Genel SağlıkHABERLER

1-2 ECSTASY BİLE DEPRESYONA YOL AÇABİLİYOR

İngiltere’nin başkenti Londra’daki Metropolitan Üniversitesi’nden bir grup bilim adamı, yaptıkları araştırmalarda, 1-2 Ecstasy tabletinin bile beyinde uzun süreli tahribata yaratarak zaman içinde depresyona yol açabileceğini saptadıklarını açıkladı.

Yeni delillerin, tek bir denemenin bile kişiyi gelecekte sorunlarla karşılaştırabileceğini belirten bilim adamları, özellikle gençleri bu uyuşturucu haptan uzak durmaya ve “zararsız olduğu” yolundaki iddialara inanmamaya çağırdı.

Bilim adamları, Ecstasy tabletlerini bütün ömürleri boyunca bir ya da iki kere deneyen kişilerde depresyon görünme oranının hiç Ecstasy denememyen ya da diğer uyuşturucuları deneyenlere göre dört kat daha fazla olduğuna işaret ederken, “Bütün bu hastaların tam bir depresyon aşamasında olduğu söylenmezse de, büyük bölümü Ecstasy’nin etkisi yüzünden hastalığa açık duruma gelmiş” dediler.

Araştırmayı yürüten ekibin başında bulunan Lynn Taurah ve Dr. Chris Chandler, insanların, özellikle gençlerin büyük bölümünün bir-iki kez Ectasy kullanmaktan bir zarar görmeyeceklerine inandıklarını, ancak bu inancın temelden yanlış olduğunu vurguladı. “Bir-iki kez Ecstasy kullananlar da beyinlerine, ileride kendilerini hastalıklara açık hale getirecek zararlar veriyorlar” diyen bilim adamları, “Pek çoğu profesyonel yaşamın içinde olan bu kişiler, daha sonra en küçük bir stres yaşadıklarında, depresyona girmeleri an meselesi oluyor. Bu nedenle de Ecstasy kullanmak, bir kere bile olsa, hiç de iyi bir fikir değil. Bu uyuşturucudan uzak durun” uyarısında bulundu.

Bu arada, 519 kişi üzerinde yapılan araştırmanın sonuçları, bugün İngiltere’nin Bournemouth adlı sahil kentinde toplanan bir konferansta tartışılıyor.