TÜRKİYE’DE 500 BİN KİŞİ SARA HASTASI

Türkiye’de 500 bin kişi, halk arasındaki adı ‘sara’ olan ‘epilepsi’ hastalığıyla mücadele ediyor. Ancak bilinçsizlik ve toplum içindeki önyargılar, erken teşhis ve tedavi şansını azaltıyor.

Epilepsi hastalığı için, Marmara Üniversitesi “Araştırma ve Uygulama Merkezi” kurdu. Amaç, epilepsi hastalığı konusunda halkı bilinçlendirmek, erken tanı şansını artırmak ve bilimsel araştırma yapmak.

Marmara Üniversitesi Epilepsi Araş. Merkezi’nden Prof. Dr. Önder Us, “Hastalık, beynin anormal elektriksel aktivitesiyle gelişiyor. İlaçla başarıyla tedavi ediliyor, hastalar normal bir yaşam sürebiliyor. Ancak dirençli vakalarda ameliyat öneriliyor” diyor.

Marmara Üniversitesi’nde yeni hizmete giren Epilepsi Araştırma ve Uygulama Merkezi’nde bilim adamları, hastaları ve toplumu bilinçlendirmek için ortak bir çalışma yürütüyor. Merkezden Prof. Dr. Filiz Onat, “amaç, eğitim araştırma ve hizmet vermek. Bu konuda bilimsel çalışma da yapmayı hedefliyoruz” dedi.

ANNELER DİKKATLİ OLMALI

Epilepsi bebeklik döneminde bile görülebilen bir sağlık sorunu. Uzmanlar anneleri dikkatli olmaları konusunda uyarıyor. Merkezden Doç. Dr. Yüksel Yılmaz, “Anneler çok dikkatli olmalı. Bazen belirtileri farkedilmiyor. Zamanında gelinirse başarıyla tedavisi yapılıyor. Aksi halde zeka kayıpları olabiliyor” uyarısında bulundu.

6 yaşındaki bir epilepsi hastasının annesi olan Sabiha Çıbıkçı, “3 yıl önce tanı konuldu. Tedaviyle oğlum artık normal bir yaşama sahip. Anneler umutlarını yitirmesin” dedi.

SİBEL GÜNEŞ