Genel SağlıkHABERLER

ALERJİNİZİN NEDENİ OFİS ARKADAŞINIZIN KEDİSİ OLABİLİR

Son derece sevimli olsalar da, kediler duyarlı kişilerde alerjik belirtileri tetikleyebilirler. Yapılan bilimsel çalışmalara göre; erişkinlerde kediye bağlı alerjik duyarlanma sıklığı %10 ile 15 arasındadır. Kedi alerjisine bağlı olarak, burun, göz, deri ve akciğerlere ait yakınmalar ortaya çıkabilir. Kedi alerjisi yakınmaları gösterdiğinizde evinizde kedi beslenmediğinizi hatta sokakta dahi kedi ile karşılaştığınızda yolunuzu değiştirdiğinizi dahi söyleyebilirsiniz. Ancak gün içinde aynı ortamda bulunduğunuz kişilere, hatta ofis arkadaşınıza ait bir kedi bile alerjinizi tetikleyebilir.

Memorial Ataşehir Hastanesi Göğüs Hastalıkları Bölümü’nden Uz. Dr. İlkay Keskinel, kedi kaynaklı alerjiler ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi.

Kedi ile temas eden kişi ile karşılaşmak bile alerji nedeni

Kedi kaynaklı alerjenler birden fazla çeşit olmakla beraber, bunlar içinde en sık alerji yapanı “Fel d1”dir. Protein yapılı bu alerjen, kedinin deri, yağ, tükürük ve gözyaşı bezleri kaynaklı olabilir. Başlıca kedi derisi ve tüylerinin üzerinde yerleşmiş olarak bulunur. Oldukça yapışkan olduğundan giysilere de yapışması ve böylece kedi bulunmayan yerlere taşınması da mümkündür. Dolayısıyla, kedi alerjisi olan bir kişide, kişi kediyle doğrudan temas etmese de, kedi ile temas etmiş kişiyle karşılaşma sonucu alerjik yakınmalar ortaya çıkabilir.

Havaya karışan Fel d1, kedi alerjisi olan kişilerde solunum yollarına girince öksürük, hapşırık, nefes darlığı, burunda kaşıntı, tıkanma veya akıntı, gözlerde kaşınma ve akıntı gibi belirtilere yol açabilir.

Kedinin yatak odasından uzak durması gerekir

Kediye bağlı alerji olması durumunda, en uygun çözüm, kediden uzak durulmasıdır. Ancak, kimi hastalar, neredeyse evin bir bireyi haline gelmiş kedilerinden uzak duramıyorlarsa, hiç değilse yatak odasından kedinin uzak tutulması bir derece yararlı olabilir. Yatak odasının kapısı alerjenlerin girişini biraz olsun önlemek için mutlaka kapalı tutulmalıdır.

Sevimli dostunuzun temizliğine daha çok özen gösterin

Alınabilecek diğer önlemler arasında, kedinin belli aralıklarla yıkanması, “HEPA” (İngilizce, “High Efficiency Particulate Arrestance”, yani “Yüksek Etkinlikli Parçacık Tutulumu” kelimesinin baş harflerinden oluşan bir kelime) adı verilen özel filtreleri içeren hava temizleyici cihazların kullanımı uygun olacaktır. Yine, HEPA filtresi içeren elektrik süpürgeleri, kedi alerjenlerinin süzülmesinde fayda sağlayabilir.

Halıları kaldırın, yerleri cilalatın

Kedi alerjenlerinin kolayca yapışmasını önlemek amacıyla kumaş kaplı mobilyaların azaltılması, mümkün olduğunca halıları kaldırma ve yerlerin cilalanması da alınabilecek önlemler arasındadır.

Kedilerde Fel d1 üretimi, hormonal kontrol altındadır. Erkek kediler kısırlaştırıldıklarında, bu alerjenin miktarı bariz derecede azalmaktadır.

Kedi evden uzaklaştırılsa dahi, alerjenleri uzun bir süre (aylarca) evde kalabilir. Bu nedenle, kedi evden ayrıldıktan sonra, ya da daha önce kedi yaşamış bir eve taşınılacaksa, iyi bir temizlik yapılması uygun olacaktır.