Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


TUVALET EGITIMI

Küçük çocuklarin aileleri açisindan tuvalet egitimi önemli bir dönüm noktasini olusturmaktadir. Çünkü çocugun kirli bezleryle ilgilenmek zorunda olmaktan kurtulusu simgeler. Bazi ebeveynler için ayni zamanda çocuklarinin gelisiminin bir baska yüzünü ve erken yasta çocuklarinin belirli bir beceri edinisinin gururunu temsil eder. Bu konuda ebeveynler, siklikla kendi aileleri yada arkadaslarina danisirlar. Bu sekilde, aldiklari öneriler de tipik olarak kendilerininkine benzer kültürel ve sosyoekonomik özellikleri olan kisilerden gelmis olur. Ancak tuvalet egitiminde zorluklarla karsilastiklarinda (örnegin çocugun tuvaletini yapmayi reddetmesi, kabizlik, altina yapma), ebeveynler siklikla, çocuklarini takip eden çocuk hekiminden yardim isterler.

Temel ilke, çocuk hazir olmadikça tuvalet egitimine baslanmamasidir. Çocugun bu egitime hazir olmasi, bagirsaklarin veya mesanenin doldugunun farkinda olabilme, idrar ve diskiyi tutabilme ve sfinkterelri uygun yer ve zamanda gevsetebilme, ayrica söylenenleri anliyabilme yeteneklerinin kazanilmis olmasi anlamina gelir. Gelisimin bu yönleri kuskusuz ayni zamanda olgunlasmaz, bu nedenle genellikle 18-20 aydan önce tuvalet egitimine baslanmamasi uygun olur. Ortalam olarak, çocuklar 18. aylarinda gelisimsel olarak tuvalet egitimine basalmaya hazirdirlar ve 2-3 yaslarinda bu egitim tamamlanir. Bazi çocuklarda bu olgunlasma daha erken olur; belirli bir egitime gerek kalmadan çocuk idrar ve diskisini haber vermeye baslar. Tüm çocuklarin %25 inden azi 24 ayda tuvalet egitimini kazanir, ama çogu 48 ayda bunu kazanmis olacaktir.

Tuvalet egitiminin verilecegi zaman ve ortam önemlidir. Çocuk, anne için uygun olan bir zamanda degil, diski ve idrarin beklenebilecegi saatlerde tuvalete oturtulmalidir. Anne ve baba, çocugun rutin yasamini izleyerek uygun zamani hissedebilir. Bezinin degismesi gerektiginin farkinda oldugunu gösterebilen bir çocuk ögrenmeye hazir olabilir. Ebeveynlerini hosnut etmek isteyen ve kisisel bakim becerileri gösteremk isteyen çocuk tuvaleti kullanmak için motive edilebilir. Diski için bir köseye giderek bir miktar utangaçlik ve bedeb fonksiyonlari için farkindalik göstermeye basliyan çocuk bu fonksiyon için banyoya yada tuvalete yönlendirilebilir. Tuvalete götürülürken kosullanma meydana gelmesi için ‘çis’, ‘kaka’ gibi bazi kelimeler tekrarlanabilir. Çocuk tuvalet oturaginda çok kisa süre oturtulmalidir. Eger basarili olunursa bu basariyi destekleyici bir tutum alinmalidir. Diger becerilerde oldugu gibi, tekrarlama yararli, pekistirme daima yardimcidir. Çocugun çabalarini övme sarttir. Sonuçta gereçekten diskilama gözlendiginde övgü artirilir. Ailenin olumlu tavri korumasi daima önemlidir. Tuvalet aliskanligi kolayca ögretilemezse, bu basarisizlik olarak degerlendirilmemeli ve çocugu kabul etmiyormus, ona küsülmüs, kizilmis gibi davranis göstermekten kaçinilmalidir. Çocugun tuvalet zamani belli olmuyorsa sabah kalkinca, aksam üstü, aksam yatmadan önce, ögle uykusundan önce yada ana yemek ögünleri sonrasi gibi belirli zamanlar denenebilir. Önceleri çocuk oturaga günde 4-5 kez oturtulabilir, araliklar sonradan genisletilir. Çocuklar oturagi kullanma veya süreç sirasindaki kazalar nedeniyle asla utandirilmamalidir.

Tuvalet egitiminde, acele ediyormus veya ediliyormus ya da söylenilen yer ve zamanda yapmazsa büyükler kendisine kiziyormus gibi bir duygu yaratilmamalidir. Sakin yaklasim çok daha etkin olur. Ebeveynler buna hazirlikli olmalidir.

Amerikan Hastanesi
Pediatri Bölümü
Dr. Sinan Mahir Kayiran
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası