Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Vajinusmus yuva yikiyor!

Türkiye’de cinsel sorun yasayan eriskinlerin orani yüzde 40-50’lere variyor.

Ama ancak yüzde 3-4’ü doktora basvuruyor. Vajinismus gibi cinsel iliski kurulmasini engelleyen problemler bosanmalarin önemli sebeplerinden

Istanbul Tip Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dali Cinsel Yasam ve Sorunlari Programi’ndan Prof. Dr. Dogan Sahin, yilda binlerce kisinin cinsel sorunlar nedeniyle merkezlerine basvurduklarini belirtiyor. Ancak problemi olan kisilerin milyonlarla ifade edilebilecek boyutta oldugunu söylüyor.

Cinsel sorun yasayan eriskinlerin oraninin yüzde 40 - 50 civarinda olduguna dikkat çeken Prof. Dr. Dogan Sahin, “Türkiye’de 25 milyon kisi yetiskin yastaysa bunun 10 milyonunun cinsel bir probleminin olmasi gerekir. Ama 10 milyon kisi doktorlara basvurmuyor, kliniklere basvuranlarin orani yüzde 3 - 4’ü geçmez. Ancak 10 - 20 bindir bizlere gelenler” diyor.

Kadindaki vajinismus gibi sorunlarin varliginda hiç cinsel iliski kurulamadigini hatirlatan ve bu evliliklerin bitme olasiliginin daha çok oldugunu belirten Prof. Dr. Dogan Sahin, sorularimizi yanitladi.

En sik kimler cinsel sorunlari nedeniyle bosaniyor?

Kadinda vajinismus, erkekte ED veya erken bosalma varsa bosanmayla sonuçlaniyor. Sonuçta bir sekilde cinsel iliski kurulabiliyorsa o kadar dert edilmiyor. Ama vajinismusta hiç cinsel iliski kurulamiyor ve bu daha ciddi bir sorun oluyor. Evliligin basindan itibaren olan bir sertlesme zorlugunda hiç cinsel birlesme olmadigi ya da devami getirilemedigi için tedavi olmazsa bu çiftlerde bosanma daha sik oluyor.

Vajinismusun görülme sikligi nedir?

Bati ülkelerinde yüzde 1’in altinda görülürken Türkiye’deki orani yüzde 10’a yakin diye tahmin ediyoruz. Benim gördügüm vajinismuslu sayisi bugüne kadar 10 bin kadardir ama batili meslektaslarim arasinda hayati boyunca hiç vajinismus vakasi görmeyenler var. Bizim merkezimize her gün 4 - 5 yeni basvuru oluyor.

Bunlarin bir kisminda cinsel iliski kurulamadigi için çiftlerin arasinda geçimsizlik basliyor. Birbirlerini suçlama çok yaygin, “Sen yapamiyorsun”, “Hayir sen yapamiyorsun” seklinde tartismalar, kavgalar büyüyor ve bir süre sonra bosanmak için mahkemeye basvuruyorlar.

Tedavi orani yüzde 100

Bilirkisi olarak rapor mu veriyorsunuz bu çiftlere?

Evet. Hakimler “Bu sorun tedavi edilebilir bir sey mi?” diye sorar. Biz de “Evet tedavi edilebilir” deriz. Cinsel sorunlar kadar tedavisi kolay olan baska bir psikiyatrik sorun yok.

Birçok çiftin bu nedenle bosanma süreci uzuyor, çünkü hakim tedavi yolunu öneriyor.

Cinsel sorunlarin tedavisinde basari orani nedir?

Cinsel sorunlar istek olduktan sonra çok kolay çözülür. Vajinismusun tedavi basarisi yüzde 100’dür. Ama çogunlukla hastalar bize geldiginde is isten geçmis oluyor. Oysa baslangiçta gelseler tedavi olabilirler. En ümitsiz vaka da tedavi olabilir. Ancak bosanmaya niyetli olanlar tedaviye devam etmezler. Bu durumda da tedavi olamazlar.

Evliliklerini sürdürmeye niyetli çiftler varsa birinci tavsiyem ailelerini araya sokmasinlar. Ikincisi mutlaka profesyonel yardim alsinlar.

Bakilmayan iliski bes yilda kurur

* Iliskide ne kadar özen varsa o kadar iyi olur. Ama genelde tam tersi, iliskiyi yipratacak seyler yapiliyor. Bosanmalarin en önemli nedeni bu. Insanlar iliskilerine bakmiyor, bakilmayan bir iliski bes yilda kuruyor. Iki kisi birbirini sevdigini, önemsedigini ne kadar sik gösterirse bu, iliskiyi o kadar taze ve sicak tutar.

* Her gün onu düsündügünüzü gösteren bir sey yapin. Örnegin telefonla arayin, onun hosuna giden küçük sürprizler hazirlayin. Ona kendisini özel hissettirin.

* Cinsel iliski, çiftleri birbirine baglar. Beraber ne kadar güzel vakit geçiriliyorsa, o iliskiye yatirim da o kadar iyi olur. Bu da cinsel yakinligi artirir. Cinsel yakinlik olunca da hayatin diger alanlarindaki paylasimlar artar.

“Kardes gibi olduk” dememek için

Saglikli insanlar fark etmeden genellikle ebeveynlerine benzeyen kisilere asik olup onunla evlenir. Hepimizin karsi cinsteki ebeveyne duydugu özel ilginin içinde bir miktar cinsel arzu da bulunur. Bu durum, 3-5 yasindayken geçer. Ama azimsan-mayacak bir grupta tamamen çözümlenmiyor, bastiriliyor. Sorun surada; bu bir insana asik olmamizi sagliyor ama yavas yavas bunun ortaya çikmasi da cinselligin aleyhine bir gelisme oluyor. “Ayni babam gibi su içiyor” derken cinsel arzu duymak suçluluk duygusuna yol açiyor ve cinsel istek törpülenmeye basliyor. Böyle çiftler “Artik cinsel arzu duymuyoruz kardes gibi olduk” der.

Bunu tersine döndürmek çaba gerektirir. Esinizi ayri bir insan olarak görebilmelisiniz. En kötüsü karsi tarafi anne ya da baba gibi davranmaya zorlamak.

AYSEGÜL AYDOGAN ATAKAN

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası