Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Çocugunuzun idrar yapma sorunu varsa böbrek reflüsü olabilir!

Çocugunuz atesli idrar yollari enfeksiyonu geçiriyorsa, ailenizde böbrek reflüsü hastasi varsa veya idrar yapmakta zorlaniyorsa, mutlaka böbrek reflüsü açisindan incelenmeli. KadiköySifa Atasehir Hastanesi Üroloji Uzmani Op. Dr. Levent Gürkan böbrek iltihabi geçiren çocuklarin yüzde 25 – 40'inda görülen böbrek reflüsünün ihmal edildiginde böbrek yetmezligine yol açabilecegi konusunda uyariyor!

Böbrek reflüsü nedir?

Böbreklere idrar reflüsü (Vezikoüretereal reflü) çocuklarda en sik rastlanilan ürolojik problemdir ve pediatrik ürolojinin en tartismali konularindan biridir. Tanim olarak idrar kesesinde toplanmis olan idrarin normalin tersine böbreklere geri akmasidir. Bu geri akis (reflü) böbreklerin hem yüksek basinçli hem de kirli idrarla temasina neden olarak uzun dönemde böbrek hasarina neden olabilir.

Böbrek reflüsü nedenleri ve görülme sikligi

Nedeni idrar kanalinin idrar kesesine açildigi noktanin genetik yapisal bozuklugu olabilecegi gibi idrar kesesinin disari açildigi noktadaki anatomik veya fizyolojik bir darlik da idrar kesesinin içinde yüksek basinca yol açarak böbreklere ikincil kaçaga neden olabilir.

Tüm çocuklarin sadece %1 - 2’sinde reflü görülmektedir fakat böbrek iltihabi geçiren çocuklarin %25 - 40’inda reflü mevcuttur. Dogum öncesi tespit edilmis böbrek sisliklerinin (hidronefroz) %17 - 37’sinde eslik eden reflü mevcuttur. Bu yüksek sikligi nedeniyle atesli idrar yolu enfeksiyonu geçiren her çocugun reflü açisindan taranmasi tavsiye edilmelidir.

Reflünün kalitsal olarak iletildigi gösterilmistir. Kardesinde reflü olan çocuklarda %30, anne veya babasinda reflü olan çocuklarin %70’inde reflü tespit edilmistir. Bu nedenle reflüsü olan çocuklarin kardesleri ve ileride olacak çocuklarinin da reflü açisindan degerlendirilmesi gerekir.

Tedavi edilmemis reflü çocukluk çagi yüksek tansiyonun en sik nedenidir ve tedavisiz reflüsü olan çocuklarin %10 ila 20’sinde böbrek yetmezligi gelismektedir.

Böbrek reflüsü tanisi

Optimal tedavi semasi üzerinde halen bir ortak görüs olmasa da tedavinin temel amaci antibiyotik baskilama tedavisi veya cerrahi yöntemlerle böbregi enfekte idrara karsi koruyarak kalici böbrek hasarinin engellenmesidir.

Uygun tedavi semasinin belirlenmesi için reflünün derecesinin ortaya konmasi ve böbrek fonksiyonlarinin degerlendirilmesi gerekir.

Reflünün varliginin belirlenmesi ve eger varsa idrar kanalinda yaptigi degisikliklere göre siniflanmasi için en sik kullanilan radyolojik yöntem idrar kesesinin radyoopak özel bir sivi ile doldurularak röntgen isini altinda floroskopik olarak kaçagin ortaya çikarilan iseme sistoüretrografisidir (voiding cystourethrography). Bu yöntem idrar kanallarinin yapisi kesin olarak ortaya konulabildiginden tercih edilirken bu islem sirasinda çocugun röntgen isinlarina maruz kalmasi çekince yaratmaktadir. Buna alternatif yöntem olarak daha az radyasyona maruz kalinmasini saglayan radyonüklit sistografi önerilmistir. Idrar kesesinin düsük radyoaktif madde ile doldurularak kameralar yardimi ile böbrege kaçak olup olmadiginin tespitine dayanan bu yöntemde kanallarin yapisina dair sadece sinirli bilgi edinilebilmesi bu yöntemin ürologlar tarafindan çok sik tercih edilmemesine neden olmustur. Bu yöntemlerle böbrege olan kaçak 1’den (en az) 5’e (en ciddi) kadar derecelendirilir.

Böbrek fonksiyonun ve böbrek dokusundaki hasarin belirlenmesi için tercih edilen yöntem DMSA böbrek sintigrafisidir. Voiding cyctourethrography ve DMSA böbrek sintigrafinin ortak kullanimi ile reflünün dogal seyri hakkinda bir tahminde bulunulabilir.

Yapilmasi reflünün tedavi semasinin belirlenmesi açisindan zorunlu olan bu iki yöntem disinda idrar yapmasinda veya tutmasinda sorunu olan çocuklarda ek olarak idrar kesesinin fonksiyonlarinin degerlendirildigi ürodinami tetkiki yararli olacaktir. Idrar yapma bozuklugu tedavi edilen çocuklarda buna bagli gelismis reflünün de büyük ölçüde iyilestigi görülmektedir.

Eskiden zorunlu bir tetkik olarak görülen idrar kesesini içerisinin özel endoskoplar kullanilarak incelenmesi yöntemi olan sistoskopi artik günümüzde sadece cerrahi tedavi planlanan çocuklarda ameliyat öncesi kanal agizlarinin degerlendirilmede kullanilmaktadir.

Böbrek reflüsü nasil tedavi edilir?

Tedavinin temeli erken teshis ve yakindan takibe dayanir ve bu sekilde böbrek dokusunun korunmasi amaçlanir. Reflü çocuk büyüdükçe kendiliginden geçebileceginden tedavide ilk basamak bütün hastalarin bir yaslarina gelinceye kadar yüksek miktarda sivi içmelerinin tesviki, idrar keselerinin tam bosaltilmasinin saglanmasi ve düsük doz antibiyotik korumasi ile enfeksiyonlarin engellenerek takip edilmeleridir. Bu dönemde enfeksiyon açisindan koruyucu olarak erkek bebeklerin sünnetleri önerilmektedir.

Bir ila bes yas arasinda çocuklarda 1 ila 3. seviye reflülerin takibine devam etmek daha dogruyken, 4 ve 5. derece reflüye sahip olan, takiplerinde antibiyotik korumasina ragmen atesli idrar yolu enfeksiyonu geçiren, böbreginde yeni hasar bölgeleri beliren veya çift toplayici sistem gibi anatomik bozuklugu olan çocuklarin bu dönemde cerrahiye yönlendirilmeleri daha uygundur.

Bes yasindan sonra reflü bulgulari devam eden tüm kiz çocuklarda cerrahi olarak düzeltme önerilirken, çok seyrek durumlar disinda erkeklerde 5 yasindan sonra antibiyotik baskilama tedavisi dahil herhangi ileri bir tedaviye ihtiyaç duyulmaz.

Cerrahi teravi yöntemleri

Cerrahi olarak reflünün düzeltilmesi endoskopik, laparoskopik veya açik cerrahi ile gerçeklestirilebilir.

Endoskopik tedaviler birçok agir olmayan reflüde ilk tedavi seçenegi olarak görülmektedir. Henüz basarilari bilimsel olarak kesin olarak ispat edilememis olmasina ragmen, idrar kanalinin keseye baglandigi noktaya ufak bir miktar vücut ile uyumlu sentetik malzeme enjekte edilerek anatomik bozuklugun düzeltilmesine dayanan bu yöntemler uygulama kolayligi ve düsük yan etki oranlari ile birçok cerrah tarafindan tercih edilmektedir. Bu yöntem ile 1. ve 2. derece reflüler %78.5 oraninda basari ile tedavi edilebilmektedir. Reflü ciddiyeti arttikça veya idrar yapma bozukluklari tabloya eklendiginde bu basari orani %50-60 düzeyine düsmektedir.

Açik cerrahi ile reflü düzeltilmesi idrar kanallarinin idrar kesesine giris noktalarinin yeniden sekillendirilmesine dayanir. Bu yolla yapilan düzeltmeler %92 - 98 gibi çok yüksek basari oranlarina sahiptir. Bu tür ameliyatlar çocuklar tarafindan çok zor olmadan tolere edilirler ve çogunlukla bir hafta gibi kisa bir sürede çocuklar gündelik aktivitelerine geri dönebilirler.

Laparoskopik yöntemler açik ameliyatlara benzer basari oranlarina sahip olmasina ragmen ameliyat sürelerinin uzun olmasi ve cerrahi zorluklari nedeniyle çok popülarite kazanmamislardir.

Ufak çocuklarda standartlari henüz belirlenmediginden sadece deneysel uygulama alani bulan DaVinci robotik destekli cerrahi yöntemi yasi daha ileri grupta basari ile uygulanmaya baslamistir.

Sonuç olarak, atesli idrar yolu enfeksiyonu geçiren, ailesinde reflü hikayesi olan veya idrar yapma sorunlari olan çocuklarin mutlaka reflü açisindan degerlendirilmeleri gerekir. Uygun takip ve tedavi ile çocuklarimizi böbrek kaynakli yüksek tansiyondan ve böbrek yetmezliginden korumamiz mümkün olacaktir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası