Genel SağlıkHABERLER

SOSYETE ÇAMURA BATMAYI SEVİYOR

Lüks semtlerdeki eczanelerde şu sıralar en çok ‘çamur’ satılıyor. Azerbaycan ve Ürdün’den gelen özel çamurlar cilt bakımı ve selülit tedavisinde kullanılıyor.

Başta cilt güzelliği olmak üzere birçok soruna iyi geldiği ileri sürülen Azerbaycan ve Ölüdeniz çamurları eczane ürünü haline geldi. İlkinin şişesi 12, ikincisininki ise 45 milyon.

Sosyete çamura bulandı

Her gün yeni yeni karışımlar ve yeni doğal ilaçların keşfedildiği, alternatif tıp ürünlerinin revaçta olduğu bu günlerde, ‘birçok derde deva’ olduğu ileri sürülen “Azerbaycan çamuru” eczanelerde yok satıyor. Özellikle İstanbul’un lüks semti Nişantaşı’ndaki eczanelerin en çok sattığı ürünlerden olan bu çamur, Azerbaycan’ın volkanik dağlarından toplanıp küçük şişelere dolduruluyor.

BİR ŞİŞESİ 12 MİLYON LİRA

İçinde iyot, brom, çinko, kalay, bakır, manganez, potasyum gibi minarellerin olduğu bu çamur, doğum ve ameliyat lekelerine, diş eti rahatsızlıklarına cilt problemlerine, özellikle de selülit ve cilde iyigeliyor.

Selülit ve yüz bakımındaki başarısı ile özellikle bakımlı kadınların en çok satın aldığı ürünler arasında yer alan “Azerbaycan çamuru”, 45 derece suda ısıtılıp gerekli olan bölgeye masaj yolu ile sürülüyor.Böylece vücuttaki sorun, doğadaki elementler ve minareller sayesinde kısa sürede rahatlayıp iyileşme sürecine giriyor.

Azerbaycan çamurunu 2-3 aydır dükkanında satmaya başlayan Nişantaşı Eczanesi’nin sahibi Ahmet Gündoğdu, ürünün oldukça büyük bir talep patlamasına sebep olduğunu söyledi. Aralarında ünlü isimlerin de olduğu birçok kadının satın aldığı bu çamurun Nişantaşı Eczanesi’ndeki satışfiyatı 12 milyon liradan başlıyor.

BİR DE ÜRDÜN ÇAMURU VAR

Lüks semtlerdeki eczanelerde satılan tek doğal ürün Azerbaycan çamuru değil. Ürdün’de bulunan ‘Ölü Deniz’ isimli kaplıcalardan çıkarılan bir çamur çeşidi daha var. İçinde potasyum, magnezyum, klorid, kalsiyum ve sodyum gibi minarellerin bulunduğu doğal çamur, hücre zarını kuvvetlendiriyor. Böylece hem bayan ve hem erkeklerin özellikle siyah nokta problemini kökünden çözdüğü ileri sürülüyor. “Ölü Deniz Çamuru” boyutlarına göre 45-95 milyon lira arasında değişen fiyatlarla satılıyor.

Öner ÖNGÜN /Sabah