AIDS MİLLETİN UMRUNDA DEĞİL

Gelişmekte olan ülkelerde yaşayanların AIDS hastalığına hala gerektiğince önem vermediği bildiriliyor. BM’nin hazırladığı yeni rapor, cinsel ilişkilerdeki tavrın eski ilkelliğini koruduğunu ortaya koydu.

Prezervatifi takan yok

Araştırma, aralarında Afrika, Asya ve Latin Amerika kıtalarında 39 ülkeyi kapsadı. Bu ülkelerde yaşayan insanlar arasında prezervatif kullanımının, hastalığı önlediğinin bilinmesine rağmen düşük olduğu görüldü.

Birleşmiş Milletler’in (BM) AIDS’e karşı açtığı savaşa rağmen, gelişmekte olan ülke insanlarının bu hastalığa karşı tavrı hala değişmedi. BM tarafından yayınlanan yeni bir rapor, cinsel ilişkilerdeki tavrın eski ilkelliğini koruduğunu ortaya koydu. Araştırma, aralarında Afrika, Asya ve Latin Amerika kıtalarında 39 ülkeyi kapsadı. Yapılan anketlerde bu ülkelerde yaşayan insanlar arasında prezervatif kullanımının, hastalığı önlediğinin bilinmesine rağmen, düşük olduğu görüldü.

Anketlerin işaret ettiği bir diğer nokta da “bana bir şey olmaz” tavrının yaygınlığı idi. Araştırma, radyo yayınlarının, AIDS ile mücadelede etkili bir araç olduğunu ve okullarda konuyla ilgili olarak daha fazla çaba sarf edilmesi gerektiğini de ortaya koydu.