Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Isletme Mezunu Saglik Personeline Intibak Müjdesi

Türk Saglik-Sen, Isletme Mezunu Saglik Personeli için Açtigi Intibak Davasini Kazandi.

Bilindigi gibi, Saglik Kurumlari Isletmeciligi saglikla ilgili mesleki üst ögrenim sayilmaktadir. Söz konusu bölüm mezunu olan saglik personeli Isletme bölümüne dikey geçis sinavi ile geçis yapabilmektedir. Ancak, bu sekilde dikey geçis yapmak sureti ile mezun olan saglik personeli için söz konusu isletme bölümünün saglikla ilgili mesleki bir üst ögrenim olarak sayilmayacagina dair 04.11.2009 tarihli Yüksekögretim Yürütme Kurulunun karari bulunmaktadir.

Öte yandan, 22.07.2009 tarihli Yüksekögretim Yürütme Kurulu, Anadolu Üniversitesi Açikögretim Fakültesi Isletme Bölümünde görülen ögrenimin, Anadolu Üniversitesi Açikögretim Fakültesi "Saglik Kurumlari Isletmeciligi Önlisans" Programinin bir üst ögrenimi sayilmasina karar vermistir.

YÖK her ne kadar pratikte bu karari almis ise de, teorik olarak saglik bakanligi, Saglik Kurumlari isletmeciligi bölümünden mezun olduktan sonra dikey geçis sinavi ile isletme bölümünden mezun olan saglik personelinin özlük haklarini yüksekokul düzeyinde düzenlememektedir. Daha açik bir ifade ile, Saglik Kurumlari Isletmeciliginin ardindan Isletme bölümünden mezunu olan bir hemsirenin özlük haklari lisans düzeyinde degil, ön lisans düzeyinde degerlendirmeye alinmaktadir.

Bunun üzerine diger bir çok konuda oldugu gibi Türk Saglik-Sen emsal teskil etmesi bakimindan 2009 yilinda yukarida zikredilen konuya münhasir olarak 4924 sayili Kanuna tabi sözlesmeli sendikamiz üyesi için bir dava açmistir. Kastamonu Idare Mahkemesinde görülen dava Türk Saglik-Sen üyesinin lehine sonuçlanmistir.

Mahkeme gerekçesinde; Saglik Kurumlari Islemeciligi Programinin Saglik Hizmetleri sinifi için mesleki bir üst ögrenim olarak kabul edilmis olmasi ve Anadolu Üniversitesi Isletme Fakültesi Isletme Bölümünün de Anadolu Üniversitesi Açikögretim Fakültesi Saglik Kurumlari Isletmeciligi programinin bir üst ögrenim olarak kabul edilmis olmasi nedeni ile, anilan programlardan mezun olan davacinin mali haklarinin yeni ögrenim durumlarina göre belirlenmesi gerektigi hususlarina yer vererek söz konusu sendikamiz üyesinin idareye basvuru yaptigi tarihten itibaren döner sermaye ek ödemesi dahil olmak üzere sözlesme ücretinin Lisans düzeyinde hesap edilerek ödenmesine hükmetmistir.

Karara iliskin bir degerlendirmede bulunan Türk Saglik-Sen Genel Baskani Önder KAHVECI, Türk Saglik Sen olarak verdigimiz hukuk mücadelesi neticesinde sendikamiz üyelerinin sorunlarini bir bir gidermekteyiz. Elde ettigimiz hukuki kazanimlar ile sendikamiz üyelerinin magduriyetlerini gidermenin mutlulugunu yasamaktayiz. Ümit ediyorum ki, vatandas memnuniyeti odakli politikalar gelistiren idareciler, bir kez de çalisana odaklanarak mahkeme karari çerçevesinde bir an önce düzenleme yapmak sureti ile bu konuda magduriyet yasayan diger saglik çalisanlarinin dava açmalarina mahal birakmazlar. Kararin bu güne kadar kazanilmis diger davalarda oldugu gibi ilk niteliginde oldugunu ifade eden KAHVECI; dava açmak isteyen sendikamiz üyelerinin öncelikle idareye basvuru yaptiktan sonra olumsuz cevap almalari halinde isyeri temsilcilerimiz veya sube baskanlarimiz ile diyalog kurmalari gerektigini belirtmistir.


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası