Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Denge Sorunlari Sosyal Yasaminizi Etkilemesin!

Ani hareketlerle ortaya çikan bas dönmesi, hastanelerin acil servislerine yapilan basvurularin önemli bir bölümünü olusturuyor. Kisinin yasam kalitesini düsüren bu bas dönmeleri, denge sorununa isaret ediyor!

Anadolu Saglik Merkezi’nde hizmet veren Denge Laboratuvari’nin, teknolojik altyapisiyla dogru tani ve denge sorunlarinin tedavisinde önemli bir boslugu doldurdugunu ifade eden Anadolu Saglik Merkezi Kulak Burun Bogaz Hastaliklari Uzmani Prof. Dr. Sertaç Yetiser, denge sorunlarina dikkat çekiyor

Anadolu Saglik Merkezi Kulak Burun Bogaz Hastaliklari Uzmani Prof. Dr. Sertaç Yetiser, ülkemizde hastanelerin acil servislerine yapilan basvurularin önemli bir bölümünü olusturan denge sorunlari konusunda açiklamalarda bulundu. Sosyal yasami etkileyen, kisiyi tek basina sokaga çikmaktan alikoyan ve giderek depresif bir ruh haline sokan denge sorununun ortaya çiktigi dönemde ilaç tedavisi alan kisilerin yataga yatip dinlenmek yerine, sokaga çikmalari gerektigini anlatan Prof. Dr. Sertaç Yetiser, denge sorunu ile ilgili merak edilen konulara degindi.

Denge nasil saglaniyor?

“Görsel uyaranlar, iç kulaktaki denge organi ve dokunma duyusu dengeyi saglayan üçlü sistemi olusturuyor. Bu üçlüden gelen ve proprioseptif sistem olarak da tanimlanan derin duyu, es zamanli olarak beynin talamus bölgesine gönderiliyor. Gelen bilgilerin bir kismi hafizada depolaniyor, diger kismi ise atiliyor. Üçlü sistemin harmoni ve simetri içinde çalismasiyla kisi dengesini koruyor. Bu uyarilardan biri azaldiginda ya da arttiginda asimetri olusuyor ve beyin önceki bilgilerle bu yeni durumu örtüstürmeye çalisiyor. Beyin, örtüsme olmadiginda bir sorun oldugunu düsünüyor” diyen Prof. Dr. Sertaç Yetiser, sözlerine söyle devam etti; “Bunu söyle bir örnekle açiklayabiliriz: Diyelim ki, kisinin iç kulagindaki denge organi çalismiyor. Beyin bu durumda göze ve dokunma duyusuna yükleniyor. Böyle bir durumda bu sorunu yasayan kisi, odanin isigi kapandiginda elindekileri düsürüyor. Çünkü diger uyari ortadan kalktiginda, görmenin karanlik ortama adapte olmasi için geçen sürede, denge sorunu ortaya çikiyor.”

Denge sorununa neden olan unsurlar neler?

Denge sorununa neden olan unsurlara da deginen Prof. Dr. Sertaç Yetiser, Dengeyle iliskili sistemlerin dik durus ve yürüyüsün saglanmasinda önemli görevlerinin bulundugunu, vücudun hareketlenmesiyle birlikte düsmenin engellenmesi, basin dengeli hareket etmesi ve genel olarak dik durmasinin bu yolla saglandigini belirtti. Prof. Dr. Sertaç Yetiser, sözlerine söyle devam etti; “Denge sorununa neden olan etmenler, periferik yani beyin disi ve santral olarak ikiyi ayriliyor. Periferik nedenlerin sayisi 100’ü assa da, en sik görüleni Benign Paroksismal Pozisyonel Vertigo oluyor. Aniden baslayan, bas hareketleri ile tekrarlanan bas dönmesi olarak özetlenebilecek ve BPPV diye kisaltilan bu neden, halk arasinda daha çok ‘Kulak kristallerinin yerinden oynamasi’ olarak tarif ediliyor. Gözle görülemeyecek kadar küçük olan bu kulak kristalleri iç kulakta bulunuyor. Yerlerinden oynamalari ise darbe, uzun süreli yolculuklar ya da üst solunum yolu enfeksiyonu gibi nedenlerle oluyor. Bazilari da hastalik yukariya dogru baktikça ortaya çiktigi için BPPV’ye ‘süpermarket hastaligi’ diyor.”

Denge sorunlari yasam kalitesini nasil etkiliyor?

“Kisa sürse de, 4 - 5 saniyelik bas dönmesi, siddeti nedeniyle yasam kalitesini düsürüyor. Ayrica kroniklesen denge sorunlarina ve psikolojik güvensizlige yol açiyor. Çünkü hastalar tek baslarina disari çikmak istemiyor, yalniz kalmaktan kaçiniyor ve sürekli bir endise hali yasiyor. Günlük yasamin yani sira, çalisma hayatinda meydana gelen zorluklar da kisiyi bunaltiyor. Bu hastalikla ilgili ‘Düsecek gibi oluyorum. Yer ayagimin altindan kayiyor. Cisimler yer degistiriyormus gibi geliyor’ cümleleri, hekimlerin en sik duydugu sikayetler arasinda yer aliyor” diyen Anadolu Saglik Merkezi Kulak Burun Bogaz Hastaliklari Uzmani Prof. Dr. Sertaç Yetiser, hastaligin tanisi konusunda da önemli açiklamalarda bulundu.

“Tüm bu denge bozukluklari “vertigo” olarak tanimlaniyor. Vertigo bir tani olmasa da, mevcut durumun bir ifadesi olarak görülüyor. Santral ya da periferik sistem bozukluklari kendini vertigo olarak belli ediyor. Bu hastalarin iyi degerlendirilmesi ve tedavi edilebilmesi için tüm duysal sistemlerin degerlendirilmesi gerekiyor” diyen Prof. Dr. Sertaç Yetiser, “Santral ve beyin ile beyin disi yani periferik reflekslerin ve kas ile iskelet sistemi koordinasyonunun ölçülmesi gerekiyor. Tani koymada kimi testlerden yararlanilsa da, asil önemli olan hastanin öyküsü oluyor. Tedavinin ardindan santral kompansasyon olarak tanimlanan toparlanma süreci merkezi sinir sisteminin kontrolünde gelisiyor. Ancak bu süreç, hastanin sigara - alkol aliskanligi, damar sertligi, görme keskinligi, dinamik olusu, yasi, artrit varligi ve benzeri durumlarla yakindan ilgili oluyor” dedi.

Denge sorunlarinin tedavisi

Prof. Dr. Sertaç Yetiser sözlerine söyle devam etti; “Denge sorununun tedavisinde hareket etmek önemli bir yer tutuyor. Bas dönmesi yasayan kisiler “Isigi kapatmaliyim, dinlenmeliyim, geçer!” diye düsünse de bu sorunu yasayan kisilere temiz havada birkaç saat yürümeleri öneriliyor. Hasta, ne kadar çok disari çikar ve yürürse, dengesine kavusmasi o kadar kolay oluyor.”
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası