Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


E vitamini, Alzheimer Riskini Düsürüyor

ABD’de yapilan bir arastirma, E vitamini içeren gidalarin Alzheimer hastaligina yakalanma riskini azaltabildigini ortaya koydu.

ABD Ulusal Yaslilik Enstitüsü uzmanlarinca yapilan ve sonuçlari saglik dergisi JAMA’da yayimlanan arastirmada, E vitamininin besinlerden alinmasinin Alzheimer riski üzerindeki etkisi incelendi. Arastirmacilar, çogu E vitamininin “alfa topocherol” içerdigini, besinlerden alinan E vitamininde ise “gamma topocherol” bulundugunu belirterek, gidalardan alinan E vitamininin daha fazla ve farkli serbest radikalleri temizleyerek, bilme ve kavramayla ilgili riski düsürebildigini kaydetti.

Jama dergisinde ayrica Hollandali bilim adamlarinin da E ve C vitaminlerinin Alzheimer riskine etkisi üzerindeki arastirmayi sonuçlandirdiklari bildirildi. E vitamini ve diger anti-kanserojen maddelerin, Alzheimer üzerindeki etkisinin farkli merkezlerde klinik arastirmalari düzeyinde sürdügü ve bazi ilginç arastirma sonuçlarinin Temmuz ayinda açiklanacagi belirtildi.

Bilim adamlari, E vitamininin bilme, kavrama ve bunamayla ilgili oksidasyon hasarini önleyebildigini düsünüyor. 65 yas ve üzeri 815 kisi üzerinde 3.9 yil süren baska bir arastirmada da, E vitamini alanlarda bu vitamini az alanlara göre Alzheimer riskinin yüzde 67’ye düstügü gözlendi. Yeni arastirmalarin sonuçlanmasindan sonra, E vitamininin sadece gidalarla mi, yoksa besinlerle birlikte vitamin olarak mi alinmasinin daha yararli olacaginin belirlenebilecegi kaydedildi.

Hayvanlar üzerinde yapilan arastirmalarda, E vitamini ve diger anti-kanserojen vitaminlerin akil sagligini korudugunun belirlendigine isaret eden uzmanlar, anti-kanserojen maddelerin sinir sistemi üzerinde koruyucu rol oynadigini düsünüyor.

YAN ETKILER

Öte yandan anti-kanserojen vitaminlerin yüksek dozda alinmasinin sinir sistemi üzerinde ne gibi yan etkiler doguracagina iliskin olarak elde çok az bilginin bulundugu kaydedildi. Yeni klinik arastirmalarinin sonuçlanmasindan sonra, E vitamini ve diger anti-kanserojen vitaminlerin alinmasi gereken dozun, daha kesin saptanabilecegi bildirildi. Uzmanlar, 2 gram E vitamininin, kan pihtilasmasina karsi ilaç alan hastalarda kanamaya neden olabilecegi örnegini verirken, yüksek doz vitamin alanlarin, aldiklari diger ilaçlari göz önünde bulundurarak doktora danismalari gerektigini kaydediyor.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası