E VİTAMİNİ, ALZHEİMER RİSKİNİ DÜŞÜRÜYOR

ABD’de yapılan bir araştırma, E vitamini içeren gıdaların Alzheimer hastalığına yakalanma riskini azaltabildiğini ortaya koydu.

ABD Ulusal Yaşlılık Enstitüsü uzmanlarınca yapılan ve sonuçları sağlık dergisi JAMA’da yayımlanan araştırmada, E vitamininin besinlerden alınmasının Alzheimer riski üzerindeki etkisi incelendi. Araştırmacılar, çoğu E vitamininin “alfa topocherol” içerdiğini, besinlerden alınan E vitamininde ise “gamma topocherol” bulunduğunu belirterek, gıdalardan alınan E vitamininin daha fazla ve farklı serbest radikalleri temizleyerek, bilme ve kavramayla ilgili riski düşürebildiğini kaydetti.

Jama dergisinde ayrıca Hollandalı bilim adamlarının da E ve C vitaminlerinin Alzheimer riskine etkisi üzerindeki araştırmayı sonuçlandırdıkları bildirildi. E vitamini ve diğer anti-kanserojen maddelerin, Alzheimer üzerindeki etkisinin farklı merkezlerde klinik araştırmaları düzeyinde sürdüğü ve bazı ilginç araştırma sonuçlarının Temmuz ayında açıklanacağı belirtildi.

Bilim adamları, E vitamininin bilme, kavrama ve bunamayla ilgili oksidasyon hasarını önleyebildiğini düşünüyor. 65 yaş ve üzeri 815 kişi üzerinde 3.9 yıl süren başka bir araştırmada da, E vitamini alanlarda bu vitamini az alanlara göre Alzheimer riskinin yüzde 67’ye düştüğü gözlendi. Yeni araştırmaların sonuçlanmasından sonra, E vitamininin sadece gıdalarla mı, yoksa besinlerle birlikte vitamin olarak mı alınmasının daha yararlı olacağının belirlenebileceği kaydedildi.

Hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalarda, E vitamini ve diğer anti-kanserojen vitaminlerin akıl sağlığını koruduğunun belirlendiğine işaret eden uzmanlar, anti-kanserojen maddelerin sinir sistemi üzerinde koruyucu rol oynadığını düşünüyor.

YAN ETKİLER

Öte yandan anti-kanserojen vitaminlerin yüksek dozda alınmasının sinir sistemi üzerinde ne gibi yan etkiler doğuracağına ilişkin olarak elde çok az bilginin bulunduğu kaydedildi. Yeni klinik araştırmalarının sonuçlanmasından sonra, E vitamini ve diğer anti-kanserojen vitaminlerin alınması gereken dozun, daha kesin saptanabileceği bildirildi. Uzmanlar, 2 gram E vitamininin, kan pıhtılaşmasına karşı ilaç alan hastalarda kanamaya neden olabileceği örneğini verirken, yüksek doz vitamin alanların, aldıkları diğer ilaçları göz önünde bulundurarak doktora danışmaları gerektiğini kaydediyor.