Genel SağlıkHABERLER

“KANSERİN 1001 YÜZÜ PANELİ ” AYDINLATTI

Neolife Tıp Merkezi ve Türkiye Kanserle Savaş Vakfı tarafından Beşiktaş Belediyesi’nin desteği ile 6 Mart Çarşamba günü Akatlar Kültür Merkezi’nde düzenlenen “Kanserin 1001 Yüzü” panelinde, kanser tüm boyutları ile konuşuldu.

Gazeteci yazar Meral Tamer’in moderatörlüğünde Neolife Tıp Merkezi hekimlerinden Prof. Dr. Ufuk Abacıoğlu, Prof. Dr. Gürkan Zorlu, Doç. Dr. Duygu Derin ve Uzman Psikoonkolog Elçin Şayan’ın konuşmacı olduğu panel, dinleyicilerin yoğun katılımı ile interaktif bir havada geçti.

Panelin açılışını yapan Türkiye Kanserle Savaş Vakfı Başkanı Prof.Dr. Metin Ertem “Ülkemizde yaklaşık her yıl 150 bin kişiye kanser tanısı konuluyor. Erken tanı çok önemli, tedavi sürecini etkiliyor. ” dedi.

Şişmanlık kansere zemin hazırlıyor!

Genetik faktörlere göre çevresel faktörlerin daha fazla rol oynadığı kanserde beslenmenin önemine dikkat çeken Jinelokog Onkolog Prof. Dr. Gürkan Zorlu, doğada sunulan her şeyin yeterli dozda kullanıldığında faydalı olduğunun altını çizerken; “yiyecekleri ilaca çevirmeyelim” mesajını verdi.

Medikal Onkolog Doç. Dr. Duygu Derin, erken teşhiste düzenli taramanın önemini belirtti. Şişmanlığın kansere zemin hazırladığını vurgulayarak düzenli yürüyüş veya egzersizin sadece kanserden korunmak için değil, sağlıklı yaşamak için önemsenmesi gerektiğini söyledi. Ancak kemiklere metastaz yapmış kanserde sporun fazla önerilmediğini de sözlerine ekledi. Ayrıca Doç. Dr. Derin, kemoterapi tedavisinde son dönem yaklaşımlar sayesinde yan etkilerin azaldığını da vurguladı.

İsabetli ışınlama ile etkin kanser tedavisi

Kanseri insan hayatının bir parçası olarak tanımlayan Radyasyon Onkoloğu Prof. Dr. Ufuk Abacıoğlu, kanser tanısı konulan hastaların yüzde 50’sinin yani her iki hastadan birinin kurtulduğuna dikkat çekti. Ayrıca Prof. Dr. Abacıoğlu; kanser tedavisinde devrim niteliği taşıyan ve yakın zamanda hizmete giren TrueBeam isabetli ışınlama ile, etkin radyoterapi sağlandığının haberini verdi. TrueBeam, gerek hastalara sunduğu konfor, gerek tedavideki performansı ile diğer cihazlara kıyasla büyük üstünlük sağlıyor.” dedi

Uzman Psikoonkolog Elçin Şayan, tanı konulduktan sonra psikolojik sürecin herkeste farklı seyrettiğini ve psikolojik durumun tedaviyi, dolayısıyla sonucu etkilediğini belirterek: “Toplumda sağlıklı olan eşin duygularını gizlemesi, neşeli ve iyimser olmasının doğru davranış biçimi olduğuna inanılıyor. Eşler birbirlerini karşılıklı olarak koruma adına duygularını saklıyorlar; oysa duygular bastırıldığında öfke ve inkar olarak açığa çıkabiliyor. Bu da, birbirlerini anlamalarını, gerçek bir iletişim kurmalarını engelleyebiliyor.” dedi.