SESSİZ SALGIN HASTALIK: OSTEOPOROZ

Dünyadaki her 3 kadından ve her 8 erkekten birinin osteoporoza bağlı kırık yaşayacağı bildirildi.

Dünyada osteoporoza bağlı kalça kırığı sayısının 1990 yılında 1 milyon 66 bin iken, 2050 yılında bu rakamın 6 milyon 26 bine ulaşması bekleniyor. Türkiye’de osteoporoza bağlı kalça kırığı sıklığının Avrupa’dan 13 kat daha az olduğu kaydediliyor.

Uluslararası Osteoporoz Vakfı Genel Direktörü Daniel Navid, dünyadaki her 3 kadından ve her 8 erkekten birinde, osteoporoza bağlı kırık oluşacağını söyledi. Osteoporoz Hasta Derneği tarafından Hilton Oteli’nde düzenlenen toplantıda konuşan Navid, osteoporozun Dünya Sağlık Örgütü tarafından 8 yıl önce hastalık olarak tanımlanıp, kabul edildiğini belirtti. Uzun yıllar üzerinde çalışma yapılmayan hastalığa bu nedenle, “sessiz salgın” adını verdiklerini ifade eden Navid, osteoporoza bağlı kalça kırığından ölme riskinin, meme kanserine bağlı ölüm riskinden fazla olduğuna dikkat çekti. Navid, “Dünyadaki her 3 kadından ve her 8 erkekten biri osteoporoza bağlı kırık yaşayacaktır” dedi.

İstanbul Üniversitesi (İÜ) Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ülkü Akarırmak da, Türkiye Osteoporoz Derneği’nin yaptığı bir araştırmada, Türkiye’de hastalığın görülme yaşının 50-70 olarak saptandığını söyledi. Hormon tedavisi almayan yaklaşık bin kişi üzerinde yapılan çalışmada menapoz yaşının da 46 olarak saptandığını anlatan Prof. Dr. Akarırmak, katılımcıların yüzde 40’ının günde bir bardak, yüzde 34’ünün ise haftada 1 bardak süt tükettiğini buna karşın yüzde 18’inin de hiç süt içmediğini ifade etti.

OSTEOPOROZUN RİSK FAKTÖRLERİ

Prof. Dr. Akarırmak, Türkiye’de osteoporozun önemli risk faktörlerinin çocukluktan itibaren az süt tüketimi ve buna bağlı olarak kalsiyumun düşük oranda alınması, kapalı giyim nedeniyle güneş ışığından yeterince yararlanamama ve D vitamininden yoksunluk olduğunu dile getirdi.

İstanbul Tıp Fakültesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Dilşad Sindel de, dünyada osteoporoza bağlı kalça kırığı sayısının 1990 yılında 1 milyon 66 bin iken, 2050 yılında bu rakamın 6 milyon 26 bine ulaşmasının beklendiğini söyledi. Türkiye’de osteoporoza bağlı kalça kırığı sıklığının Avrupa’dan 13 kat daha az olduğunu belirten Prof. Dr. Sindel, Türkiye’de kalça kırığı tedavisinin maliyetinin 5-7 milyar lira arasında olduğunu ve rakamın 10 milyar liraya kadar çıktığını vurguladı.