Genel SağlıkHABERLER

BAHAR ALERJİSİ GÖZLERİ VURUYOR!

Mevsimsel hastalıklar arasında başı çeken göz alerjileri, pek çok kişiyi ağlatıyor! Polenlerin ortaya çıkması ile birlikte gözlerinde kaşıntı, sulanma ve kızarıklık yaşayanlar, bunun kısa sürede geçeceğini düşünüyor. Oysa, bu sıradan gibi görünen yakınmaların uzun sürede göz kuruluğuna yol açabileceği bilinmektedir.

Bahar aylarında havadaki polenler yatkın kişilerde solunum yoluyla burun ve bronşlarda ve gözlerde alerjik hastalıklara neden olur. Göz alerjisi olan kişilerin en önemli yakınması gözlerde sürekli kaşınma ve kum varmış gibi batma hissidir. Bu nedenle gözlerini sürekli ovuştururlar. Ayrıca bu kişilerde göz altlarında koyuluklar oluşur.

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof Dr Nilgün Yıldırım konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Göz alerjileri çoğunlukla bahar ve yaz aylarında havada oluşan toz partikülleri, polenler ile güneşin etkisi sonucu meydana geliyor. Tüm bu etkenler gözün beyaz tabakasını örten ince zarda bulunan duyarlı hücreleri uyararak göz alerjisini ortaya çıkarıyor. Bu alerjik durum gözde sulanma, yanma, kızarıklık ve kaşıntı olarak kendini belli ediyor” dedi.

Aynı zamanda çevresel faktörlerin önemli rol oynadığı göz kuruluğu hastalığı hem alerji ile benzer semptomları göstermekte hem de alerji için zemin hazırlamaktadır. Sıcak ve rüzgarlı ortamlarda ortaya çıkan düşük nem, uygun olmayan ışınlar, polenler ve uçuşan partiküller de göz kuruluğunu tetikleyen faktörler arasındadır. Göz kuruluğunun nedenleri, semptomları ve tedavi şekilleri www.gozkurulugu.com adresinde detaylı olarak anlatılmaktadır.

Göz alerjisi ve göz kuruluğundan korunmanın yolları;

Havalandırma yerine filtreli klima kullanın.
Mutlaka güneş gözlüğü kullanın. Güneş gözlüğü, göze toz kaçmasını önlediği gibi güneşin zararlı etkilerinden de korur. Şiddetli bir alerjik durumunuz varsa kenarları yüze doğru kapanan gözlükleri tercih edin.
Gözünüzü kaşıyıp, ovuşturmayın. Eller kimi zaman en temiz kimi zaman ise en kirli parçamız olduğundan enfeksiyona neden olur. Yine kaşıma alerjinin semptomlarının daha kötüleşmesine yol açar.
Yatak odanızda toz çekmeyen kumaştan yapılmış, sık yıkamaya müsait örtü ve nevresimler kullanmayı tercih edin.
Islak bezle toz alın.
Eğer hayvan besliyorsanız evinizi her gün bir kez süpürün.
Ellerinizi ve yüzünüzü sık sık yıkamayı unutmayın.

Alerji hastalığının ciddi ve ilerleyici formlarında, gözün kaşınması ile ilişkili olduğu bilinen, kornea ön yüzeyinde bir bombeleşme (keratokonus) gelişir ki bu durum yüksek miyopi ve astigmata neden olarak görme kalitesini düşürür.

Göz alerjisinde nasıl bir tedavi uygulanıyor?

Alerji tedavisi genellikle damlalarla yapılır. Gözle birlikte genel bulguların da ciddi olduğu rahatsızlıklarda bağışıklık sistemi uzmanları ile birlikte özel tedaviler de gerekebilir. Sadece göz tutulumunun olduğu alerji hastalarında damlalar ilk tercih olarak kullanılır.

İlaç tedavisi yanında güneş gözlüğü kullanımı, sık sık yüz yıkama, soğuk kompres uygulama ve alerjiye sebep olan etkenden uzak durma alınacak diğer tedbirler arasında sayılabilir.

Her yaş grubundan insanın etkilendiği göz alerjilerinde kesinlikle gözlerin kaşınmaması gerektiğini söyleyen Dr. Yıldırım’ın açıklamalarına; “Kaşınma nedeni ile gözün sürekli ellerle ovalanması, alerjik duruma ikincil olarak başka enfeksiyonların eklenmesine neden oluyor ve tablo ağırlaşıyor. Havada uçuşan polenler, göz yüzeyinde alerjik reaksiyona neden olan bir dizi olayı başlatıyor. Tüm bunların sonunda dokularda inflamasyon ve ödem meydana geliyor. Bu durum gözde kızarıklık, aşırı kaşıntı hissi, sulanma ve kapaklarda şişmeye neden oluyor. Erken teşhis durumunda çoğunlukla lokal uygulanan antialerjik damla ve pomatlar yeterli olurken, tedavi edilmediğinde tehlikeli sonuçlar doğuruyor” şeklinde ilave etti.

www.gozkurulugu.com – Türkiye’nin ilk ve tek göz kuruluğu sitesi…

www.gozkurulugu.com sitesi, son yıllarda değişen hayat tarzı ve alışkanlıklarla en çok şikayet edilen göz rahatsızlıklarının başında gelen Göz Kuruluğu konusunda her türlü bilgiyi sağlıyor. Web sitesi, göz kuruluğunun tedavi edilmediği noktada ciddi görme problemlerine yol açan bir hastalık olduğu konusunda hastaları bilinçlendirmeyi amaçlıyor.

Ayrıca sitede yer alan göz kuruluğu testi, hastalığın semptomlarının site ziyaretçileri tarafından ayırt edilmesini sağlıyor ve hastalığın kesin tanısı ve tedavisi için uzman doktorlara yönlendiriyor.