Genel SağlıkHABERLER

OKULDA DİŞ TELLERİNİZİ KİMSE FARK ETMESİN

Okullar açıldı. Tatil dönüşü gittiğiniz diş hekiminiz diş teli takmanız gerektiğini söyledi. Hemen dünyanız başınıza yıkılmasın. Artık dişlerinizi düzeltmek için taktığınız tellerin dışarıdan görünmediği yeni bir tedavi yöntemi var. Dr. Cem Caniklioğlu Lingual tedavi ismi verilen bu yeni yöntemi sizler için anlattı.

Diş teli tedavisi çarpık dişlerin düzeltilmesi için uygulanıyor. Öte yandan takıldığı dişte hoş olmayan bir görüntüye sebep olduğu için birçok kişi tarafından tercih edilmiyor.

Lingual tedavide ise diş telleri dişlerin görünmeyen yani arka yüzeyinden uygulanıyor ve tedaviyi kimse fark etmiyor. Buna okul arkadaşlarınız da dahil.

Utandıran Gülüşlere Son

Son 10 yılda estetik ortodonti alanında meydana gelen teknolojik gelişmeler ortodontistlere hastalarına başkaları tarafından fark edilmeyecek ve konuşma zorluğu oluşturmayacak şekilde tasarlanmış tedavi yöntemleri sunuyor. Estetik görünümün büyük önem taşıdığı okul çağındaki genç kızlar için bu gelişmeler büyük önem taşıyor. Çünkü bu gelişmeler sayesinde genç kızların kâbusu olan diş telleri, dişlerin arka yüzeyine takılabiliyor ve çarpık diş tedavisi ağızda bir sır olarak devam ediyor.

Dişlerin dil tarafı anlamındaki lingual kelimesinden adını alan bu tedavi yöntemi halk arasında “görünmeyen diş teli” olarak da biliniyor. Dünya lingual otoriteleri tarafından kabul görmüş tek Türk Diş hekimi olan Dr. Cem Caniklioğlu’ndan tedavi süreciyle ilgili bilgi aldık.”Hayatımızı sürdürmek için vücudumuzda kullandığımız en önemli bölümlerden biri ağızdır. Ağzımızın konforu bozulduğu zaman sosyalleşmemiz, beslenmemiz, kendimizi ifade etmemiz zorlaşır. Estetik görünüme önem veren genç kızlar okul döneminde çapraşık diş tedavisini reddetmektedir. Ancak bakıldığında dişlerindeki bozukluk hayatları boyunca onları mutsuz ve rahatsız edecektir. Lingual tedavide, çapraşık diş tedavisinde kişiye özel üretilen telleri, dişlerin görünmeyen yüzünden yani arkasından uygulanır ve tedavi boyunca kişinin yaşamı teller yüzünden olumsuz etkilenmez. Bu teknik ikinci kişiler tarafından görünmesi mümkün olmadığı için çarpık dişler ya da diş telleri kişilerin hayatlarında sorun olmaktan çıkar. ”

İngiltere Cambridge düşesi prenses Kate Middleton da dillere destan düğünü öncesinde bu tedavi ile dişlerini düzelttirmiş. Bu yıl okullarda “Çirkin Betty” sendromuna son verecek yerini prenses gibi gülümsemelere bırakacak lingual tedavi yeni trend olacak.