Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Erken yasta gelen gebelik ve psikolojik etkileri

Dünya Saglik Örgütü (WHO) ergenligi (adölesan) kisinin 10 – 19 yas araligi olarak tanimlamaktadir. Günümüzde bu yas grubunda olup gebe kalan gençlerin sayisi günden güne artmaktadir. Amerikan Hastanesi’nden Uzman Psikolog Asli Akkan, “Türkiye gibi gelismekte olan ülkelerdeki gebeligi erken evlilik ve modern topluma göre iki ayri grupta incelendiklerini” belirtiyor.

1 – Erken Evlilik

Türkiye’de ergen hamileliginin en temel nedeni kültürel olarak erken yasta yapilan evliliklerdir. Yapilan arastirmalar ülkemizde özellikle Dogu Anadolu bölgesinde her 10 kadindan en az birinin 15 yasindan önce evlenmis (evlendirilmis) oldugunu göstermektedir. Ayni kültürel yapi sonucunda da bu gençler dogum kontrol methodlarini bilmemekte hatta gebe kalmaya tesvik edilmekte ve erken yasta gebe kalmaktadirlar.

2 – “Modern” Toplum

Her ne kadar bati ülkelerinde oldugu kadar sik olmasa da ülkemizde özellikle büyük sehirlerde evlilik disi gebe kalimlar vardir ve sayilari her geçen gün artmaktadir. Kentlesme ve gelismeye bagli olarak evlilik yasinin ilerlemesi ve gençlerin evlilik öncesi (gençlik/ergenlik dönemlerinde) cinsel yasam ve tutumlarinin eskiye oranla farklilik göstermesine bagli olabilir.

Sebebi her ne olursa olsun ergen gebeliginin birçok fizyolojik riskleri olabilecegi gibi önemli psikolojik sikintilara da sebep olmasi mümkündür. Böyle bir durumda yasanilabilecek ilk sikinti gebeligin devam ettirilip ettirilmemesi ile ilgilidir. Evlilik disi gebe kalimlarin büyük kismi sonlandirilmaktadir. Ancak islem sonrasi genç kiz yeterli sosyal ve psikolojik destege sahip degil ise ciddi bir travmaya maruz kalmaktadir. Hele bu durumu ailesi ve/veya yakinlariyla paylasma olanagi olmayan bir genç bu travmayi daha da siddetli yasayacaktir. Istediginde tekrar gebe kalip kalamayacagi ile ilgili sikintilar, gebelik sonlandirma ile ilgili suçluluk, aile/çevreye yalan söylemek/saklamakla ilgili suçluluk ve tüm bunlarin stresör olarak baski yapmasiyla partneriyle yasanabilecek iliski problemleri bu tip travmalarin en majör sebepleridir.

Gerek evli olunmasi ve zaten tesvik edilmesine bagli olarak gerekse bir sekilde gebeligin ögrenilmesinden sonra ailelerin onayi (resit olmama nedeniyle) ile apar topar evlenilip sürdürülmesine karar verilen ergen gebeliklerinin de açabilecegi psikolojik sikintilar vardir. Ergen zaten içinde bulundugu yas dönemi itibariyle birçok hormonal ve psikolojik degisimi bir arada yasamaktadir. Daha kendini tanimaz, kendi kimligiyle ilgili bocalamalar yasarken ebeveyn kimligini alacak olmasi basli basina bir stresördür. Bu duruma bagli olarak anne adayinin ciddi duygulanim problemleri yasamasi, travmatize olmasi ve bu durumun eslerin iliskilerine yansimasi çok olasidir. Ayrica yetiskin olmayan bir ebeveyn tarafindan Dünya’ya getirilip büyütülecek olan çocugun da psikolojik sagliginin boyutlarindan süphe edilmelidir.

Sekli, sebebi veya sonucu ne olursa olsun ergen hamileliginin olusturabilecegi psikolojik travmayla basaçikmanin en etkin sekli bunun engellenmesi için bastan önlemlerin alinmasidir. Gebe kalinmasi halinde ise karari ne olursa olsun gerekli psikososyal destegin saglanmasina çalisilmalidir.

Amerikan Hastanesi
Uzman Psikolog Asli Akkan
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası