Genel SağlıkHABERLER

OFİS ÇALIŞANLARI GÜNDE EN AZ 8 BARDAK SU İÇMELİ

Sıcak yaz günlerinde tüketilen su miktarının, organlarımız üzerinde hayati bir etkisi olduğunu açıklayan Beslenme ve Diyet uzmanı Dr.Yasemin Bradley çalışma koşullarına göre ihtiyaç duyulan su miktarının değiştiğine dikkat çekti. “Çalıştığınız iş ister aktif ister masabaşı olsun günde en az 8 bardak su içilmeli” diyen Bradley özellikle doğal mineralli ve pH’ı yüksek olan suların doğadaki en önemli mineral kaynağı olduğunu belirterek şu açıklamalarda bulundu;

“Bir kişinin günde nekadar su içmesi gerektiği fiziksel aktivite ile doğru orantılıdır. Hareket artıkça su gereksinimi de artar. Fiziksel aktivite sırasında ne kadar çok terliyorsanız o kadar çok suya gereksiminiz var demektir. Eğer sıcak bir iklimde ve yaşıyor ama masa başı bir işte çalışıyorsanız fiziksel aktivite olmasa da ihtiyaca göre 500 ml ( ½ litre) fazla doğal mineralli su içmeniz gereklidir.”

Ofis çalışanları günde en az 8 bardak su içmeli…

“Ofiste çalışanları ve masa başı görevde çalışanlar günde en az 8 bardak doğal mineralli su içmeli. Bu aşağı yukarı 2.5 litre demektir. Klimalı ortamlarda mukozalarda ( ağız içi, burun içi gibi) kuruluk hissi olur. Bunu gidermek için sık sık su yudumlamak iyi bir yöntemdir. Masanızın üzerinde bulunduracağınız ufak bir su şişesi size su içmenizi hatırlamanız için iyi bir fırsat olabilir.”

Fiziksel aktivitesi yüksek olan işler için…

“Aktif çalışanlar ( bedenen veya fiziksel aktivite) 12 bardak yani 3 litre doğal mineralli su içmeliler. Fiziksel aktivite sırasında ne kadar çok terleniyorsa vücuttan sıvı kaybı o kadar çok olur ve bunun yerine konması gerekir. Fiziksel aktivitesi yüksek bir işte çalışıyorsanız su miktarını daha da artırabilirsiniz. Ev kadınları için ortalama 2-2,5 litre yani 8-10 bardak arası su yeterlidir. Eğer aktif çalışan çok terleyen bir ev kadınıysa bu miktar özellikle yaz aylarında 3 litreye çıkabilir.”