Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


BAHAR ALERJISI GÖZLERI VURUYOR!

Mevsimsel hastaliklar arasinda basi çeken göz alerjileri, pek çok kisiyi aglatiyor! Polenlerin ortaya çikmasi ile birlikte gözlerinde kasinti, sulanma ve kizariklik yasayanlar, bunun kisa sürede geçecegini düsünüyor. Oysa, bu siradan gibi görünen yakinmalarin uzun sürede göz kuruluguna yol açabilecegi bilinmektedir.

Bahar aylarinda havadaki polenler yatkin kisilerde solunum yoluyla burun ve bronslarda ve gözlerde alerjik hastaliklara neden olur. Göz alerjisi olan kisilerin en önemli yakinmasi gözlerde sürekli kasinma ve kum varmis gibi batma hissidir. Bu nedenle gözlerini sürekli ovustururlar. Ayrica bu kisilerde göz altlarinda koyuluklar olusur.

Eskisehir Osmangazi Üniversitesi Ögretim Üyesi Prof Dr Nilgün Yildirim konuyla ilgili yaptigi açiklamada, “Göz alerjileri çogunlukla bahar ve yaz aylarinda havada olusan toz partikülleri, polenler ile günesin etkisi sonucu meydana geliyor. Tüm bu etkenler gözün beyaz tabakasini örten ince zarda bulunan duyarli hücreleri uyararak göz alerjisini ortaya çikariyor. Bu alerjik durum gözde sulanma, yanma, kizariklik ve kasinti olarak kendini belli ediyor” dedi.

Ayni zamanda çevresel faktörlerin önemli rol oynadigi göz kurulugu hastaligi hem alerji ile benzer semptomlari göstermekte hem de alerji için zemin hazirlamaktadir. Sicak ve rüzgarli ortamlarda ortaya çikan düsük nem, uygun olmayan isinlar, polenler ve uçusan partiküller de göz kurulugunu tetikleyen faktörler arasindadir. Göz kurulugunun nedenleri, semptomlari ve tedavi sekilleri www.gozkurulugu.com adresinde detayli olarak anlatilmaktadir.

Göz alerjisi ve göz kurulugundan korunmanin yollari;

Havalandirma yerine filtreli klima kullanin.
Mutlaka günes gözlügü kullanin. Günes gözlügü, göze toz kaçmasini önledigi gibi günesin zararli etkilerinden de korur. Siddetli bir alerjik durumunuz varsa kenarlari yüze dogru kapanan gözlükleri tercih edin.
Gözünüzü kasiyip, ovusturmayin. Eller kimi zaman en temiz kimi zaman ise en kirli parçamiz oldugundan enfeksiyona neden olur. Yine kasima alerjinin semptomlarinin daha kötülesmesine yol açar.
Yatak odanizda toz çekmeyen kumastan yapilmis, sik yikamaya müsait örtü ve nevresimler kullanmayi tercih edin.
Islak bezle toz alin.
Eger hayvan besliyorsaniz evinizi her gün bir kez süpürün.
Ellerinizi ve yüzünüzü sik sik yikamayi unutmayin.

Alerji hastaliginin ciddi ve ilerleyici formlarinda, gözün kasinmasi ile iliskili oldugu bilinen, kornea ön yüzeyinde bir bombelesme (keratokonus) gelisir ki bu durum yüksek miyopi ve astigmata neden olarak görme kalitesini düsürür.

Göz alerjisinde nasil bir tedavi uygulaniyor?

Alerji tedavisi genellikle damlalarla yapilir. Gözle birlikte genel bulgularin da ciddi oldugu rahatsizliklarda bagisiklik sistemi uzmanlari ile birlikte özel tedaviler de gerekebilir. Sadece göz tutulumunun oldugu alerji hastalarinda damlalar ilk tercih olarak kullanilir.

Ilaç tedavisi yaninda günes gözlügü kullanimi, sik sik yüz yikama, soguk kompres uygulama ve alerjiye sebep olan etkenden uzak durma alinacak diger tedbirler arasinda sayilabilir.

Her yas grubundan insanin etkilendigi göz alerjilerinde kesinlikle gözlerin kasinmamasi gerektigini söyleyen Dr. Yildirim’in açiklamalarina; "Kasinma nedeni ile gözün sürekli ellerle ovalanmasi, alerjik duruma ikincil olarak baska enfeksiyonlarin eklenmesine neden oluyor ve tablo agirlasiyor. Havada uçusan polenler, göz yüzeyinde alerjik reaksiyona neden olan bir dizi olayi baslatiyor. Tüm bunlarin sonunda dokularda inflamasyon ve ödem meydana geliyor. Bu durum gözde kizariklik, asiri kasinti hissi, sulanma ve kapaklarda sismeye neden oluyor. Erken teshis durumunda çogunlukla lokal uygulanan antialerjik damla ve pomatlar yeterli olurken, tedavi edilmediginde tehlikeli sonuçlar doguruyor” seklinde ilave etti.

www.gozkurulugu.com - Türkiye’nin ilk ve tek göz kurulugu sitesi…

www.gozkurulugu.com sitesi, son yillarda degisen hayat tarzi ve aliskanliklarla en çok sikayet edilen göz rahatsizliklarinin basinda gelen Göz Kurulugu konusunda her türlü bilgiyi sagliyor. Web sitesi, göz kurulugunun tedavi edilmedigi noktada ciddi görme problemlerine yol açan bir hastalik oldugu konusunda hastalari bilinçlendirmeyi amaçliyor.

Ayrica sitede yer alan göz kurulugu testi, hastaligin semptomlarinin site ziyaretçileri tarafindan ayirt edilmesini sagliyor ve hastaligin kesin tanisi ve tedavisi için uzman doktorlara yönlendiriyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası