“ORTA YAŞLI KADINLAR DAHA SORUNLU”

Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu (SHÇEK) Kocaeli İl Müdürlüğü bünyesindeki Aile Danışma Merkezi’ne aha çok orta yaşlı kadınların başvurduğu belirtildi.

İl Müdür Vekili Huriser Oran, yaptığı açıklamada, göç alan Kocaeli’nde hızlı nüfus artışının yaşandığını, buna paralel olarak da ailevi problemler ile geçim sıkıntısının da yoğun yaşandığını vurguladı.

İlin tespit edilen bu özelliğinden yola çıkılarak oluşturulan Aile Danışma Merkezi’ne her gün çok sayıda kadının başvurduğunu ifade eden Oran, bu kadınların psikolojik ve sosyal sorunların dinlenerek, yönlendirildiğini kaydetti.

Kadınların sorunlarına ellerinden geldiğince çözüm bulmaya çalıştıklarını belirten Oran, “Bazıları maddi yardım talep ediyor, bazıları şiddetten, bazıları farklı sorunlardan yakınıyor. Aile Danışma Merkezi’ndeki uzmanlarımız, hepsine yardımcı olmaya çalışıyor” dedi.

ORTA YAŞLI KADINLAR DAHA SIK GELİYOR

Aile Danışma Merkezi’nde görevli Psikolog Sümbül Yaşayan Zararsız da, sosyal hizmet uzmanıyla birlikte merkeze başvuran kadınların, daha çok orta yaşlı olduğunu belirtti. Kadınların genellikle geçim sıkıntısının yarattığı huzursuzluk ve eşleriyle sorunları bulunduğunu ifade eden Zararsız, şunları söyledi: “Çoğunluğu boşanmak üzere olan kadınlar, genellikle ayrılık sonrasındaki olası sorunlar hakkında bilgi edinmek ve çözüm yollarını öğrenmek istiyor. Boşanma işlemlerini nasıl yaptıracağını, ya da boşanmayıp, aile bütünlüğünü nasıl devam ettireceklerini soruyorlar. Eşinden yeni boşanmış kadınlar da, velayet sorununu nasıl aşacaklarını ve onların babasıyla olan ilişkisini nasıl düzenleyeceklerini bilmek istiyor. Aile içi şiddet nedeniyle gelen, kayınvalidesinden şikayetçi olan ve aile planlamasını öğrenmek isteyenler de var. Ergenlik yaşına gelen çocuklarıyla çatışmalar yaşayan anne ve babaların sayısı da azımsanmayacak düzeyde.”

Zararsız, nadir de olsa erkeklerin da başvuruda bulunduğunu ve bu kişilerin genellikle eşlerinden yakındığını sözlerine ekledi.