Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


100 KADINDAN 40'I ADET DÖNEMINDE BAMBASKA BIRI OLUYOR

Pek çok kadinin ortak sorunu, Adet Öncesi Gerginlik Sendromu. Basagrisindan öfkeye kadar bir dizi sikayete yol açan bu sendroma karsi çesitli tedavi yöntemleri uygulaniyor. Acibadem Maslak Hastanesi Adet Öncesi Gerginlik Sendromu Klinigi Sorumlusu Kadin Hastaliklari Uzmani Doç. Dr. Özkan Öztürk, bu durumun bir hastalik olmadigi için kadinin yasam kalitesini ve sagligini artirmak için tedavi uygulandigini belirtiyor.

Kadinlar her ay adet dönemlerine yakin fiziksel ve ruhsal gerginlikler yasiyor. Isyeri ve aile içi tartismalari en çok bu dönemde oluyor. Çünkü kadinlarin hosgörüsü, sabri, dayanma gücü en aza iniyor.

Gece sürekli delinen uyku, siddetli bas ve karin agrilari, halsizlik, asiri tatli yeme istegi, mutsuzluk, karamsarlik duygusu kadinlari esir aliyor. Her ay tekrarlanan Adet Öncesi Gerginlik Sendromu olarak tanimlanan bu degisiklikler, kadinlarin hayatini zorlastiriyor. Kadinlarin bu zor anlariyla basa çikmalarina yardimci olmak ve hayatini kolaylastirabilmek amaciyla Acibadem Maslak Hastanesi'nde Adet Öncesi Sendromu yasayan kadinlara özel bir klinik kuruldu.

“Adet Öncesi Gerginlik Sendromu Klinigi” Sorumlusu Kadin Hastaliklari Uzmani Doç. Dr. Özkan Öztürk, adet öncesi dönemde her 100 kadindan 95'inin fiziksel ve ruhsal gerginlikler yasadigini, yüzde 40’inin ise bu gerginlik yüzünden günlük yasamda sorunlarla karsi karsiya kaldigini, bunlarin da yüzde 5-10’unun çok ciddi boyutlarda rahatsizlik duydugunu ifade ediyor. Üstelik bu belirtiler her kadina göre de degisiyor. Sendrom; adetten 2–14 gün öncesinden baslayan fiziksel ya da ruhsal çok degisik bulgularin ortaya çikmasi fakat adet kanamasiyla birlikte 10–12 günlük süre içinde kaybolmasi, adeta degisik bir kisilik yapisinda hayatini sürdürmesi, ay ve ay tekrar etmesi ile kendini belli ediyor.

Belli basli belirtiler sunlar:

Bas agrisi
Gögüslerde hassasiyet ve dolgunluk hissi
Karinda siskinlik ve agri
Vücutta ödeme bagli siskinlik olusmasi
Tatli ve tuzluya istah duyulmasi
Ruhsal bir gerginlik hali
Sabirsizlik
Duygusal dalgalanmalar (bir anda gülerken, bir anda aglamakli olmak)
Hosgörüsüzlük
Sinirli ve sert davranislar

Eger bu belirtiler kisinin günlük yasantisinda ciddi bozukluklara neden olmuyorsa, tedaviye gerek duyulmuyor. Ancak hasta bundan rahatsiz olup geliyorsa, iliskilerinde kopukluklar yasiyorsa, mesleki yasami etkileniyorsa Adet Öncesi Gerginlik Sendromu ile ilgili destek verilmesi gerekiyor.

SARA, MIGREN ATAKLARINI ARTIRIYOR

Adet öncesi dönemde kendi tanisini almis birçok tibbi rahatsizlik (sara, migren, astim nöbetleri, alerjik reaksiyonlar gibi) artabiliyor. Bu hastaliklar kendilerine özgü tedavilerinin yanisira, Adet Öncesi Gerginlik Sendromu’nun tedavisinden de yarar görebiliyorlar. Sara hastasi bir kadin adet öncesinde hastaligiyla ilgili bir alevlenme yasiyorsa, Adet Öncesi Gerginlik Sendromu tedavisinden de sara adina yarar görebiliyor.

PROGESTERON HORMONU VÜCUDUN DÜZENINI ALTÜST EDIYOR

Adet öncesi döneminde salgilanan progesteron hormonuna vücut ve beyin uygunsuz tepkiler gösterebiliyor. Tamamen dogal ve fizyolojik olan bu biyolojik süreç de vücudun progesteron hormonunun azalip yükselmesine verdigi bir anlamda uygunsuz tepki veriyor. Kültürel yapida agrinin algilanmasinda önemli bir etken. Kadinin ekonomik ve sosyal özgürlügüne kavustugu kültürlerde bu bulgular daha çok ruhsal yönden ortaya çikiyor. Ruhsal bulgularin ortaya konmasinin kabul görmedigi kültürlerde fiziksel bulgularla ortaya çikiyor, esine bagirmanin hos karsilanmadigi kültürde bel agrisiyla kendini gösterebiliyor.

HASTAYA 'ADET GÜNLÜGÜ' TUTTURUYORUZ

Adet Öncesi Gerginlik Sendromu Klinigi Sorumlusu Kadin Hastaliklari Uzmani Doç. Dr. Özkan Öztürk, çesitli yakinmalarla gelen hastanin dikkatli dinlenerek bulgularin adet düzeniyle karsilastirilmasi sonucunda tani konuldugunu belirtiyor. Dr. Öztürk, sözlerine söyle devam ediyor: “Bir iki ay süresince hastanin tuttugu günlükler bize yardimci oluyor. Her gün hangi bulgulari ne siddette hissettigini böylece ölçebiliyoruz. Altta yatan bir hastalik olmadigindan yapilacak testlerin tanida fazlaca bir faydasi yok, hepsi genelde normal çikacaktir. Ancak benzer sekilde rahatsizliklar varsa bu hastaliklarin tek tek degerlendirilmesi ve sikayetlerin bu nedenlerden kaynaklanmadigindan emin olunmasi gerekiyor.”

ADET ÖNCESI GERGINLIK SENDROMUNU AZALTAN UYGULAMALAR

Tedavide ilk nokta kadinin bu konuda bilgilendirilmesidir. Bunun bir hastalik olmadiginin anlatilmasi gerekiyor. Tedavinin kendi yasam kalitesini ve sagligini artirmak için verildiginin ifade edilmesi gerekiyor.

Saglikli bir beslenme önemli. Daha az islemden geçmis dogal yiyecekler, sebze, meyve tüketilmesi, pirinç, patates, yulaf türevi yiyecekler, düsük yag oranli beyaz etler, baklagiller, doymamis yag karbonlarini içeren bitkisel yaglar, saglikli beslenmenin temelini olusturuyor. Adet döneminde daha da çok dikkat etmek gerekiyor.

Çikolatadan, çok sekerli, tuzlu yiyeceklerden uzak durulmasi öneriliyor. Dogal istege karsi kan sekerini dengede tutmak lazim. Çikolata yenilince seker yükseliyor, aniden düsüyor. Vücut ani artis ve azalmaya olumsuz tepki veriyor.

Özellikle adet öncesi dönemde kafein içeren içecekler ve gazli içeceklerden uzak durmali, diyet kola bile içilmemeli. Bol su içilmeli.

Kadin için esinin, arkadas ve dostlarinin anlayis ve destegi çok önemli. Kadinlar kendilerine zaman ayirmak istiyorlar. Ev isleri, çocuk bakimi, is hayatinin yogunlugu nedeniyle yorulan kadina karsi hosgörülü olmak lazim.

Iki tedavi seçenegi var: Hormonal inis ve çikislarin engellenmesi lazim. Bu, dogum kontrol haplariyla saglaniyor. Bu haplarin kullanilisi çok önemli. 2–3 aya yayilarak kullanilirsa belirtiler azaliyor. Hormonal tedavi uygun degilse ya da kadin bu konuda olumsuz düsünüyorsa o zaman da bu hormonal inis çikislarin beyindeki etkisini kontrol altina almak üzere serotonin maddesini artiran ilaçlar kullanilabiliyor.

Fiziksel bulgulara yönelik olmak üzere de özgün tedaviler verilebilir. Gögüs sancisi, dolgunlugu için çuha çiçegi yagindan elde edilen dogal bir madde kullanilabiliyor, çok ileri boyutlardaysa “bromocriptine” dedigimiz bir ilaç da önerilebiliyor.

Vücuttaki su toplanmasi ve ödemle giden kilo artislarina karsin diyetle eger kontrol altina alinamiyorsa kontrollü diüretik tedavisi uygulanabilir.

Karin agrilarinin nedenleri için de bunlarin endometriozis gibi yapisal nedenlere bagli olmadiginin degerlendirilmesi gerekiyor.

Bas agrisi için de genelde nörolojik kontrolü takiben adet öncesi dönemde verilen betablokerler kullanilabiliyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası