Genel SağlıkHABERLER

TAM GÜN YASASI VE SİGARA KISITLAMASI İÇİN TEPKİ

Akdağ “Sigara Kısıtlaması” ve “Tam Gün Yasası” ile ilgili düzenlemeleri Anayasa Mahkemesi’ne götüren, Danıştay ve Ana Muhalefet Partisini eleştirdi.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ “Sigara Kısıtlaması” ve Tam Gün Yasası” ile ilgili düzenlemeleri Anayasa Mahkemesi’ne götüren, Danıştay ve Ana Muhalefet Partisi’ni eleştirdi.

İstanbul’daki acil sağlık hizmetlerinde yapılan iyileştirmelerle ilgili düzenlenen toplantıya, Anayasa Mahkemesi’ne götürülen “Sigara Kısıtlaması” ve “Tam Gün Yasası” tartışmaları damgasını vurdu.

Akdağ, “Sigara meselesi akla ziyan bir meseledir. Bilimden çağdaşlıktan uzak bir yaklaşımdır. Kahvehanelerde sigara içilmesine devam edilmelidir diye Anayasa Mahkemesi’ne gidiyor. Danıştay bu gücü nereden alıyor. Halktan mı alıyor ? Hayır.”diye konuştu.

Kimsenin, başkasını zehirleme hakkına sahip olmadığını söyleyen Akdağ, sigara kısıtlamasıyla, esnafın zarar gördüğü iddialarının da gerçeği yansıtmadığını vurguladı.

“Kahvehaneler zarar gördü dendi. Uygulamadan sonra 3000 kahvehane açılmış. 2000 kapanmış. “diyen Akdağ, uluslararası sigara üreticilerinin de “Sigara Kısıtlaması” ile ilgili yasanın iptali için çalıştıklarını söyledi.

” Bu yasa maddesinin bozulması için en büyük çabayı gösterenlerin sigara üreticileri olduğu kesin.” diye konuşan Akdağ, Tam Gün Yasası’nın “doktor parası, bıçak parası, muayenehaneme gel” gibi uygulamaları ortadan kaldırdığını anlattı. Akdağ, yasayı Anayasa Mahkemesi’ne götüren muhalefete yüklendi.

Akdağ, “Tam gün yasasını Ana Muhalefet Götürdü. Sosyal Demokratlığın altında kaldığını gösterdi. Kasket takmakla, siperde ayakta durmakla halka hizmet edemezsiniz.”dedi.