Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Sigara içenler pankreas kanserine daha çok yakalaniyor!

Son olarak sosyetenin taninmis simalarindan 38 yasindaki Ceyla Gölcüklü'nün zamansiz ölümüne neden olan pankreas kanseri bundan önce ünlü gazeteci Ufuk Güldemir ve Galatasaray Eski Baskani Özhan Canaydin'in da canina mal olmustu. Pankreas kanseri sinsi bir hastalik oldugundan çogu zaman son evrede teshis edilebiliyor. Ancak ailesinde pankreas kanseri hastasi olanlar, seker hastalari ve sigara kullananlar her yil düzenli kontroller yaptirarak önlem alabilirler. Her 10.000 kisiden bir kiside görülen pankreas kanseri hakkinda merak ettiklerinizi KadiköySifa Atasehir Hastanesi Genel Cerrahi Uzmani Op. Dr. Ilhan Ermergen'in derledigi yazida bulabilirsiniz.

Pankreas nedir, ne ise yarar?

Pankreas midenin arkasinda bulunan yaklasik 15-20 cm büyüklügünde bir organdir. Pankreas dört bölümden olusur. Bunlar bas, boyun, gövde ve kuyruktur. Bas bölümünün onikiparmak bagirsagi ile baglantisi vardir. Kuyruk kismi ise dalakla komsudur.

Pankreasin iki islevi vardir.

1. Sindirim islevi: Pankreas sayesinde sindirime yardimci olan enzimler (amilaz endopeptidazlar, egzopeptidazlar, lipaz, kolesterol esteraz, fosfolipaz A2) bagirsaga ulasir. Bagirsaga ulasan bu enzimler nisasta, yag ve proteinlerin sindirilmesine yardimci olur.

2. Hormon salgilama islevi: Pankreas sekeri düsürmeye yarayan insülini ve seker düzeyinin artmasini saglayan glukagon hormonunu, somatostatin, amilin, pankreatik polipeptit ve pankreastatin salgilar.

Pankreas kanseri nedir?

Pankreasta kötü huylu tümörün varligina pankreas kanseri adi verilir. Pankreas kanseri ABD'de kanser nedeniyle ölümlerde 5.siradadir. 5 yillik sag kalimi ortalama %10 “dur. Komsu organlara yakinligi nedeniyle pankreas kanserinin baska organlara siçrama olasiligi yüksek. Genellikle lenf damarlari ile diger organlara yayilir.

Kimler risk altinda?

Pankreas kanserinin sebebi bilinmiyor. Pankreas kanseri erkeklerde daha çok görülen bir hastalik ve sigara içenlerde içmeyenlere göre 2 – 3 kat daha fazla görülüyor. Hastaligin görülme riskini artiran en önemli faktörler ise sunlar:

• Yas: Genellikle 60 yasin üzerindeki kisilerde görülür
• Sigara
• Alkol alimi (Iliskisi kesin kanitlanmamistir)
• Seker hastaligi (Iliskisi kesin kanitlanmamistir)
• Radyasyon
• Siyah irk
• Genetik geçis: Ailesinde pankreas kanseri hastasi bulananlar daha fazla risk altinda
• Kronik pankreas iltihabi
• Asiri yagli besin tüketme aliskanligi

Belirtileri nelerdir?

Erken evrede belirti vermediginden pankreas kanseri sinsi bir hastaliktir. En çok görülen belirtileri ise söyle siralamak mümkün:

• Halsizlik, istahsizlik ve kilo kaybi, bulanti, kusma
• Sarilik, hastalik safra kanalini tikadigindan safra bagirsaga akamaz. Bunun sonucunda hastanin cildi sararir, idrari koyulasir, diskisinin rengi açilir.
• Agri, genellikle sol karin boslugunda ve buradan sirta vuran bir agriya neden olur.
• Kan sekeri düsmesi, hastaliga bagli olarak kan sekeri seviyesi düsebilir ve halsizlik, bas dönmesi, titreme ve bayilma görülebilir.

Tani nasil konur?

Muayene esnasinda hastanin sikayetlerinin dinlenmesinin ardindan çesitli kan tahlilleri ve radyolojik incelemelere basvurulur. Elde edilen sonuçlara göre hastanin hastaligin hangi evresinde oldugu anlasilir. Pankreas kanserinin 4 evresi bulunmakta. Tümör teshisi için batin ultrasonografisi, bilgisayarli batin tomografisi, MRI ve PET kullanilir. Uygulanabilecek diger yöntemler ise endoskopik ultrasonografi ve endoskopik retrograd kolanjiopankreatografidir (ERCP).

Tedavi nasil uygulanir?

Pankreas kanseri tedavisi hastanin bulundugu evreye göre yapilir. En çok kullanilan yöntemler ameliyat, isin tedavisi ve ilaçli kemoterapidir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası