Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


SOGUK HAVA CILDINIZI PUL PUL DÖKMESIN

Cildin yumusak ve dayanikli olmasi için neme ihtiyaci vardir. Ancak kis mevsiminin bu soguk günlerinde havadaki nem kaybina ek olarak isitma sistemlerinin havadaki su ve nemi azaltmasi ile cildin bu nemi tutabilmesi zorlasir.

Memorial Sisli Hastanesi Dermatoloji Bölümü’nden Uz. Dr. Tugba Türe, özellikle soguk havalarda görülen ve cildin pul pul dökülmesine sebep olan cilt kurulugundan kurtulmanin yollarini hakkinda bilgi verdi.

Kis aylarinda kizaran, pullanan, kasinti ile kendini gösteren cilt sikayetleri ile siklikla karsilasilir. Bunlarin büyük bölümü çevre kosullarina bagli sikayetlerdir ve alinacak bazi basit önlemler ile engellenebilir. Bir kismi ise bir cilt hastaliginin belirtisi olabilir.

Cilt kurulugu kasintiya neden olur

Cilt kurulugu vücudun tüm bölgelerinde görülebilir. Ancak, en sik yüzde, kollarda ve bacaklarda görülür. Çogunlukla sadece hafif kuruluk ve pullanma seklinde olurken nadiren kirmizi para seklinde kizarik plaklar ve üzerinde beyaz kabuklanma seklinde egzamalar da eslik edebilir. Kurulugun, vücut kasintilarinin en önemli nedeni oldugu unutulmamalidir. Kasintiya bagli olarak özellikle bacaklarin alt kisimlarinda kasintili yaralar olusabilir. Cilt kurulugu; seker, tiroid, kansizlik, vitamin eksiklikleri gibi durumlarda daha sik gözlenir.

Cildiniz kasindiginda kolonya sürmeyin

Kasintiyi önlemek için kolonya, alkollü sivilar ve uygunsuz ilaç kullanan hastalarda bu maddelere bagli olarak cilt alerjileri görülebilir. Bu uygulamalardan kesinlikle kaçinilmalidir. Cilt kurulugunun en sik sebebi yapilan yanlis uygulamalardir. Bunlar; sik dus almak, vücut temizligi için dus jellerinin kullanimi, deterjanlar, sentetik iç çamasirlari, külotlu sentetik çoraplar, likrali kiyafetler, yün giysiler olarak siralanabilir.

Yanlis beslenme aliskanliklari da cilt kuruluguna neden olabilir

Cilt kurulugunda beslenme aliskanliklari da etken olabilir. Bol sivi tüketimi cilt sagligi için çok önemlidir. Bunun disinda demir, çinko, B12 vitamin, biotin gibi pek çok vitamin ve mineral eksikliginde cildin dogal yapisi bozuldugu için ciltte kuruma, kasinti ve egzamalar daha sik görülür.

Bol sivi, meyve ve sebze, kuru baklagiller tüketimi önemlidir. Findik, badem, ceviz günlük olarak az miktarda tüketilmelidir. Katki maddesi içeren gidalardan mümkün oldugunca kaçinilmalidir.

Her gün dus almayin

Kis aylarinda dusun gün asiri alinmasi önerilir. Duslar kisa sürmeli ve ilik su ile alinmalidir. Dus esnasinda mümkün ise dogal sabunlarin kullanimi daha uygun olur. Dus jellerinden kaçinilmalidir. Çok kuru ciltler için dustan çikmadan yagli özel balsamlarin kullanimi nem tutulumunu artirabilir. Vücuda kullanilan nemlendiriciler henüz vücut tam kurulanmadan sürülür ise daha faydali olur.

Nemlendiriciniz cilt tipinize uygun olmali

Yüzümüz, kis aylarinda dis faktörlere en fazla maruz kalan vücut bölgesidir. Bu nedenle yüzümüze biraz daha özen göstermeliyiz. Yüz nemlendiricisi cilt tipine göre seçilmelidir. Birçok kisi yüzünde hassasiyet sebebi ile gelisen pullanmayi kuruluk olarak degerlendirip yagli nemlendiriciler kullanir, buna bagli olarak yüzün diger bölgelerinde siyah nokta ve sivilcelerde artis gözlenir. Gün içinde yüzünüze su temasi oluyor ise nemlendirici tekrarlanarak kullanilmali. Yüz için sabun ve paraben içermeyen yumusak bir temizleyici cilt tipine uygun olarak seçilmelidir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası