Genel SağlıkHABERLER

GEBE KALMAYA KARAR VERMEDEN ÖNCE…

Etiler Memorial Tıp Merkezi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nden Op. Dr. Hande Akbaş, “Gebe kalmadan önce yapılması gerekenler” hakkında bilgi verdi.

Bebek sahibi olmaya karar verdiğinizde öncelikle aşağıdaki soruları kendinize sormanız gerekir;

Neden bebek sahibi olmak istiyorum?

Eşim de en az benim kadar bebek sahibi olmak istiyor mu?

Bebek sahibi olmak şimdiki ve gelecekteki yaşamımı nasıl etkileyecek?

Bir bebek büyütmek için gerekli finansal birikimim mevcut mu?

Bebeğime her konuda gerekli bakımı sağlayabilecek miyim?

Bu konuları daha önce düşünmemiş olmanız elbette ki sağlıksız bir gebelik yaşayacağınızı göstermez ancak ne kadar hazırlıklı olursanız hem siz hem de bebeğiniz için sonuçlar o kadar mükemmel olacaktır.

Tüm bunları gözden geçirdikten sonra gebe kalmadan önce bir kadın doğum uzmanından randevu alarak ilk adımı atabilirsiniz. Öncelikle aşağıdaki konuları konuşmakta fayda vardır:

Doğum kontrol hapları: Bu zamana kadar korunma amacıyla doğum kontrol ilacı kullandıysanız yumurtlamanız hemen eski haline dönmeyebileceğinden doktorunuz ilacı kestikten sonra 1-2 ay daha başka bir yöntem önerebilir. Aksi takdirde yumurtlamanın tam olarak ne zaman olduğu kestirilemeyebileceğinden beklenen doğum tarihi kesin olarak saptanamayabilir.

Bağışıklık: Doğumsal kusurlara sebep olabilen enfeksiyon ajanlarına karşı bağışık olup olmadığınızı gebelikten ne kadar önce bilirseniz o kadar iyi olur. Örneğin suçiçeği, kızamıkçık gibi enfeksiyon hastalıklarına karşı vücudunuz bağışık değilse gebe kalmadan önce bunların aşılarını yaptırarak gebelik sırasında bu hastalıklardan korunabilirisiniz.

Sağlık durumunuz: Eğer diyabet, hipertansiyon, astım gibi bir hastalığınız varsa, gebelikten önce kontrol altında olduğundan mutlaka emin olunmalıdır. Büyüyen bebeğiniz vücudunuzda bir takım yüklenmelere neden olacağından hastalığınız önceden kontrol altında olsa bile gebelikte de takibi düzenli yapılmalıdır.

Aile hikayesi: Özellikle ailenizde doğumsal kusurları olan bebek hikayesi varsa bunu mutlaka doktorunuza bildirmelisiniz.

Tıbbi tedavi: Gebe kalmadan önce kullandığınız bir takım ilaçlar varsa doktorunuz bunları kesebilir ya da dozlarında değişiklik yapabilir. Bu sebeple düzenli olarak aldığınız tüm ilaçlarınızla ilgili doktorunuzu bilgilendiriniz. Kullandığınız bitkisel ilaçları bile doktorunuza haber vermelisiniz. Multivitamin hapı kullanmıyorsanız gebelikten önce doktorunuz başlayabilir. Bu hapın özellikle doğumsal kusurların önlenmesinde etkili olan folik asit ve B vitamini içerdiğinden emin olunmalıdır.

Yaş: Eğer yaşınız 35’in üstündeyse, üremeyle ilgili problemler, düşük riski, gebelik komplikasyonları (Yüksek tansıyon, diyabet gibi) yaşama ihtimaliniz artmaktadır. Bu artmış riski doğum uzmanınızla tartışmalı ve bunlardan korunmak için bir plan yapmalısınız.

Önceki gebeliklerde yaşanan zorluklar: Geçmişte düşük yaptıysanız veya gebe kalmakta zorluk çektiyseniz bunu doktorunuzla görüşmelisiniz. Böylece doktorunuz düzeltilmesi mümkün bir takım sorunları giderebilir.

Yaşam tarzınız: Eğer sigara ve alkol kullanıyorsanız, kötü besleniyorsanız ve düzenli egzersiz yapmıyorsanız gebelikten önce yaşam tarzınızı mutlaka değiştirmelisiniz. Sağlıklı beslenme gebelikte çok önemlidir. Size uygun egzersiz programına katılmanız daha rahat bir gebelik yaşamınıza yardımcı olacaktır. Mümkünse stresten de uzak durmanızda fayda vardır.

Eşiniz: Gebelik öncesi doktor ile görüşmeye eşinizle birlikte gidin. Böylelikle eşinizin ailesinde var olan hastalıklar, doğumsal kusurlu bebek hikayesi de doktorunuz tarafından sorgulanabilecektir.