Genel SağlıkHABERLER

MEVSİMSEL HASTALIKLARDAN KORUNMAK İÇİN BUNLARA DİKKAT EDİN!

Mevsim geçişlerinde kendimizi korumayı öğrenmek, ortaya çıkabilecek hastalıkları engellemek için büyük önem taşır. Bursa Eczacılar Kooperatifi (BEK) Yönetim Kurulu Üyesi Ecz. Yeşim Baş, belirgin ısı farklılıklarının yaşandığı bugünlerde hastalıklardan korunmak için alınması gereken basit önlemleri sıraladı.

BEK Yönetim Kurulu Üyesi Ecz. Yeşim Baş, mevsim geçişlerinde kendimizi korumayı öğrenmenin ortaya çıkacak hastalıkları tedavi etmekten daha kolay ve daha ucuz olacağını vurgulayarak, hastalanmamak adına yapılacak basit işlemlerin bizi aslında önemli ölçüde koruyacağını belirtti: “Mevsim geçişleri genellikle soğuk algınlığının yoğun görüldüğü dönemlerdir. Bu tür hastalıklardan korunmak için özellikle ısı farklılıklarının belirgin olduğu bu dönemlerde vücut ısımızı sabit tutmaya çalışmak yani ortam ısısına göre giyinip soyunmak en güzel önlemdir. Sabah ve akşam saatlerindeki ısı düşüşlerinden korunmak için taşıyacağımız bir hırka bizi pek çok ilaçtan daha iyi korur. Bu dönem özellikle beslenmemize dikkat etmemiz gereken dönemdir. Genellikle biz koruyucu önlem denince bazı ilaç gruplarını tüketmeyi anlıyoruz. Oysa bu ilaç ve destek ürünleri olağan zamanlarda değil vücudumuzun ilave desteğe ihtiyaç duyduğu özel dönemlerde kullanılmalı.”

Vitamin ve destek ürünleri için doktorunuza ve eczacınıza danışın

BEK Yönetim Kurulu Üyesi Ecz. Yeşim Baş, sağlıklı olduğumuz dönemlerde bu tür desteklere ihtiyaç duymayacağımızı, ancak yaşamımızda özel bir dönemden geçiyorsak; örneğin çalışma, uyku, beslenme düzenimizde değişiklikler olmuşsa veya ruhsal durumumuzu olumsuz etkileyecek olaylar yaşıyorsak, aşırı stres altındaysak vitamin ve bitkisel ürünlerden destek alabileceğimizi söylüyor. Ancak bu dönemlerde neye ihtiyaç duyduğumuzu belirlemek için doktor ve eczacıdan danışmanlık alarak bu ürünleri kullanmamızın gerçekten fayda görmemizi sağlayacağını özellikle vurguluyor.

“Bitkisel ilaç çılgınlığına kapılıp her duyduğunuzu kullanmayın”

BEK Yönetim Kurulu Üyesi Ecz. Yeşim Baş bitkisel ilaçlarla ilgili olarak şu bilgileri veriyor: “Bitkisel ilaç çılgınlığına kapılıp her duyduğumuzu kullanmayalım. Toplumumuzda son dönemde doğal oldukları, kimyasal madde içermedikleri düşünülerek bitkisel ürünlere yönelme eğilimi arttı. Ancak şunu unutmayalım ki, bitkiler birçok maddeyi bir arada içerir. O yüzden bitkisel ürünler sanıldığı kadar masum değildir. Günümüzün modası olan ürün kullanma çılgınlığına kapılıp her duyduğumuzu mutlak doğru saymayalım. Mevcut hastalıklarımız için kullandığımız tedavi yöntemlerini terk edip ehil olmayan ellerde hazırlanmış, kaynağı belirsiz bitkisel ürünleri ilaç niyetine kullanmayalım. Bu tür ürünlerden fayda görmek için danışmanınız doktor ve eczacınız olsun.”

Bitkisel çaylar konusunda dikkat edilmesi gerekenler

Ecz. Yeşim Baş, kış mevsimine hazırlanırken, hepimizin yararlarını bildiğimiz bitkisel çayların kullanılmasının uygun olacağını belirtiyor: “Özellikle soğuk mevsimlerde sıcak içeceklerle vücudun su ihtiyacını karşılamak, bunu da farklı bitkisel çaylarla şifalı hale dönüştürmek mümkün. Burada yine eczacı danışmanlığı ile eczanelerimizde bulunan çayları kullanabiliriz. Eczanelerimizde bulunan çayların doğru bitkisel kaynaklardan elde edilen droglarla, uygun yöntemlerle hijyenik koşullarda üretildiğini biliyoruz. Bu yüzden hastalarımıza gönül rahatlığı ile doğal destek olarak sunabiliyoruz. Ayrıca her bitki her derde deva olmayacağı veya bazı durumlarda zarar verebileceği için eczacı danışmanlığı yine önem kazanıyor. Bütün bunların yanı sıra risk grubunda olan kişilerin grip aşısı olmasında fayda var. Solunum sistemi hastalığı, kalp damar sistemi hastalığı, diyabet vb. gibi metabolik hastalığı olan kişilerle yaşlılar, ayrıca enfeksiyona açık yerlerde çalışan sağlıklı yetişkinlerin de yılda bir kez sonbaharda aşı olmasında yarar bulunuyor.”

Ellerinizi sabunla sık sık yıkayın

Ecz. Yeşim Baş, bu önlemlerin hepsi kadar değerli başka bir basit önlemin ise sık sık elleri sabunla yıkamak olduğunu söylüyor: “Lütfen burada da su ve sabun gibi klasik, kolay ulaşılır bir yöntem dururken elleri dezenfekte etme çabasına girmeyelim. Dezenfekte edilen bölgede tüm bakteriler ölür. Yani zararlıları öldürürken yararlıları da yok ederiz. Oysa su ve sabun ile sadece yıkanan bölgedeki bakteriler mekanik olarak ortamdan uzaklaştırılır. Cildin florasını oluşturan ve aslında bizi koruyan cilt üzerinde zararlı mikro organizmalarla savaşacak ilk savaşçılarımızı yok etmemiş oluruz. Ancak su ve sabuna ulaşma imkanımız yok ise el dezenfektanları ikincil önlem olarak aklımızda olmalı. Özetle mevsimsel hastalıklardan korunmak için klasik ve basit bazı önlemler almak son derece etkilidir. Bunların yanında ihtiyaç duyabileceğimiz destekler konusunda ise fısıltı gazetesine değil doktorunuzun ve eczacınızın öğütlerine kulak vermeniz en doğru yöntemdir.”