Genel SağlıkHABERLER

ÇOCUĞUNUZU OKULA DÖNÜŞE İYİ HAZIRLAYIN

SINAVA HAZIRLANAN ÇOCUĞUN TATİLİ GERGİN GEÇİYOR
Sömestr tatili, her ne kadar yaz tatiline kıyasla çok kısa olsa da, dinlenmemiş ve iyi bir tatil geçirmemiş öğrencinin okula yeniden uyumu uzun zaman alabiliyor.

Sömestr tatili, her ne kadar yaz tatiline kıyasla çok kısa olsa da, dinlenmemiş ve iyi bir tatil geçirmemiş öğrencinin okula yeniden uyumu uzun zaman alabiliyor. özellikle sınava hazırlanan ergenlik dönemindeki çocukların ara tatil dönemi daha sıkıntılı geçiyor. Bu yüzden ebeveynlerin çocukla iletişim kurarken suçlayıcı veya öğüt verici tarzda konuşmaktan uzak durmaları büyük önem taşıyor.
Yarıyıl tatili, önümüzdeki pazartesi sona eriyor. Milyonlarca öğrenci, hafta başında yeniden ders başı yapacak. Medical Park Göztepe Hastane Kompleksi Uzman Klinik Psikoloğu Yekta Korkmaz, okula yeniden adaptasyon sağlanmasında çocuğun tatilini nasıl geçirdiği sorusunun önem kazandığını vurguladı. Ailenin tatilde çocuğa derslerini çalışmasına yönelik çok baskı yapmasının negatif etki yapacağını belirten Korkmaz, “Tatilde yeterince dinlenmiş, gezmiş, tatil yapmış, uykusunu almış öğrenci okula kısa sürede uyum sağlar. Dinlenmemiş ve iyi bir tatil geçirmemiş öğrencinin okula uyum süreci ise daha uzun zaman alabilir” dedi. Psikolog Yekta Korkmaz, okula dönüş dönemiyle ilgili ebeveynlere önemli tavsiyeler verdi:
UYKU DüZENİNİ YENİDEN PLANLAYIN
Tatil zihnin ve bedenin yenilenmesi için iyi bir fırsattır. Bu nedenle yeni bir eğitim dönemine dinlenmiş ve kendini yenilemiş olarak başlamak çok önemlidir. Tatil son günlerinde çocukların okula yeniden hazırlanması için çocuğun uyku düzeninin ve ders çalışma düzenin yavaş yavaş yeniden planlanması gerekmektedir.
OKULUN AçILACAĞINI SüREKLİ HATIRLATMAYIN
Okulların açılmasına birkaç gün kala çocukları çok fazla sıkmadan tatil modundan çıkarıp ders dönemine yeniden hazırlamak lazımdır. Ancak onlara bir hafta önceden “okullar açılıyor” diyerek sürekli okul sorumluluklarını hatırlatmaktan da uzak durulmalıdır. çünkü çocuklar zaten okulların açılmasına sayılı günler kaldığının ve okul dönüşünde sorumluluklarının tekrar başlayacağının farkına varırlar. Bu nedenle sürekli okul konusunu açmak ve sorumluluklarını hatırlatmak, tatilin tadını çıkarmalarına engel olduğu gibi okuldan soğumalarına da neden olabilir.
TATİL SONRASI GEVŞEME HALİ DOĞAL
çocuklarda genellikle tatil sonrası bir gevşeme olması, çok doğal bir durumdur. çocuğunuz okulun başladığı ilk hafta okul sorumlulukları konusunda biraz tembel davranabilir. Bu konuda çocuğunuza anlayışlı olmalı, sabırlı davranmalı ve biraz zaman vermelisiniz. Ayrıca bu dönemde çocuğunuzu arkadaşlarıyla veya kardeşleriyle okula uyumu ve performansı açısından kıyaslamayın ve onları örnek göstermeyin. Ders çalışmaları dışında oyun oynamalarına ve hobilerini yapmalarına da fırsat vermelisiniz.
öĞRETMENİNE TESLİM EDİP OKULDAN AYRILIN
Tatil sonrası okulun ilk günlerinde çok küçük yaş grubundaki çocuklar okula alışmada zorluk çekebilirler. Anne-babalarının çocuklarıyla birlikte okula gidip sınıfta veya salonda bulunmaları, onların okula alışmasını güçleştiren bir faktördür. Bu yüzden ebeveynlerin önceden çocuklarıyla konuşarak okula gitmelerinin önemini uygun bir dille anlatmaları gerekir. çocuğu öğretmenine teslim ettikten sonra okuldan hızlı bir şekilde beklemeden ayrılmak uyum sürecini kolaylaştıracaktır. Daha sonra gerekirse öğretmeniyle iletişime geçerek çocuğun duygu durumuyla ilgili bilgi alınabilir.
KARARLI İFADELERLE İKNA EDİN
çocuğunuz sabah okula gelmeniz konusunda ısrar ediyorsa, ona herkesin bir görevi olduğunu, onun görevinin ise okula gitmek olduğunu belirtebilirsiniz. Kullanacağınız ifadelerin kısa, net ve kesin olması önem taşır. Ayrıca sözlerinizin, davranışlarınızın tutarlı ve kararlı olması da o denli önemlidir.
HAYATINA EĞLENCELİ AKTİVİTELER EKLEYİN
Sonuçta onun bir ‘çocuk’ olduğunu, oyuna ve eğlenceye ihtiyacı olduğunu unutmayın. Bu nedenle çocuğunuzun ders çalışmak dışında oyun oynamasına da fırsat verin. Onu özellikle dışarıda arkadaşlarıyla oynaması için motive edin.
ERGENLİK DöNEMİNDEKİ çOCUĞA DİKKAT!
özellikle sınava hazırlanan çocukların ara tatil dönemi daha sıkıntılı geçer. Sınav dönemi yaklaştıkça daha gergin ve stresli olurlar. Anne babalar özellikle ergenlik dönemindeki çocuklarla iletişim kurmakta çok zorluk çekerler, paylaşımlarının azalmasından yakınırlar. çocuklar ise ebeveynlerinin sürekli onlara ders çalışmaları yönünde baskı yapmalarından şikayet ederler.
ONUNLA İŞBİRLİĞİ YAPIN
Ergenlik dönemi başlı başına çok sancılı bir dönemdir. Bu dönemde çocukla iletişim kurarken suçlayıcı veya öğüt verici tarzda konuşmak aradaki iletişim problemini daha çok arttırır. çocukla işbirliği yapılmalı, onun tarafından bakmaya çalışılmalı, yapıcı olarak çocuğun motive olması sağlanmalıdır.
çocuğu duygusal olarak çıkmaza sokacak söylem ve yaptırımlardan kaçınılmalı, çocuğa koşulsuz sevgi verilmelidir. Zira her başarı hikâyesinin arkasında iyi iletişime sahip olan bir aile olduğu görülmektedir. Tatil dönemleri, çocukla iletişimi arttırmak için iyi bir fırsat olabilir. Bu zamanlarda fırsat buldukça ebeveynlerin çocuklarıyla birlikte herkesin seveceği etkinlikler yapmaları hem çocuğu mutlu eder hem de ailecek güzel zaman geçirmeyi sağlar.