Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ANNE KARNINDAKI SORUNLARA 20 DAKIKADA INCELEME

Anne karnindaki sorunlarin anlasilabilmesi amaciyla yapilan “Fetal Ekokardiyografi”de ses dalgalari kullaniliyor, anne ve bebek agri, aci çekmiyor. Bu ultrason incelemesiyle bebegin kalbine bakiliyor. Inceleme eger bebegin pozisyonu ters ve görüntülemeye engel olmuyorsa yaklasik 20 dakika sürüyor. Anne karindaki bebegin pozisyonu, annenin sisman olmasi gibi durumlar incelemenin bazen uzun sürmesine neden olabiliyor. Bazen ayni gün bebegin kalbini incelemek mümkün olamiyor, bu nedenle ertesi gün anne tekrar çagiriliyor. Annelerin incelemenin uzun sürmesinden endise etmemesi gerekiyor. Normal bir bebekte bile pozisyonu dolayisiyla islem uzun sürebilir.

Acibadem Bakirköy Hastanesi Pediatrik Kardiyoloji Bölüm Sorumlusu Prof. Dr. Ayse Sarioglu, bu incelemenin gebeligin 16’ci haftasindan itibaren gerçeklestirildigini belirtiyor. Daha erken dönemde ise transvajinal yani vajina yoluyla inceleme yapiliyor. Kalbin iç yapisi, kalp odaciklari, kalp kapaklari, kalpten çikan damarlara bakiliyor, kalp fonksiyonlari ve kalbin içindeki ve damarlardaki kan akimlari inceleniyor. Fetal ekokardiyografi, hamileligin her döneminde yapilabiliyorsa da, daha çok 16-20-22’inci haftalar arasinda tercih ediliyor. Ciddi kalp anomalisi varsa bazen gebeligi sonlandirmak gerekebiliyor. Kromozom anomalileriyle birlikteyse de sonlandirmak gündeme gelebiliyor.

Fetal ekokardiyografi tüm annelere yapilmiyor. Bu konuda egitim görmüs kadin dogum hekimleri yani perinataloglar gerekli gördügü takdirde bu incelemenin yapilmasini istiyor. Perinatoloji uzmanlari bebegin tüm organlarini inceledikleri gibi kalbini de inceliyorlar. Herhangi bir anormallik düsünürlerse veya bebek dogumsal kalp hastaligi açisindan risk altinda ise detayli inceleme ve gerekli tedavinin planlanmasi için pediatrik kardiyoloji uzmanlarina yolluyorlar. Fetal ekokardiyografinin de bu konuda özel egitim almis tecrübeli pediatrik kardiyologlar tarafindan yapilmasi lazim.

FETAL EKOKARDIYOGRAFIYE HANGI DURUMLARDA IHTIYAÇ VAR?

Kalpte anormallik tespit edildiyse
Bebegin baska organlarinda anormallik varsa
Kromozom anomalisi varsa
Annede diyabet, guatr hastaligi veya kronik bir hastalik varsa ve ilaç tedavisi görüyorsa
Annede, babada, kardeslerden birinde, teyze-halada, amca - dayida ve onlarin çocuklarinda yakin akrabalarindan birinde, dogumsal kalp hastaligi varsa
Bebekte “hidrops” anne karininda su toplanmasi halinde
Bebegini içinde yüzdügü suyun çok ve az olmasi halinde
Anne enfeksiyon geçirmisse, isin almissa, ilaç kullanmissa
Bebegin kalp atimlarinda problem varsa yani ritm bozuklugu varsa
Tüp bebek, ikiz veya çogul gebelik olmasi durumunda, anne karninda tekrarlayan bebek ölümleri varsa fetal ekokardiyografi mutlaka yapilmali.

Ancak tüm bu incelemelerin yapilmasi için birden fazla disiplinin bir arada çalismasi gerekiyor. Türkiye’de perinatoloji uzmanlarinin sayisinin artmasinin önemine deginen Prof. Dr. Ayse Sarioglu, “Bu sayinin artmasi, dogumsal hastaliklarin anne karnindaki teshis oranini artiracaktir. Ekiphalinde çalismak bu nedenle çok önemli. Ekibimizde kadin dogum, kalp cerrahisi, çocuk kardiyolojisi, anesteziyoloji, radyoloji, yenidogan yogun bakim uzmani ve perinatoloji uzmani yer aliyor. Tüm bilgiyi paylasarak ortak kararlarla hastalarimiza tedavi sunuyoruz” dedi.

TEDAVIDE NELER YAPILIYOR?

Ritm bozuklugu varsa:

Anne karninda ritm bozukluklari olabiliyor. Çarpintilar, yavaslamalar olunca inceleniyor. Annenin bebeginin kalbindeki ritm bozukluklarini hissetmesi mümkün degildir. Ritm bozukluklari her zaman çok kötü degildir, iyi huylu ritm bozukluklari da vardir, bunlarin bazilari dogumdan sonra kaybolabildigi gibi, bazilari dogumdan sonra da devam ediyor. Anne karinda kalp yetersizliklerine yol açanlari da olabiliyor. Bu durumda ya anneye ilaç veriliyor ya da bebek kordonundan ilaç verilerek tedavi yapiliyor.

Kapak darliklari:

Anne karnindaki tedaviler rutin olarak uygulanmasa da yayginlasiyor. Kapak darliklari balonla açilabiliyor.

Dogum sonrasi tedaviler:

Bazi kalp sorunlari dogar dogmaz müdahale gerektirir. Kalp problemi dogumdan önceden bilinirse dogumun nerede ve ne zaman yapilacagina ve ne tip bir müdahale gerektigine önceden karar verilmis oluyor. Dogum kalp cerrahisi, yenidogan uzmani ve çocuk kardiyologunun bulundugu çocuk kalp merkezinde gerçeklestirilerek bebegin kalbine tibbi, cerrahi veya kateter yöntemiyle gerekli müdahaleler gecikmeden yapilmis oluyor, bebegin sagligina kavusma sansi önemli ölçüde artiyor.

BEBEK DOGDUKTAN SONRA BUNLARA DIKKAT EDIN!

Bebekler dünyaya geldikten sonra bazi belirtilere dikkat edilmesi, izlenmesi gerekiyor. Anne karnindaki dolasimin özelligi farklidir. Kalbin üst odaciklarinda bir delik, bazi damar açikliklari vardir. Çok ciddi kalp sorunlari olsa bile dolasimin bu özelligi sayesinde doguma kadar hiç sorunsuz gelinebiliyor. Dogduktan sonra ilk nefes almayla birlikte bu damar açikliklari ve kalbin üst odaciklari arasindaki delik kapaniyor, akciger basinci düsüyor, akcigerlere kan gitmeye basliyor. Yani normal kalp ve akciger dolasimi basliyor ve bu dolasimla birlikte kalp problemi ile ilgili sorunlar ortaya çikiyor.

Üfürüm sesi incelenmeli:

Dogduktan sonraki dönemde en sik rastladigimiz bulgu kalbin muayenesi sirasinda duyulan üfürüm adini verdigimiz kalp seslerine ilave üfleme tarzindaki seslerdir. Üfürümler genellikle kalp problemi olanlarda duyulur ama kalp problemi olmaksizin da duyulan üfürümler olabiliyor. Biz bunlara fonksiyonel, masum üfürümler diyoruz. Üfürüm duyulan bir aylik bir bebegi pediatrik kardiyologun mutlaka görmesi gerekiyor. Masum üfürümdür dememek gerekiyor. Eko yapmadan ayirt edilemeyebiliyor.

Morarma önemli:

Ani morarma olabilir, bazen de yavas yavas ortaya çikabilir, bu çok önemli bir belirtidir. Anneler bebegin gözlerinin altinda, dudagin üst tarafindaki morarmayi hastalik olarak yorumlayabilir. Oysa tirnak diplerindeki ve agiz içindeki dudaklardaki morarmalar önemlidir. Agiz etrafinda da morarma olabilir, bu kalp hastaligi anlamina gelmese de anneler çocuk doktorlarina danisabilirler.

Kilo almiyorsa:

Bebek iyi kilo aliyorken, üçüncü -dördüncü haftadan itibaren kilo alamiyor, emerken yoruluyor, dinlenerek emiyorsa kalp hastaliginin belirtisi olabiliyor.

Sik nefes alma ve inleme:

Bazi anneler bebeklerinin çok hizli nefes alip verdiklerini fark edebiliyorlar. Bebeklerin soluk alma hizi fazladir ama kalp hastasi bebekler çok daha hizli nefes alip veriyorlar, bazen bu hizli solunuma inlemeler de eklenebiliyor, bazen de asiri terleme olabiliyor.

Kaburgadaki çekilmeler:

Kaburga altinda içe dogru çekilmeler oluyorsa, bu da kalp hastaliginin belirtisi anlamina gelebilir.

Sik atesli hastalik ve zatürre:

Kalp hastasi bebekler enfeksiyonlara ve zatürreye ve bronsite diger bebeklerden çok daha yatkinlar, tekrarlayan zatürre ataklari varsa bebeklerin kalp hastaligi yönünden tetkik edilmesi gerekiyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası