Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


TÜRKIYE'DE 20-30 MILYON TIROID HASTASI VAR

Genetik Test Çocukta Tiroid Kanseri Var Mi Söylüyor

Tiroid bezi çesitli nedenlerle büyüdügünde 'guatr' adi verilir. Tiroid bezi boynun hemen ön kisminda bulunan kelebek seklinde hormon üreten bir bezdir. Tiroid bezi ürettigi hormonlarla vücuda adeta bir pil gibi enerji saglar. Tiroid kanserinde son yillarda kaydedilen çok önemli gelismelerden biri, medüller tipte tiroid kanseri olan anne veya babanin kaninda yapilan genetik bir arastirma ile çocuga bu hastaligin geçip geçmeyeceginin anlasilabilmesidir.

Acibadem Maslak Hastanesi Tiroid Hastaliklari Klinigi Sorumlusu Prof. Dr. Mete Düren, guatr ve tiroid hastaliklari hakkinda çesitli bilgiler verdi:

Tiroid bezinde hormonlarin fazla ya da az salgilanmasiyla iki çesit hastalik ortaya çikar.

Kiside 'hipertiroidi' varsa, tiroid hormonlari normalden fazla salgilanir. Hipertiroidili hastalarda su belirtiler görülür:

Asiri hareketlilik
Çarpinti
Kalbin hizli atmasi
Asiri istaha ragmen kilo kaybi
Sinirlilik
Titreme
Terleme

Kiside eger 'hipotiroidi' varsa, tiroid hormonlari normalden az salgilanir. Hipotiroidili hastalarda ise su belirtiler ortaya çikar:

Hareketlerde yavaslama
Kilo artisi
Vücutta su tutulmasi
Ciltte kuruma
Kabizlik

Tiroid bezinin fonksiyonu ile ilgili bozukluklarinin yani sira yapisal bozukluklar ile de karsilasilir. Tiroid bezinin tamaminin veya bir kisminin büyümesi ile karakterize olan hastaliklara “nodüler guatr” denir.

Türkiye’de nüfusun yaklasik yüzde 40'inda tiroid bezinin çesitli hastaliklari bulunuyor. Buna göre yaklasik 20-30 milyon tiroid hastasi oldugu kabul ediliyor.

Guatr olusumunda degisik faktörler etkili olmakla beraber üç etken önemli rol oynar:

Iod eksikligi ve diger çevre faktörleri
Irsi faktörler
Bünyesel faktörler

Türkiye'de Halk Günlük Ihtiyacinin Dörtte Biri Kadar Iod Aliyor…

Özellikle iod eksikligi faktörü büyük önem tasiyor. Yapilan arastirmalar Türkiye’de kisilerin günlük almalari gereken iodun ortalama olarak dörtte birini aldiklarini gösteriyor.

Iod eksikligi olan Orta Avrupa ülkelerinde firinlarda pisen ekmege ve sofrada kullanilan tuza eklenen iod ile iod eksikligi ve buna bagli olarak gelisen guatr sorunu büyük ölçüde çözülmüstür. Türkiye için önemli bir konu bu iodun guatri olmayan kisilerce korunmak amaci ile alinmasi gerektigidir. Aksi takdirde guatri olan hasta bundan kurtulmak amaci ile iod aldigi taktirde bunun faydadan çok zarari olmaktadir.

Kanserli Hastalarda Yüzde 95 Dogru Teshis

Tiroid nodülleri özellikle ultrasonografi boyunda sik kullanilmaga baslandiktan sonra daha çok görülmeye baslandi. Tiroid ultrasonografisinde nodül görülen hastalarda sintigrafi dedigimiz bir yöntemle tiroid bezinin fonksiyonel bir haritasi çikartilmakta ve buna göre nodüllerin çalisip çalismadiklari anlasilmaktadir.

Çalismayan nodüllere soguk nodül denmekte ve bu nodüllerde kanser gelisme olasiligi artmaktadir. 100 nodülün 5-15'inde kansere rastlanmakta iken her hastanin kanser fobisi ile ameliyat edilmemesi için ince igne aspirasyon biopsisi (IIAB) dedigimiz bir yöntemle kanserli hastalarda yüzde 95 oraninda dogru teshis koyabiliyoruz. Dolayisi ile geri kalan hastalar tiroid hormonu alarak güvenli bir sekilde takip edilebiliyor ve ancak US ile nodüllerinin büyüdügü gösterildiginde ameliyat ediliyorlar. Bununla birlikte ince igne aspirasyon biyopsisi ile yüzde 5 yanilma payi oldugunu vurgulamak gerekir.

Tiroid Kanserinin Büyük Çogunlugu Iyi Huylu

Tüm bu bilgilerin yaninda tiroid kanserlerinin büyük çogunlugunun çok selim tabiatli kanserler oldugunu da vurgulamak gerekir. Tiroid kanserinden bir hastanin ölmesi, A.B.D. de by-pass ameliyatli bir hastanin yasam sansi ile ayni tutuluyor. Bizde ise hastanin trafik kazalarindan yasamini yitirme olasiligi daha yüksek görülüyor.

Genetik Test, Çocuga Geçip Geçmedigini Saptayabiliyor

Tiroid kanserinde son yillarda kaydedilen çok önemli gelismelerden biri de medüller tipte tiroid kanseri olan anne veya babanin kaninda yapilan genetik bir arastirma ile çocuguna bu hastaligin geçip geçmeyecegi anlasilabiliyor.

Çocuklarinda da bu test pozitif çikarsa o çocugun 25-30 yasina kadar tiroid kanserine yakalanacagi yüzde 100 oldugundan bu çocuklarda koruyucu olarak tiroid bezi tamamen aliniyor ve yüzde 100 sifa saglaniyor. Bu genetigin tibba uygulama alaninda yapmis oldugu en önemli katkilardan biri olarak kabul ediliyor. Bizim de böyle hastalarimiz ve ailelerimiz var, ancak çocuklarinda hiç bir hastalik yokken annelerini çocuklarini ameliyat ettirmeye ikna etmek oldukça zor görünüyor.

Tiroid ameliyatlarinin diger ameliyatlardan önemli bir farki da hastanin hastaligi ile ilgili olarak sadece cerrahi ile degil birden fazla uzman hekimle iliskide olmasidir. Zira tiroid bezinin hastaliklarini sadece cerrah tedavi etmiyor ve bir ekip olarak: endokrinolog, nükleer tip uzmani, patolog, radyolog ve cerrahin birlikte çalismalari ve her hastayi birlikte degerlendirerek, hasta için en faydali yönteme birlikte karar vermeleri gerekiyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası