Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Hamilelikte epilepsi sürekli kontrol altinda tutulmali

Hamilelik sirasinda sürekli kontrol altinda tutulmasi gereken hastaliklardan biri de epilepsi. Hastalik hamilelikle birlikte kötülesebilirken ayni zamanda bebek üzerinde de olumsuz ektilere neden olabilir. VKV Amerikan Hastanesi Kadin Hastaliklari ve Dogum uzmani Dr. Senai AKSOY hamilelikte epilepsinin anne adayi ve bebek üzerindeki etkileri hakkinda bilgi veriyor.

Epilepsi nedir?

Sinir uçlarindaki anormal elektriksel uyarim sonucunda epilepsi meydana gelir. Hastalik nedeniyle istemsiz kasilmalar ve bazen de bilinç kaybi olusabilir. Anne adayinin epilepsi hastasi olmasi hamilelik sürecini ve ayni zamanda dogumu da etkileyebilir. Hastalik anne karninda bebegin gelisimi sirasinda anormalliklere neden olabilir. Bunun disinda hamilelik sürecinin kendisi de epilepsinin durumunu kötülestirebilir.

Epilepsinin hamilelik sirasindaki tehlikeleri

Epilepsi hastaliginin anne adayi ve bebek üzerindeki en önemli riskleri hamilelik esnasinda nöbet sayisinin artmasi ve bebekte olusabilecek dogumsal anomaliler. Epileptik annelerden dünyaya gelen bebeklerin yaklasik olarak yüzde 7’sinde önemli dogumsal anomaliler gözlemlenir. Normal toplumda bu oran yüzde 3’tür. Anne adayinda epilepsi olmasinin sonucunda bebeklerde yarik damak, yarik dudak, zeka geriligi, düsük dogum agirligi gibi sorunlar ortaya çikabilir. Çogu zaman hamileler bebegin zarar görmesinden korktuklarindan hamilelik esnasinda ilaç kullanimini birakirlar. Bunun sonucunda nöbetler; bebek için fiziksel zedelenme, gelisme geriligi, hatta ölüm meydana gelebilir. Epileptik kadinlar bu nedenle çocuk sahibi olmaya karar vermeden önce, hamilelik boyunca ve dogumdan sonrada bir kadin dogum uzmani ve bir nörolog tarafindan takip edilmeli. Hamilelikte ilaçlarin dozu yeniden belirlenmeli.

Epilektik annenin dikkat etmesi gerekenler

Anne adayinin düzenli kontrollerini aksatmamasi gerekir. Nöbet sikligini artiracaklarindan hamile, uykusuzluk, yorgunluk, açliktan kaçinmali. Mutlaka folik asit takviyesi yapilmali.

Epilepsi kadinlar için bir risk faktörü olustursa da, gerçekte risk tahmin edilenden düsüktür. Epileptik kadinlarin yüzde 93’ü dünyaya saglikli bir bebek getirebilirler. Ayrica hamilelik boyunca düzenli olarak kontrole gitmek, ayrintili ultrasonlar ve anomali taramalari anne karninda meydana gelebilecek pek çok hastaligin erken teshis edilmesini saglar.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası