MENTOLÜN FAZLASI ZARARLI

Solunduğunda ya da krem olarak kullanıldığında serinlik hissi veren mentolün fazlasının sağlık sorunlarına neden olduğu belirtildi.

Mendilinden sakızına kadar her alana giren mentolün fazlası boğazda kuruluğa ve tahrişe neden olabiliyor.

Kış aylarının en önemli hastalıkları arasındaki soğuk algınlığı ve gripte yoğun olarak kullanılan mentol, son yıllarda kağıt mendil, tıraş kreminin yanı sıra, sakız, diş macunu, cilt maskesi, sauna gibi değişik ürünlerde de yaygınlaşmaya başladı. Özellikle saunalardaki buhar odaları ve terleme salonlarında moda haline gelen mentol kürleri, bol miktarda mentol soluyarak, hastalıklardan kurtulmak için yapılıyor. Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak-Burun-Boğaz HastalıklarıAnabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Çağatay Akçalı, soğuk algınlığı ve gribin tedavisinde yaygın olarak kullanılan mentolün tıp dilinde “esansiyel” olarak tabir edilen yağlardan oluştuğunu belirtti.

Soğuk algınlığında, ABD’de hastaların üçte birinin, Avrupa’da yüzde40-70’inin alternatif tedavi kullandığını ifade eden Akçalı, “Alternatif tedavi arasında da ilk sırayı mentol almaktadır” dedi. Mentolün dozunda alındığında serinlik hissi ve ferahlık sağladığını, burundaki tıkanmayı giderdiğini, ancak fazla kullanımın sağlık sorunlarını da beraberinde getirebileceğine işaret eden Akçalı,”Mentol fazla kullanıldığında boğazda kuruluğa ve tahrişe neden olur.Tahriş olan bölge de enfeksiyonlara açık hale gelir. Bu nedenle her şeyde olduğu gibi mentolde de aşırıya kaçmamak gerekir” dedi.

Akçalı, yine soğuk algınlığında öksürüğü gidermek için kullanılan ve çoğunluğu mentollü olan pastillerin boğazı yumuşattığını, ancak bunun da fazla alınması halinde boğazda ve ağız içinde kuruluğa yol açabildiğini sözlerine ekledi.