Genel SağlıkHABERLER

BAŞ BOYUN KANSERLERİNDE ERKEN TEŞHİS İYİLEŞME ORANINI YÜZDE 80’E ÇIKARIYOR

Pek çok kanser türünde olduğu gibi en önemli sebebi yoğun sigara ve alkol tüketimi olan baş boyun kanserleri hakkında Kemerburgaz Üniversitesi Öğretim Üyesi Radyasyon Onkolojisi Uzmanı Doç. Dr. Berrin Pehlivan bilgi verdi.

Pek çok kanser türünde olduğu gibi en önemli sebebi yoğun sigara ve alkol tüketimi olan baş boyun kanserleri hakkında bilgi veren Kemerburgaz üniversitesi öğretim üyesi Radyasyon Onkolojisi Uzmanı Doç. Dr. Berrin Pehlivan, baş boyun kanserlerinin erken teşhis edilmesi halinde, yüzde 80-90 oranında iyileşme sağlanabileceğine dikkat çekti.
Baş boyun kanserlerinin, baş boyun derisinden tükürük bezlerine, kulak kepçesine kadar pek çok noktaya yerleşebildiğini belirten Kemerburgaz üniversitesi öğretim üyesi Radyasyon Onkolojisi Uzmanı Doç. Dr. Berrin Pehlivan, bu kanserlerin, ağız içi, geniz, genizle ses telleri arasında bulunan bölge ve yutak bölgelerinde meydana gelen kanser türlerini içerdiğini söyledi. Baş boyun kanserlerinin hangi türleri kapsadığını da dile getiren Pehlivan, ‘’En sık görülen baş boyun kanseri gırtlak kanseri. Nazofarenks kanserleri de Türkiye ve Asya’da sıklıkla görülüyor. Sigara ve alkol kullanımının yoğun olduğu kişilerde ortaya çıkan ağız içi kanserleri ve yutak kanserleri ile sinüs kanserleri de baş boyun kanserleri arasında sayılabilir’’ dedi.
ERKEN FARKEDİLME OLASILIĞI YüKSEK
Baş boyun kanserlerinin akciğer, göğüs veya prostat kanserleri kadar sık görülmediğini ifade eden Pehlivan, ‘’Ancak bu kanser türünün belirtilerinin diğerlerine oranla fark edilme olasılığı daha fazla. çünkü bu kanser türleri yutma, solunum gibi çok önemli fonksiyonların olduğu bölgelere yerleşiyor. Bu sayede de bulguların erkenden fark edilmesi mümkün’’ diye konuştu.
ERKEN TANIDA İYİLEŞME ORANI çOK YüKSEK
Baş boyun kanserlerinin erken dönemde fark edilmesi halinde radyoterapi veya cerrahi yollarla tedavi edilebileceğini vurgulayan Doç. Dr. Berrin Pehlivan, ‘’Böylece hastanın iyileşme oranı yüzde 80-90 gibi oldukça yüksek oranlara çıkabiliyor. Ancak bu dönem kaçırıldığı taktirde daha sonra hastaya uygulanacak tedaviler yıkıcı olabiliyor. Baş boyun kanserleri bu yönüyle diğerlerinden ayrılıyor’’ ifadelerinde bulundu.
FARKINDALIK OLUŞTURMAK İçİN NELER YAPILABİLİR?
Baş boyun kanserleri hakkında farkındalık oluşturulması gerektiğinin altını çizen Pehlivan, ‘’Bu konunun medyada daha fazla yer alması gerekiyor. Bunun dışında kişiler, hastalık hakkında daha fazla bilinçlendirilmeli. Alkol ve sigara kullanımının kanserin en önemli nedenlerinden olduğu düşünülürse bu alışkanlıkları bırakmaya yönelik çabaların da artırılması gerekiyor’’ diyerek sözlerini sürdürdü.