Genel SağlıkHABERLER

GRİBAL ENFEKSİYONLAR ARTIK DAHA ERKEN BAŞLIYOR

Sonbahar ve kış mevsiminin gelmesiyle birlikte okul çağı çocuklarında alt ve üst solunum yolu enfeksiyonları görülüyor. Bunların içinde soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyonlar sık görülüyor. International Hospital Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ece Çetin, önceki yıllarda kasım-aralık aylarında yoğunlaşan gribal enfeksiyonların takvim değiştirdiğini ve artık ekim ayından itibaren ortaya çıktığına dikkati çekti. Bu nedenle gribal enfeksiyonlara karşı daha erken önlem alma zorunluluğu doğdu.

Gribal enfeksiyonlar, influenza A ve B virüs tiplerinin etkisiyle ortaya çıkıyor. Mevsim olarak da ekim- kasım aylarında başlayarak, mart- nisan aylarına kadar devam edebiliyor. Daha önceleri kasım-aralıkta yoğun olan gribal enfeksiyonların artık daha erken görülmeye başladığına dikkati çeken Dr. Ece Çetin şu bilgileri verdi:

“Bu yıl gribal enfeksiyonlar daha erken ortaya çıkmaya başlayacak. Buna önlem olarak çocukların iyi beslenmesi, vitamin desteği alması ve riskli çocukların grip aşısı olması daha iyi olur. Grip aşısı da sadece influenzaya karşı koruyor. Aileler çocuklarına grip aşısı yaptırınca, çocuklarının hiç nezle olmayacağını düşünüyor. Alerjik, hassas, sık enfeksiyona yatkın çocuklar, önceden astım tanısı konulan çocuklara, yuvaya ya da okula başlamadan önce grip aşısı yapılmalı. Ayrıca büyüme gelişme geriliği onlara, kronik akciğer hastalığı olanlara da yapılması önemli. Ailelerin grip aşısını en geç kasım sonuna kadar yaptırmaları gerekiyor.”

Alerjik Çocukları İyi Korumak Gerekiyor

Dr. Ece Çetin, griple en çok karıştırılan soğuk algınlığına çok sayıda virüslerin neden olduğunu, bu virüslerin de birçok alt tipi bulunduğunu ifade ederek, nezle denilen soğuk algınlığının burun akıntısı, tıkanıklık, hafif öksürük ve ateş ile ortaya çıktığını söylüyor. Nezlenin kendiliğinden çocuğun bağışıklık sistemi ile geçtiğini belirten Dr. Ece Çetin, çocuğun bağışıklık sisteminde sorun varsa, alerjikse, geniz eti varsa nezlenin bir süre sonra sinüzit, otit (orta kulak iltihabı), bronşit gibi hastalıklara neden olabildiğine dikkati çekiyor. Nezlenin belirtilerine göre tedavi yapılıyor. Ailelerin özellikle de alerjik yapıdaki çocukların aşılarını düzenli olarak yaptırmalarını öneren Dr. Ece Çetin, iyi beslenemeyen çocukların beslenme düzenine dikkat edilerek, vitamin desteğinin sağlanması gerektiğini de vurguluyor.

Çocuklara Kışın Sağlam Kalma Önerileri

Sonbahar ve kış mevsimi uzun sürüyor. Bu uzun dönemde çocuklar zamanlarının çoğunu yuvada ya da okulda geçiriyor. Kalabalık içinde ve kapalı alanlarda bulunmak da sağlığı riske atacak durumlara neden oluyor. Ailelerin bu dönemde çocuklarının beslenmesiyle daha çok ilgilenmesi gerekiyor.

Dr. Ece Çetin, ailelere bu dönemde çocukların sağlıklı kalmasını sağlamak amacıyla şu önerilerde bulunuyor:

Okul öncesinde çocuklara mutlaka check-up yaptırın.

Beş yaşına kadar gelen her iki çocuktan birinde demir eksikliği var. Check-up programları sayesinde bu çok önemli sorunu öğrenmeniz ve önlem almanız mümkün.

Demir eksikliğine karşı çocuklara demirden zengin olan kırmızı et, yumurta, etli sebze yemeklerini daha çok yedirmeye çalışın.

Sebzedeki C vitamini etteki demirin emilimini sağlıyor. Bu nedenle etli sebze yemekleri yapın.

Ailede anne, baba gibi birinci derece akrabalarda kolesterol yüksekliği ve yağ metabolizma bozukluğu yoksa her gün bir tane haşlanmış yumurta yiyebilir diyoruz.

Sebze yemeklerinin yanında salata olmasına özen gösterin.

Süt ürünüyle pekmez vermeyin. Etli sebze yemeğinin yanında yoğurt, süt olmamasına özen gösterin. Çünkü bunlar demirin emilimini önler.

Kahvaltıda badem, ceviz, fındık, kuru meyve yedirin, bunlarla zenginleştirilmiş tahıllar da faydalıdır.

Hazır meyve suyu vermek yerine, meyveyi sıkarak posasıyla, vitaminlerini kaybetmeden içmesini sağlayın.

Tahıllar, bulgur, buğdayla zenginleştirilmiş çorbalar içmesine özen gösterin.

Makarnayı sebzeli, etli bir yemekle yemesini sağlayın.

Çocuğunuzun haftada bir iki defa balık tüketmesine destek olun.

Kolalı içecekleri yasaklamak, cazibesini artırıyor. Bu nedenle hiç eve almamak gerekiyor. Aile tüketmeyince çocuk aramıyor. Ailenin örnek olması büyük önem taşıyor. İstediği zaman tattırmak lazım ama kısıtlamak daha iyi.

Bazı çocuklar süt içemiyor. Bu durumda çocuğunuza sütlü tatlılar verebilirsiniz. Yoğurt da yiyebilir. Süte kakao katıp çok az şeker atarak da çocuklarınıza içirebilirsiniz.