ŞEKERSİZ ÇAY DOĞAL DİŞ MACUNU

Çayda bulunani florürün diş minesini kuvvetlendirdiği ve ağızdaki bakterileri kontrol altında tutuyor. Özellikle şekersiz yeşil çay tüketimi önerildi.

Çayda bulunani florürün diş minesini kuvvetlendirdiği ve ağızdaki bakterileri kontrol altında tuttuğu bildirildi.

Şekerin, ağızda bakteri üreterek dişte çürümeyi hızlandırdığı hatırlatılarak, özellikle şekersiz yeşil çay tüketimi önerildi.

Ondokuzmayıs Üniversitesi (OMÜ) Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç.Dr. İlkay Tosun, çayda bulunan florürün, diş minesini kuvvetlendirdiğini söyledi. Tosun, dünyada sudan sonra en çok tüketilen içecek olan çayın, bazı kanser türlerinden kolesterole, kan basıncından, kalp hastalıklarına kadar birçok hastalığı iyileştirici özelliği olduğunu bildirdi.

PLAK OLUŞUMUNU AZALTIYOR

Çayın bilinen faydalarının dışında diş sağlığı için de yararlı olduğunu belirten Tosun, “Çay doğal olarak florür içerdiği için, diş minesini kuvvetlendirir” dedi. İçeriğindeki florür sayesinde çayın ayrıca ağızdaki bakterileri kontrol altında tuttuğunu da ifade eden Tosun, böylece diş yüzeyinde plak oluşumunun azalmasına yardımcı olduğunu kaydetti.

FLORÜRÜN DOĞAL YOLLARDAN ALINMASI

Samsun Diş Hekimleri Odası Başkanı Abdullah İlker de diş sağlığı için florürün son derece önemli olduğuna dikkat çekti. Diş macunlarına diş çürümelerini engellemeleri için florür takviye edildiğini belirten İlker, kemik ve diş yapısında bozukluk olan özellikle gelişme çağındaki çocuklara da florür tablet verildiğini söyledi. İlker, “Florürün doğal yollardan alınması son derece önemlidir. Çayda doğal olarak florür bulunması nedeniyle çayın diş macununun sağladığı etkileri sağladığını söyleyebiliriz” diye konuştu.

Şekerin dişin ara yüzeylerinde birikerek bakteri ürettiğini, bu bakterilerin de dişte çürümeyi hızlandırdığını bildiren İlker, “Çay şekersiz içilmeli. Bu açıdan özellikle şekersiz yeşil çay tüketimini öneriyoruz” dedi.