Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Sicaklarda tutulan oruç göz korkutmasin

Ramazan ayinin, bu yil sicak ve uzun günlere denk gelmesinin göz korkuttugunu belirten Kadiköy Sifa Tip Merkezi Atasehir’den Beslenme ve Diyet Uzmani Seda Bahtiyar Tatay, lifli gidalarla beslenmenin yani sira; su ve soda içilmesinin önemli oldugunu belirtiyor.

Kadiköy Sifa Tip Merkezi Atasehir Beslenme ve Diyet Uzmani Seda Bahtiyar Tatay; yemek yenilebilen saatlerde bol su, soda ve mineralli içeceklerin içilmesinin sivi kaybini dengeleyecegini, sindirimi yavas, lif oranindan zengin besinlerin de uzun süre açliga dayanmaya yardimci olacagini ifade ediyor.

Diyetisyen Seda Bahtiyar Tatay; lifli gidalar arasinda; “Rafine isleminden geçmemis tam bugday unundan yapilmis ekmek ürünleri ile mercimek, bugday, yulaf, bulgur gibi kompleks karbonhidratlarin ve yesil yaprakli sebzeler, elma, armut, kayisi, erik gibi kabugu yenebilen tüm kuru ve taze meyvelerin” uzun süre tokluk hissi verdigini belirtiyor.

Kadiköy Sifa Tip Merkezi Atasehir Beslenme ve Diyet Uzmani Seda Bahtiyar Tatay; Ramazan ayinda olusabilecek beslenme ile baglantili sorunlar arasinda kabizlik, hazimsizlik, gaz, düsük tansiyon, düsük kan sekeri ve bas agrisinin yer aldigini, dogru beslenme sayesinde ise bu rahatsizliklarla karsi karsiya kalma riskinin azalabilecegini söylüyor. Diyetisyen Seda Bahtiyar Tatay; ‘ Bu sorunlari yasamamak adina kabizliga ve düsük tansiyona karsi basta su olmak üzere, soda (mineralli sivilar) gibi sivilar bol tüketilmeli ve lifli gidalardan zengin beslenilmeli; hazimsizligi gidermek için besinler agir agir yenmeli, hatta iftar yarim saat araliklarla 2-3 ögüne bölünmeli ve çok çignenmeli, gazli içeceklerden kaçinilmali; bas agrisina karsi kafein içeren kahve ve çay az içilmeli ve sigara azaltilmali, uyku düzenine özen gösterilmeli, düsük kan sekeri için ise fazla sekerli ve unlu gidalar tüketilmemel ve proteinden zengin gidalara agirlik verilmelii’

Diyetisyen Seda Bahtiyar Tatay; bu yil iftar vaktinin trafik saatiyle çakismasindan dolayi, yolda oruç açanlarin kan sekerini dengelemek için, kuru ve taze meyve veya süt ,yogurt gibi gidalari yemelerini, ayrica sandviç türleri ile ön açilis yaparak masaya çok aç oturulmasinin engellenmesini tavsiye ediyor. Bu besinlerin iftar menüsü olarak degil aperatif olarak tüketilmesi gerektigini söyleyen Diyetisyen Seda Bahtiyar Tatay, uygun olunan zamanda ise mutlaka çorba, sebze ve salata gibi hafif yemeklerin yenmesi gerektiginin altini çiziyor.

Ramazan ayi boyunca beslenme aliskanliginin her zamankinden farkli olmamasina özen göstererek, ideal kilolar bu ayda da korunmali diyen Diyetisyen Seda Bahtiyar Tatay; “Daha saglikli bir Ramazan ayi geçirmek adina, ara ögünlerde asiriya kaçmadan potasyum, lif ve karbonhidrat kaynagi olan muz, badem ve hurma yenmelidir. Bol su ve soda içilmeli, kizarmis yagli yiyecekler, sekerli gidalar ve özellikle sigaradan uzak durulmalidir” diyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası