Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Gebe Kalmaya Karar Vermeden Önce…

Etiler Memorial Tip Merkezi Kadin Hastaliklari ve Dogum Bölümü’nden Op. Dr. Hande Akbas, “Gebe kalmadan önce yapilmasi gerekenler” hakkinda bilgi verdi.

Bebek sahibi olmaya karar verdiginizde öncelikle asagidaki sorulari kendinize sormaniz gerekir;

Neden bebek sahibi olmak istiyorum?

Esim de en az benim kadar bebek sahibi olmak istiyor mu?

Bebek sahibi olmak simdiki ve gelecekteki yasamimi nasil etkileyecek?

Bir bebek büyütmek için gerekli finansal birikimim mevcut mu?

Bebegime her konuda gerekli bakimi saglayabilecek miyim?

Bu konulari daha önce düsünmemis olmaniz elbette ki sagliksiz bir gebelik yasayacaginizi göstermez ancak ne kadar hazirlikli olursaniz hem siz hem de bebeginiz için sonuçlar o kadar mükemmel olacaktir.

Tüm bunlari gözden geçirdikten sonra gebe kalmadan önce bir kadin dogum uzmanindan randevu alarak ilk adimi atabilirsiniz. Öncelikle asagidaki konulari konusmakta fayda vardir:

Dogum kontrol haplari: Bu zamana kadar korunma amaciyla dogum kontrol ilaci kullandiysaniz yumurtlamaniz hemen eski haline dönmeyebileceginden doktorunuz ilaci kestikten sonra 1-2 ay daha baska bir yöntem önerebilir. Aksi takdirde yumurtlamanin tam olarak ne zaman oldugu kestirilemeyebileceginden beklenen dogum tarihi kesin olarak saptanamayabilir.

Bagisiklik: Dogumsal kusurlara sebep olabilen enfeksiyon ajanlarina karsi bagisik olup olmadiginizi gebelikten ne kadar önce bilirseniz o kadar iyi olur. Örnegin suçiçegi, kizamikçik gibi enfeksiyon hastaliklarina karsi vücudunuz bagisik degilse gebe kalmadan önce bunlarin asilarini yaptirarak gebelik sirasinda bu hastaliklardan korunabilirisiniz.

Saglik durumunuz: Eger diyabet, hipertansiyon, astim gibi bir hastaliginiz varsa, gebelikten önce kontrol altinda oldugundan mutlaka emin olunmalidir. Büyüyen bebeginiz vücudunuzda bir takim yüklenmelere neden olacagindan hastaliginiz önceden kontrol altinda olsa bile gebelikte de takibi düzenli yapilmalidir.

Aile hikayesi: Özellikle ailenizde dogumsal kusurlari olan bebek hikayesi varsa bunu mutlaka doktorunuza bildirmelisiniz.

Tibbi tedavi: Gebe kalmadan önce kullandiginiz bir takim ilaçlar varsa doktorunuz bunlari kesebilir ya da dozlarinda degisiklik yapabilir. Bu sebeple düzenli olarak aldiginiz tüm ilaçlarinizla ilgili doktorunuzu bilgilendiriniz. Kullandiginiz bitkisel ilaçlari bile doktorunuza haber vermelisiniz. Multivitamin hapi kullanmiyorsaniz gebelikten önce doktorunuz baslayabilir. Bu hapin özellikle dogumsal kusurlarin önlenmesinde etkili olan folik asit ve B vitamini içerdiginden emin olunmalidir.

Yas: Eger yasiniz 35’in üstündeyse, üremeyle ilgili problemler, düsük riski, gebelik komplikasyonlari (Yüksek tansiyon, diyabet gibi) yasama ihtimaliniz artmaktadir. Bu artmis riski dogum uzmaninizla tartismali ve bunlardan korunmak için bir plan yapmalisiniz.

Önceki gebeliklerde yasanan zorluklar: Geçmiste düsük yaptiysaniz veya gebe kalmakta zorluk çektiyseniz bunu doktorunuzla görüsmelisiniz. Böylece doktorunuz düzeltilmesi mümkün bir takim sorunlari giderebilir.

Yasam tarziniz: Eger sigara ve alkol kullaniyorsaniz, kötü besleniyorsaniz ve düzenli egzersiz yapmiyorsaniz gebelikten önce yasam tarzinizi mutlaka degistirmelisiniz. Saglikli beslenme gebelikte çok önemlidir. Size uygun egzersiz programina katilmaniz daha rahat bir gebelik yasaminiza yardimci olacaktir. Mümkünse stresten de uzak durmanizda fayda vardir.

Esiniz: Gebelik öncesi doktor ile görüsmeye esinizle birlikte gidin. Böylelikle esinizin ailesinde var olan hastaliklar, dogumsal kusurlu bebek hikayesi de doktorunuz tarafindan sorgulanabilecektir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası