Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


BAHARLA BIRLIKTE GELEN POLEN MEVSIMI KABUSUNUZ OLMASIN

Memorial Hastanesi Gögüs Hastaliklari Bölümü’nden Uz. Dr. Füsun Soysal, “Bahar alerjileri” hakkinda bilgi verdi.

Duyarli kisilerde alerjik reaksiyonlara sebep olan maddelere “alerjen” denir. Alerjenler vücuda hava/solunum yoluyla (polenler, küfler, ev tozlari gibi), agiz yoluyla (besinler, ilaçlar gibi) ve deri yoluyla (kimyasal maddeler, böcek isiriklari gibi) girebilir. Alerjik hastaliklar arasinda astim, saman nezlesi, egzama, ürtiker (kurdesen), göz nezlesi sayilabilir.

Alerji, genetik egilimi olan kisilerde çevresel faktörlerin etkisi ile ortaya çikabilmektedir. Alerjisi olmayan saglikli bir birey polenleri soludugunda herhangi bir sorun yasamazken, alerjik yapidaki kisilerde hapsirik, burun akintisi, nezle, nefes darligi gibi belirtiler ortaya çikmaktadir.

Polenler rüzgarla yayilarak oldukça genis bir çevreyi etkileyebiliyor

Alerjik kisilerin güzel bahar günlerini kabusa çeviren polenler ya da diger adiyla çiçek tozlari, bitkilerin erkek tohumlaridir. Küçük polenler, rüzgarla tasindiklarindan bitkiden kilometrelerce uzaktaki kiside bile alerjiye neden olabilir. Alerjik bireylerin polen alerjileri farklilik gösterir. Agaç polenleri daha çok Subat-Mayis, ot polenleri Mayis-Haziran aylarinda, yabani ot polenleri ise yaz ortasindan sonbahara dek yakinmalara neden olur. Sabah saatlerinde havadaki polen miktari genellikle daha fazladir. Yagmurlu günlerde havada uçusan polen miktari azaldigindan polen alerjisi olan kisiler rahat eder. Tam tersine sicak ve rüzgarli günlerde polen yayilimi artar. Bazi kisilerde alerjik olduklari polenle benzer aileden olan bitkilere karsi da alerji görülebilir. Buna “çapraz alerji” adi verilmektedir. Örnegin, hus agaci polenine alerjisi olan kisiler, elma, armut, havuç, kereviz ve domates yediklerinde dudaklarinda ve damaklarinda kasinti olabilir.

Polenler alerjik hastaliklari tetikliyor

Polenler, saman nezlesi (alerjik nezle) ve astim belirtilerini tetikleyebilirler. Saman nezlesi aslinda “mevsimsel alerjik rinit” olarak bilinen hastaligin halk arasindaki adidir. Çogunlukla ilk belirtiler çocuklukta ve gençlikte ortaya çikar. Burunda ve genizde akinti ve kasinti, hapsirik, gözlerde sulanma/yasarma/kizariklik, gözaltlarinda morarma gibi yakinmalara neden olur. Çocuklarda burnun elle yukari dogru sürekli itilmesiyle (“alerjik selam”) burun üzerinde çizgi seklinde iz görülebilir. Hayat kalitesini oldukça bozan bu rahatsizlik, polenlerin solunmasiyla ve gözlere temas etmesiyle ortaya çikar. Allerjik nezlesi olan bazi hastalar, mikrobik bir solunum yolu enfeksiyonu geçirdiklerini düsünebilirler. 1-2 haftayi geçen sikayetleri olan hastalar, mutlaka bir hekime basvurmalidir.

Saman nezlesinden korunmada ilk adim, hastanin hangi polene karsi alerjisinin oldugunun saptanmasidir. Bu amaçla hizli ve kolay uygulanan deri testlerinden, kimi zaman da kan testlerinden yararlanilir. Alerji yapan etken saptandiginda, kisi bundan olabildigince uzaklasmalidir. Tedavide alerji önleyici ilaçlardan yararlanilir. Uygun kisilerde asi tedavisi de belirtilerin giderilmesine yardimci olabilir.

Bahar aylari astim sikayetlerini artiriyor

Nefes darligi, hava açligi, öksürük, balgam çikarma, gögüste tikanma hissi gibi belirtilerle seyreden astim, bahar aylarinda polenlerin yayilmasiyla kötülesebilir. Polen alerjisi olan astimli hastalarin alerjik olduklari polenlerin yayildigi haftalar/aylar boyunca sikayetleri artabilir. Bu dönemde hastanin ilaç tedavisinin yeniden düzenlenmesi gerekebilir. Diger alerjenlere göre polenlerden kaçinmak biraz daha zordur. Bunun için alinacak bazi tedbirlerle kisinin maruz kaldigi polen miktari azaltilabilir. Ideal olan kisinin alerjisinin oldugu bitkinin yetistigi bölgeden baska bir yere tasinmasi gibi görünse de bir polene alerjisi olan kisi, yeni bir bölgeye tasindiginda zaman içinde maruz kaldigi yeni polenlere karsi alerji gelistirebilmektedir.

- Astim hastalari polen mevsiminde nelere dikkat etmeli?

Araba ve evlerin pencereleri kapali tutulmalidir. Polenler daha çok sabah saat 05.00-10.00 arasinda yayildiklarindan ev ögleden sonra havalandirilmalidir.

Hasta mümkün oldugunca sokaga çikmamalidir. Disari çiktiginda yapabiliyorsa polen maskesi kullanmalidir.

Polen mevsiminde açik havada spor yapmak dogru degildir.

Disari çikarken gözlerin yanini da örten günes gözlüklerinin faydasi olabilir.

Disaridan eve gelindiginde hemen giysiler degistirilerek yikanmali, mümkünse burun içini dahi yikayarak banyo yapilmalidir. Saçlarin yikanmasi da buraya yapisan polenlerin temizlenmesi açisindan yarar saglar.

Çamasirlar disarida kurutulmamalidir, üstlerine polen yapisabilir. Mümkünse polen mevsiminde çamasir kurutma makinesi kullanilmalidir.

Evde ve arabadaki klimalarin polen filtreleri sik sik degistirilmelidir.

Ev içi hava temizleyiciler eve giren polenlerin ortadan kaldirilmasinda faydali olabilir.

Polen mevsiminde toz, sigara dumani, boya kokusu, parfüm gibi irritanlardan uzak durmak, polen alerjisi olan kisinin sikayetlerinin agirlasmasini engeller.

Kisi kalitsal olarak alerjiye egilimli de olsa, alerji gelisiminde çevrenin rolü yadsinamaz. Alerjiye genetik yatkinligi olan kisilerin alacagi alerji karsiti önlemler, alerjik yakinmalarin ortaya çikmasini engeller, ya da geciktirir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası