Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


HAREKETSIZ VE STRESLI YASAM ÜLSERE ZEMIN HAZIRLIYOR

Günümüzde saglikli beslenmeyen pek çok kisi mide agrisindan sikayetçi. Midede hafif yanma ve dolgunluk ile baslayip; siddetli agri, bulanti ve kusmaya kadar genis bir yelpazede devam eden belirtiler “Peptik ülser” hastaligi ile karsi karsiya oldugunuzun isareti olabilir. Memorial Atasehir Hastanesi Gastoenteroloji Bölümü’nden Uz. Dr. Duygu Ibrisim, peptik ülser ve tedavisi hakkinda bilgi verdi.

Ülserlerin çogunda hastaliga etkenler; bazi ilaçlar ve/veya H.pylori adini verdigimiz bir bakteri infeksiyonudur. Ayrica ailesel ve bireysel yatkinlik, yanlis beslenme, sigara, yogun alkol tüketimi ve stresli yasam da peptik ülser hastaligini kolaylastirici faktörlerdir.

Koruyucu sistemin dengesi bozuldugunda ülser gelisir

Peptik ülser, sindirim sisteminin iç yüzeyini döseyen dokuda (mukoza) olusan defektler, yaralardir. Midedeki koruyucu sistemlerle tahrip edici faktörler arasindaki dengenin bozuldugu durumlarda mukoza bütünlügü zarar görür ve ülserler olusur. Kahve telvesi görünümünde veya kanli kusma, sulu-siyah renkte ya da kanli diskilama sindirim sistemi kanamasini akla getirmelidir. Hatta ileri evrelerde mide-bagirsak delinmesine (perforasyon) bagli olarak akut cerrahi karin tablosu olusabilir.

Agri kesicilerin bilinçsiz kullanimi korunma mekanizmasini bozar

Bu ilaçlar agri kesici ve anti-romatizmal etkileri nedeni ile sik kullanilirlar. Aspirin de bu grup içindedir. Bazi hastaliklarin tedavisinde altin degerinde olan bu ajanlar doktor önerisi disinda rastgele alindiginda; gastrit, sindirim sistemi ülserleri, mide-bagirsak kanamasi ve delinmesi (perforasyon) gibi ciddi yan etkilere neden olabilir.

Yasam tarziniz sizi ülser yapabilir

Peptik ülser hastaliginda bireysel ve ailesel yatkinlik önemli bir faktördür. Ayni sekilde yasayan, beslenen ve aliskanliklari benzer olan bireylerin sindirim sistemi hassasiyetleri birbirinden farklidir. Düzensiz ve sagliksiz beslenme, kontrolsüz ilaç kullanimi, sigara, yogun alkol alinmasi, çay, kahve ve gazli içeceklerin asiri tüketilmesi, hareketsiz ve stresli yasam bu hastaligin tetikleyici faktörleri olabilmektedir.

Yasam biçimini düzenlemek ilaç tedavisi kadar önemli

Peptik ülserde tani, klinik, laboratuar ve görüntüleme yöntemleri ile konur. Üst gastrointestinal sistem endoskopisi (gastroskopi) altin standarttir. Gastroskopi ile ülserler direkt görülebilir; biyopsi alinabilir ve mukozadaki mikroskopik degisiklikler ve enfeksiyon varligi degerlendirilebilir. Ayrica ülser kanamalarinda gastroskopi sirasinda endoskopik tedavi yöntemleri uygulanarak kanamanin durdurulmasi saglanabilir. Tedavide mide asidini baskilayan ilaçlar ve pozitif bulunursa enfeksiyona yönelik antibiyotik tedavisi verilir

Dogru ve düzenli beslenme mide sorunlarini en aza indirir

o Kahvaltiyi ihmal etmeyin. Ekmek ve kahvaltiliklarla yapilan geleneksel Türk kahvaltisi en iyisidir. Diger hamur isleri, kizartmalar ve tatlilara kahvaltida yer vermeyin.

o Yeterli sivi almaya özen gösterin. Önceliginiz su olsun. Çay kahve ve diger içecekleri asiri tüketmeyin.

o Öglen ve aksam ögünlerinizi düzenli yiyin. Özellikle aksam daha hafif, buharda pisirilmis yemekleri tercih edin. Porsiyonlariniz küçük olsun.

o Ara ögünlerde küçük kahvaltilik atistirmalar yapin. Mideniz uzun süre bos kalmasin. Yüksek sekerli, tuzlu ve kizartilmis ürünlerden kaçinin.

o Tatli olarak taze ve kuru meyveler, meyveli yogurtlar veya sütlü tatlilari tercih edin. Özellikle bayramda tatliyi günde bir porsiyonla sinirlayin. Sütlü tatlilar hem daha hafif hem de daha besleyicidir. Her ziyarete gittiginiz yerde bir tabak tatli yeme hatasina düsmeyin.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası