oluruz. Birçok araştırma kalsiyumdan zengin doğal mineralli su içmek ve kalsiyum emilimi göstergeleri arasındaki bağlantıyı orta koymuştur” dedi.

Sudaki pH Değerine Dikkat Edilmeli

Son olarak, büyüme çağında kemik yoğunluğunu istenen düzeylerde tutmak için yeterli kalsiyum alımının şart olduğunu belirten Dr. Yasemin Bradley, kalsiyum açısından pH değeri yüksek doğal mineralli suyun önemli bir kaynak olduğunu, üstelik kalori içermediğinden bol bol tüketilmesi gerektiğini söyledi. Dr. Yasemin Bradley, pH oranının vücut açısından oldukça önemli olduğunun altını çizerek, su alırken özellikle ambalajın üzerindeki pH değerine ve doğal minerallere sahip olmasına dikkat edilmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.